לדלג לתוכן

נסיכת ויילס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
נסיכת ויילס
Princess of Wales
איוש נוכחי קתרין, נסיכת ויילס
תאריך כניסה לתפקיד 9 בספטמבר 2022
תחום שיפוט הממלכה המאוחדת
מעון בית קלרנס עריכת הנתון בוויקינתונים
ייסוד המשרה 19 בספטמבר 1328
איוש ראשון הרוזנת ג'ואן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
דיאנה, הנסיכה מוויילס, 1987

נסיכת ויילסאנגלית: Princess of Wales) הוא תואר אצולה הניתן בממלכה המאוחדת לרעייתו של נסיך ויילס בשל נישואיה לנסיך. סיום נישואים אלה בשל גירושין, או מקרה בו נסיך ויילס מפסיק לשאת בתואר זה, מביאה לכך שרעייתו מאבדת את התואר נסיכת ויילס. כך לדוגמה, אם נסיך ויילס מוכתר כמלך, רעייתו מוכתרת לצידו כמלכה רעיה, ומאבדת את התואר נסיכת ויילס. בשל עובדה זו, רק אחד עשר נשים לאורך ההיסטוריה נשאו בתואר נסיכת ויילס מאז שנת 1283, עת קיבל יורש העצר האנגלי לראשונה את התואר "נסיך ויילס".

נסיכות ויילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שנוצר התואר, נשאו בו אחד עשר נסיכות בלבד:

 1. ג'ואן, רוזנת קנט נשאה בתואר בין השנים 13611376, והפכה לנסיכה אלמנה עם מותו של בעלה אדוארד כנסיך ויילס (מבלי שירש את הכתר).
 2. אן נוויל נשאה בתואר בין השנים 14701471 בשל נישואיה לאדוארד מלנקסטר. לאחר רציחתו נישאה למלך ריצ'רד השלישי ונשאה במקום התואר נסיכת ויילס את התואר המלכה הרעיה.
 3. קתרין מאראגון נשאה את התואר בין השנים 15011502 עת הייתה נשואה לארתור, נסיך ויילס, בעלה הראשון. לאחר מותו, כנסיך, נשאה בתואר הנסיכה האלמנה עד נישואיה להנרי השמיני, אחיו של ארתור, ולמשך נישואיה נשאה בתואר המלכה הרעיה. לאחר גירושיה מהמלך שבה לשאת את התואר הנסיכה האלמנה מוויילס עד מותה.
 4. קרולינה, מרקיזת ברנדנבורג-אנסבך נשאה את התואר בין השנים 17141727 עת שהוכתר בעלה ג'ורג' השני, ולאחר הכתרתם נשאה בתואר המלכה הרעייה.
 5. אוגוסטה, נסיכת סקסוניה-גותה-אלטנבורג נשאה בתואר בין השנים 17361751 ולאחר מותו של בעלה פרדריק, נסיך ויילס נשאה בתואר הנסיכה האלמנה.
 6. קרולינה מבראונשווייג-וולפנביטל נשאה בתואר בין השנים 17951820. לאחר הכתרתו של בעלה כמלך ג'ורג' הרביעי החלה לשאת בתואר המלכה הרעיה.
 7. אלכסנדרה, נסיכת דנמרק נשאה בתואר בין השנים 18631901 עת הוכתר בעלה כמלך אדוארד השביעי, ולאחר הכתרתם נשאה בתואר המלכה הרעיה. אלכסנדרה נשאה בתואר במשך הזמן הארוך ביותר – 37 שנים ועשרה חודשים.
 8. מרי מטק נשאה בתואר בין השנים 19011910 עד הכתרתו של בעלה כמלך ג'ורג' החמישי. לאחר הכתרתם נשאה בתואר המלכה הרעיה.
 9. דיאנה ספנסר נשאה בתואר בין השנים 19811996 עד גירושיה מהנסיך צ'ארלס.
 10. קמילה פרקר בוולס נשאה בתואר בין השנים 20052022 בשל נישואיה לצ'ארלס, נסיך ויילס. בפועל, קמילה העדיפה שלא להשתמש בתואר, ונקראה בתואר דוכסית קורנוול.
 11. קתרין מידלטון נושאת בתואר החל משנת 2022 עם מותה של אליזבת, מלכת הממלכה המאוחדת, בשל נישואיה לויליאם, נסיך ויילס.

נסיכת ויילס אינה נסיכה בזכות עצמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התואר נסיכת ויילס מוענק לנסיכה בשל נישואיה, ולא תואר העומד בפני עצמו. הנסיכות אלכסנדרה ומרי נשאו בתואר "נסיכה" בשל היותן נסיכות דנמרק וטק בהתאמה, ולא בשל היותן נסיכות ויילס. מסיבה זו דיאנה לא יכלה, לאחר גירושיה, להיקרא "הנסיכה דיאנה, הנסיכה מוויילס" אלא רק "דיאנה, נסיכת ויילס" (כשם משפחה בלבד).

כמו כן המלכה אליזבת השנייה, על אף היותה יורשת העצר, לא יכלה לשאת בתואר נסיכת ויילס מאחר שהוא תואר נילווה, ולא תואר העומד בפני עצמו. עד 2011 היה תקף כלל העדפת הבן הבכור בממלכה המאוחדת, ואם נולד בן זכר הוא ירש את הכתר, ולא הבת הבכורה, גם אם הבן נולד אחרי מספר רב של בנות. בשל העובדה שהיה קיים תמיד פוטנציאל שיוולד בן, נסיכה, אף אם הייתה רשמית יורשת העצר, לא נשאה בתואר "נסיכת ויילס".

תארים נוספים של נסיכת ויילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשל נישואיה לנסיך ויילס, נושאת רעייתו בתארים נוספים הנובעים מנישואים אלה, מלבד התואר "נסיכות ויילס":

בפועל, נעשה שימוש בתואר "נסיכת ויילס" משום שהוא החשוב מבין כל התארים האלה, אולם כולם מתקיימים זה לצד זה, ואין מניעה להשתמש באחד התארים הפחותים יותר. כך לדוגמה, קמילה פרקר בולס הייתה ידועה (עד המלכתה) דווקא בתארה השני – דוכסית קורנוול, וכן דיאנה ספנסר בהיותה נסיכת ויילס העדיפה בעת ביקור בצ'סטר לצורך חנוכת גן החיות של צ'סטר בשנת 1984 להיקרא בתואר "רוזנת צ'סטר".

בסקוטלנד נושא יורש העצר את התואר דוכס רות'סיי – התואר שניתן לרוב ליורש העצר של הכתר הסקוטי, ולכן, בהתאם, בעת ביקור בסקוטלנד נקראת רעייתו בתואר דוכסית רות'סיי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נסיכת ויילס בוויקישיתוף