הסוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הסוד
The Secret
בימוי דרו הריאוט
הופק בידי רונדה בירן, פאול הרינגטון
מדינה ארצות הברית ארצות הבריתארצות הברית
חברה מפיצה Prime Time Productions
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה, direct-to-video עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 2006
משך הקרנה 119 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט תיעודי, עזרה עצמית עריכת הנתון בוויקינתונים
thesecret.tv
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הסודאנגלית: The Secret) הוא סרט תיעודי מאולפני Prime Time Productions שבוים על ידי דרו הריאוט והופץ לראשונה בספריות הווידאו בארצות הברית ב-26 במרץ 2006. הסרט התפרסם במדינות רבות בעולם. בעקבות הסרט התפרסם גם ספר באותו שם.

הסרט מורכב ברובו ממונולוגים של מספר אנשים, רובם מרקע של רוחניות והעידן החדש - מתקשרים, מאמנים אישיים, כמרים, וכן מספר אנשי ספרות ומדע. המסבירים על "חוק המשיכה" ואף טוענים שהם יודעים להשתמש בו לטובתם האישית. הוא מלא בתמונות אילוסטרציה ובדוגמאות להשפעת הסוד על חיי האדם.

הרעיון המקורי לספר ולסרט שייך לרונדה בירן (Rhonda Byrne).

תוכן הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

גילוי הסוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הסרט היוצרת רונדה בירן מוצגת כמי שמביאה את עצמה להרס. בעוד היא מנסה לחשוב איך להוציא את עצמה מהבוץ היא מגלה את הסוד ומחליטה לחקור. עד מהרה היא מבינה את משמעותו ועוצמתו ואפילו מוצאת על ידי חיפוש קליל בגוגל המוני אנשים שחיים היום ומכירים את הסוד.

רונדה בירן מציבה לעצמה מטרה - לשחרר את הסוד המסתורי לציבור ובכך לשנות את אורח חייהם של מיליונים.

על פי הסרט, לאורך כל ההיסטוריה, אנשים מצליחים רבים ידעו את "הסוד". בסרט מוזכרים, בין היתר, ויליאם שייקספיר, מוצרט, בטהובן, אלברט איינשטיין, לאונרדו דה וינצ'י. בזכות הסוד הם זכו בחיים מאושרים שכללו: בריאות, הצלחה, כסף ואהבה. לכן הם חששו יותר מהכל שאם יתגלה הסוד לציבור האושר ייקטף מידם ויהיה חסר חשיבות.

תוכן הסוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

"הסוד" עליו מבוסס הסרט מתייחס באופן ישיר ל"חוק המשיכה" (The Law of Attraction). חוק המשיכה אומר שאם אנו חושבים על דבר מה מסוים, אנחנו בעצם יוצרים אותו ומאוחר יותר אף נזכה לראותו בחיינו האמיתיים.

אחת המטפורות בה נעשה שימוש בסרט לגבי הסוד היא סיפורו של אלאדין. בסיפור המקורי אלאדין מוצא מנורה קסומה וממשש אותה. מן המנורה מגיח ג'יני, שאומר רק משפט אחד: "משאלתך היא פקודתי". במשפט זה הג'יני מבטיח לקיים מספר בלתי מוגבל של משאלות.

על פי הסרט, הג'יני הוא בעצם מטפורה ליקום. האדם מסוגל לחשוב תמיד, אפילו לחלום בשנתו. אם כך, מה שהאדם חושב ומתאר בדמיונו בעצם 'נשלח' לרחבי היקום וחוזר כמו בומרנג אל אותו האדם - רק לא כמחשבה אלא כדבר מציאותי.

תאוריית הסוד טוענת כי המחשבות הן מגנטיות, ויש להן תדר. כאשר אנחנו חושבים, המחשבות האלו משוגרות ליקום והן מושכות כמו מגנט את כל הדברים הדומים שנמצאים באותו תדר. כל מה שמשוגר כלפי חוץ, חוזר למקור. והמקור הזה, זה אנחנו.

אפשר לדמות את הרעיון של הסוד למגדל שידור. אנחנו מבינים שמגדל השידור של תחנת טלוויזיה משדר באמצעות תדר, והתדר הופך במקלט הטלוויזיה שלנו לתמונות. רובנו איננו מבינים איך זה עובד, אבל אנחנו יודעים שלכל ערוץ יש תדר, וכשאנחנו מתכווננים לתדר הזה אנחנו רואים את התמונות במקלט הטלוויזיה שלנו. אנחנו בוחרים את התדר על ידי בחירת ערוץ, ואז אנחנו מקבלים את התמונות שמשודרות בערוץ הזה. אם אנחנו רוצים לראות תמונות אחרות במקלט שלנו, אנחנו מחליפים ערוץ ומתכווננים לתדר חדש. הרעיון הוא שאנחנו כמו מגדל שידור אנושי, ואנחנו חזקים מכל מגדל שידור שנוצר עלי אדמות. השידור שלנו יוצר את חיינו ואת עולמינו. השדר שלנו מועבר באמצעות המחשבות שלנו. התמונות שאנחנו מקבלים משידור המחשבות שלנו, אם נרצה או לא, אלו תמונות חיינו.

שלושת השלבים של השימוש בסוד הם:

1. בקשו - עצמו את עיניכם והתמקדו בדבר שאותו אתם רוצים. תרגישו כאילו שהוא קיים כבר, שהוא חלק מחייכם. תאמו בין המחשבה להרגשה ובכך תצרו את הבקשה בראשכם ותשלחו אותה ליקום.

2. האמינו - לרגע אחד אל תפקפקו באמונתכם בסוד. תחיו כאילו הדבר אותו אתם רוצים הוא כבר שלכם. רגשות של פחד, כעס או עצב יכולים לשבור את אמונתכם ובכך למנוע את קיום הבקשה.

3. קבלו - בתוך זמן מסוים הדבר אותו ביקשתם יגיע אל חייכם. הוא לא יהיה בהכרח תואם (למרות שקרו מקרים רבים שכן) לבקשה ההתחלתית אך ללא ספק ישביע את רצונכם.

הסרט טוען שבין אם מאמינים בסוד או לא - הוא תמיד פועל בחיינו. אותו התהליך של הבקשה, אמונה והקבלה פועל בחיי כל אדם בכל רגע נתון גם מבחינה חיובית וגם מבחינה שלילית. היקום אינו מבדיל בין טוב או רע, הוא פשוט מציית למוח האדם. אם אדם מסתכל כל חודש על חובותיו וחושב על כמה שמצבו שלילי - הוא רק יביא על עצמו עוד ועוד מצבים מהסוג הזה.

הרקע לסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק מן הרעיונות בסרט מבוססים על הספר "מדע ההתעשרות"[1] מאת וולאס ד. ווטלז (Wallace D. Wattles).

ספרי הסוד בעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הסוד מאת רונדה בירן הופיע בהוצאת כנרת בתרגומה של אירית מילר.
 • הסוד לצעירים מאת פול הרינגטון הופיע בהוצאת כנרת בתרגומה של יפעת בן יעקב.
 • הקסם בהוצאת כנרת מאת רונדה בירן.
 • הכוח בהוצאת כנרת בתרגומו של גיא הרלינג

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעבר לביקורת הרציונלית אודות חוסר המדעיות של השיטה, על הסוד נמתחה ביקורת מכיוונים נוספים[2]. הרעיון שהאדם עצמו אחראי למצבו, גם אם מדובר במחלות או פגעים שבאו עליו בעל כורחו ספג ביקורת חריפה. בנוסף, הסוד מציג תפיסת חיים אנוכית שמטרתה לקבל כמה שיותר, בעיקר בתחום החומרי[3].

ברמה ההיסטורית נמתחה ביקורת על השימוש שנעשה בציטוטים של הוגים מחוץ להקשרם המקורי, ועל הבאת ציטוטים שאין עדות כי נאמרו על ידם כלל[4].

"חוק המשיכה" עצמו הוגדר על ידי מבקרים אחדים כרעיון ישן, לא מקורי, וכלל לא סוד. מדובר בשיטת עזרה עצמית ידועה שהולבשה בתחפושת מיסטית-היסטורית. אם מסירים את כל הטפל נשארים עם התובנה הפסיכולוגית של "חשיבה חיובית"[5].

ברמה הרפואית, מבקרים אחדים הביעו חשש כי הטענות בדבר הניסים הרפואיים שניתן לבצע באמצעות הסוד תמנע מאנשים טיפול אמיתי[6].

ברמה הפסיכולוגית, על פי גישת הספר אדם שלא מצליח לנקות את "המחשבות השליליות" מראשו עלול להיכנס למעגל קסמים של מחשבות שליליות אובססיביות ובעקבות כך לדיכאון, בעקבות האשמה עצמית על כך שאינו שולט במחשבות השליליות וכביכול הכל תלוי בו (בפועל לפעמים ההבנה שלא הכל תלוי באדם תעזור לו לשחרר תחושת אשמה כזו)[7].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ויקיטקסט – אנגלית: The Science of Getting Rich
 2. ^ Catherine Bennett,‏ Only an idiot could take The Secret seriously. Yet Cameron seems to be following its tips to the letter, באתר הגארדיאן, 26 באפריל 2007
 3. ^ Jeffrey Ressner,‏ The Secret of Success, באתר מגזין טיים, 28 בדצמבר 2006
 4. ^ Julia Rickert,‏ A Little Secret about The Secret, באתר Chicago Reader,‏ 31 במאי 2007
 5. ^ Karin Klein,‏ Wish for a cake -- and eat it too, באתר לוס אנג'לס טיימס
 6. ^ Cynthia McFadden, Roxanna Sherwood ו- Karin Wrinberg,‏ Science Behind 'The Secret'?‎, באתר ABC News,‏ 23 במרץ 2007
 7. ^ Valerie Reiss,‏ The Hubris of 'The Secret'‎, באתר beliefnet