הספר השחור (ארנבורג וגרוסמן)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הספר השחוריידיש: מערדער פונ פעלקער - מאטעריאלנ וועגנ די רעציכעס פונ די דייטשישע פארכאפער אינ די צייטווייליק אקופירטע סאוועטישע ראיאנענ, ברומנית: Cartea Neagră, ברוסית: О злодейском повсеместном убийстве евреев немецко-фашистскими захватчиками во временно оккупированных районах Советского Союза и в лагерях Польши во время войны 1941-1945 ) הוא ספר עדויות ומסמכים על פשעי הנאצים נגד היהודים באזורים הכבושים של ברית המועצות ופולין במהלך מלחמת העולם השנייה.

וסילי גרוסמן ואיליה ארנבורג היו, במהלך מלחמת העולם השנייה, כתבים צבאיים סובייטים ממוצא יהודי, שהתלוו לצבא האדום וגרוסמן אפילו היה נוכח בכניסה למחנות מיידנק וטרבלינקה. שניהם פרסמו כתבות על הקורות את היהודים בתקופה זו וארנבורג התחיל כבר ב-1943 לתכנן ספר תיעודי על כך ועד סוף 1944 כבר היה מוכן הנוסח הראשוני. עם סיום המלחמה יהודים רבים, כולל סופרים, התחילו לספק לשניים מסמכים, יומנים וזכרונות לצורך פרסומם בספר. בראשית 1945 הועבר הנוסח הראשון לוועד היהודי האנטי-פשיסטי, שארנבורג היה אחד מחבריו. צילומים של כתב היד נשלחו לארצות הברית, לארץ ישראל ולרומניה.

הספר הודפס בברית המועצות ביידיש, בהוצאת "דער עמעס", במוסקבה, ב-1946. בארצות הברית הובא התוכן בספר שחור באנגלית, שבתוכנו היו אירועי השואה בכל הארצות. ארנבורג ביקר ברומניה ב-1945 ולא ברור אם ביוזמתו או ביוזמת מארחיו היהודים הופק נוסח מצומצם של ספרו והוצע לאור ברומנית בשם Cartea Neagră (הספר השחור)[1].

בברית המועצות התעכבה ההוצאה לאור של הספר ברוסית. לשלטונות היו טענות על כך שיש בספר יותר מדי עוינות לגרמנים, שמובלט יתר על המידה שיתוף הפעולה של מקומיים, בעיקר אוקראינים, עם הכובש הנאצי ושהסבל של היהודים מוצג כמיוחד, מעבר לסבלם של עמים אחרים. הספר לא הוצא לאור וכשפוזר הוועד היהודי האנטי-פשיסטי וחלק מחבריו הוצאו להורג, הושמד כתב היד ואפילו לוחות הדפוס הושמדו.

על בסיס העותק שהגיע לירושלים פורסם ב-1980 תרגום לרוסית בירושלים וב-1981 תרגום לאנגלית בארצות הברית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ז'אן אנצ'ל, תולדות השואה - רומניה, כרך שני, עמוד 991, הוצאת יד ושם