השותפות הטראנס-פסיפית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מנהיגי המדינות בוועידת 2010 של השותפות

השותפות הטראנס-פסיפיתאנגלית: Trans-Pacific Partnership, או TPP) היא הסכם סחר כלכלי מתוכנן שמטרתו ליצור גוש מסחר של אחת עשרה מדינות השוכנות לחופי האוקיינוס השקט. נכון ל-2017, ההסכם כולל את יפן, אוסטרליה, קנדה, מקסיקו, צ'ילה, ברוניי, מלזיה, ניו זילנד, פרו, סינגפור ווייטנאם. ההסכם טרם אושרר על ידי רוב המדינות וטרם נכנס לתוקף.

ההסכם מהווה הרחבה של הסכם שנחתם בין צ'ילה, ברוניי, ניו זילנד וסינגפור בשנת 2005. מאז, שמונה מדינות נוספות הצטרפו למשא ומתן על הרחבת ההסכם. נכון ל-2014, התקיימו 19 סבבים רשמיים של משא ומתן על ההסכם.

אף על פי שתוכן ההסכם לא פורסם לציבור, חלקים ממנו פורסמו על ידי ויקיליקס. ההסכם מעורר ביקורת ציבורית ברחבי העולם, בשל חשאיות המשא ומתן והשלכותיו המרחיקות לכת של ההסכם בתחום הכלכלי והסביבתי.

ארצות הברית, בנשיאות אובמה חתמה על ההסכם, אך משכה את חתימתה ב-23 בינואר 2017 בהתאם להחלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. לטענתו ההסכם פוגע בייצור האמריקאי ובעובדים האמריקאים. אם ההסכם היה נכנס לתוקף, הוא היה הסכם הסחר הגדול בהיסטוריה.[1]

ההסכם קודם על ידי ארצות הברית במקור כדי ליצור גוש כלכלי שיבלום את השפעת של סין. ברק אובמה, אמר בשנת 2016, שברצונו כי ארצות הברית ולא סין תכתוב את כללי הסחר האזוריים. לאחר עזיבת ארצות הברית תחת ממשל טראמפ, שאר חברות השותפות הטראנס-פסיפית הסכימו במאי 2017 להחיות אותו.[2][3] ההסכם עודכן.[4][5] הפרק על מפעלים בבעלות המדינה לא השתנה, ומחייב את החותמים לחלוק מידע אודות חברות רכוש ביניהם, מתוך כוונה לעסוק בנושא התערבות המדינה בשווקים. הוא כולל את התקנים המפורטים ביותר לקניין רוחני של כל הסכם סחר, כמו גם הגנות מפני גניבת קניין רוחני נגד תאגידים הפועלים מחוץ למדינות.[6][7] יפן הפכה למובילה בקידום ההסכם, ושם ההסכם שונה להסכם המקיף והפרוגרסיבי לשותפות טרנס-פסיפית (CPTPP), שנחתם ב-2018.[8][9]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "טראמפ מטלטל את העולם: חתם על צו להוצאת ארה"ב מהסכם הסחר הגדול בהיסטוריה". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-21 בספטמבר 2021. 
 2. ^ Sri Jegarajah,Craig Dale,Leslie Shaffer, TPP nations agree to pursue trade deal without US, CNBC, ‏2017-05-21 (באנגלית)
 3. ^ hermesauto, Saving the Trans-Pacific Partnership: What are the TPP's prospects after the US withdrawal?, The Straits Times, ‏2017-05-21 (באנגלית)
 4. ^ Cheang Ming, Global trade just had a 'one step forward, one step back' day, CNBC, ‏2018-03-09 (באנגלית)
 5. ^ שירות כלכליסט, ללא ארה"ב: 11 מדינות חתמו על הסכם הסחר הטראנס-פסיפי, כלכליסט - www.calcalist.co.il, ‏2018-03-09
 6. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:צ-מאמר

  פרמטרי חובה [ מחבר ] חסרים
  {{{מחבר}}}, Center for Strategic and International Studies, Wikipedia, 2021-09-19
 7. ^ Consolidated text of CPTPP and TPP
 8. ^ "שנה אחרי שטראמפ זנח אותו: הסכם הסחר הטראנס-פסיפי ייחתם ללא ארה"ב". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-21 בספטמבר 2021. 
 9. ^ "טראמפ נטש, סין תופסת טרמפ: ביקשה להצטרף להסכם הסחר הגדול באסיה". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-21 בספטמבר 2021. 
P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.