התגוננות הרתעה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


שגיאות פרמטריות בתבנית:מקורות

פרמטרי חובה [ נושא ] חסרים

ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
כרכן רדיאטוס מפתל את גופו קדימה כדי להרתיע אויבים.
מראה הכנפיים של העש Arctia caja עוזר להרתיע ציפורים רעבות.
חרדון הצווארון מגדל את צווארו ונראה מפחיד מכפי שהוא.

התגוננות הרתעהאנגלית: Deimatic behaviour או startle display) היא התנהגות של מספר בעלי חיים המתגוננים מטורפים באמצעות הפחדה, הפתעה או בלבול התוקף, מה שמבריח אותו או לפחות עוזר למין המותקף לברוח לפני שהטורף מתעשת. התגוננות זו מבוססות על חקיינות ברובה, כלומר בעל החיים הנטרף "משחק אותה" מסוכן מכפי שהוא. מצב דומה מאוד לצורה זו היא חקיינות עצמית, שלעיתים בעלת מאפיינים דומים (למשל כתמי עיניים על הגוף).

בהרבה מקרים הטרף עצמו איננו ארסי אך לעיתים גם טרף ארסי יסתמך בנוסף על צבעי אזהרה גם על הרתעת היריב, בשביל לחסוך את הארס או הרעל למקרה קיצוני. גם יצורים בעלי הגנות קשוחות יותר (כמו חתולים) ישתמשו בהגנה זו בתחילה.

בצורת הגנה זו ישנן שתי צורות ראשיות: מראות מפחידים ותנועות או קולות מרתיעות. בראשונה היצור חושף מראה על גופו שמרתיע את האויב. בשנייה הוא צריך ליצור קולות מרתיעים ורועשים או ליצור תנועות פתאומיות.

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר בעלי חיים מתמחים בתנועות כאלה, כמו גמלי שלמה, חגבי Phymateus (Phymateus) ומקלונאים. המקלון ממין Peruphasma schultei (Peruphasma schultei) נראה דומה לעקרב והוא מטה את זנבו למעלה בפתאומיות ומרתיע טורפים שחוששים מטרף ארסי. גמל שלמה ממין Iris oratoria (Iris oratoria) חושף את כנפיו ומרים את שני הטפרים הגדולים שלו כדי להיראות מגודל יותר. אצל הפרפרים והעשים ישנם מצגים של כתמי עיניים על הכנפיים המזכירים דורס לילה כועס, כך אצל ה-Caligo (Owl butterfly), ה-Smerinthus ocellatus (Smerinthus ocellatus), עשי Attacus (Attacus) ו-Rothschildia (Rothschildia) ופרפרי Aglais (Aglais io). הפשפש מהמין Fulgora laternaria (Fulgora laternaria) מחקה ראש של תנין.

עכבישים ממשפחת הפרווניתיים ישנה הצגה מיוחדת לטורפים בה העכביש מרים את לסתותיו הגדולות ו-2 זרועות ומזהיר את הטורף שלא יתקרב. אצל המין Poecilotheria regalis (Poecilotheria regalis) הרגליים צבועות בצהוב כדי להוסיף הרתעה.

מינים שונים של תמנונאים ודיונונים מסתמכים על החלפת הצבעים שלהם ועל 8 הזרועות המכופתרות שלהם כדי להרתיע טורפים. צבעים חזקים, בעיקר אדום, עוזרים להפחיד את טורפם. לכמה מינים ישנם גם צבעי אזהרה המראים את ארסיותם. חלקם גם נראים גדולים מכפי שהם באמת. המינים תמנון וונדרפוס ותמנון חקיין מתחפשים ליצורי ים ארסיים כמו נחשי ים או זהרונים כדי להרתיע טורפים.

ישנם גם כמה חולייתנים המרתיעים את הטורף. חרדון הצווארון למשל מנפח את צווארו ונראה גדול מכפי שהוא וכן משמיע קולות מרתיעים. כמה צפרדעים כמו פייסלמוס נטררי, Pleurodema brachyops ו-Physalaemus deimaticus - כולם ממשפחת הלפטודקטיליים מנפחים את עורם ומראים מתחתיו סימני עיניים. טנרק שפלה מפוספס וכמה סמרניים קוצניים גם מרשרשים עם קוציהם כדי לבלבל את האויב עוד יותר ואפילו עושים צעדים לעברו. הבואשן צבוע בשחור-לבן ועושה עמידת ידיים פתאומית המרתיעה את אויביו לפני שיתיז עליהם נוזל מסריח. חתול הבית מסמר את שערותיו, מעלה את גבו ונושף קולות פתאומיים המבריחים יריבים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]