התזמורת הממלכתית של ברלין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

התזמורת הממלכתית של ברליןגרמנית: Staatskapelle Berlin) היא תזמורת האופרה של ברלין (Berliner Staatsoper Unter den Linden).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתה של התזמורת בשנת 1570, כאשר יואכים השני, הנסיך הבוחר מברנדנבורג, ייסד תזמורת בחצרו. בשנת 1701 הוביל סיפוחם של הנסיכים הבוחרים מברנדנבורג למלך פרוסיה להגדרת התזמורת כ"תזמורת החצר של מלך פרוסיה" ("Königlich Preußische Hofkapelle") והיא כללה כ-30 נגנים. התזמורת התחברה אל אופרת החצר המלכותית, מייסודו של פרידריך הגדול בשנת 1742. בין המוזיקאים ידועי השם ששמם נקשר עם התזמורת היו קרל פיליפ עמנואל באך, פרנץ בנדה ויוהאן יואכים קוונץ.

הקונצרט הראשון שנתן ההרכב לקהל רחב יותר, מחוץ לחצר המלכות, התקיים ב-1 במרץ 1783 ב"מלון פאריז", בניצוחו של יוהאן פרידריך רייכרדט, הקאפלמייסטר (מנהל מוזיקלי של ההרכב. אחרי כניסתו של ג'אקומו מאיירבר לתפקיד הקאפלמייסטר, משנת 1842, התרחב תפקיד התזמורת וסדרה שנתית ראשונה של קונצרטים למנויים יצאה לפועל. התזמורת ניגנה יצירות משל וגנר, מנדלסון ואוטו ניקולאי בביצועי בכורה, חלקם עולמיים וחלקם בגרמניה.

המנהל המוזיקלי של התזמורת, ה"שטאטסקאפלמייסטר" (Staatskapellmeister), תופס משרה מקבילה באופרה של ברלין. כיום מחזיק בשתי המשרות, מאז 1992, דניאל ברנבוים. מאז שנת 2000 נושא ברנבוים בתואר "מנצח למשך חייו" של התזמורת. ברנבוים והתזמורת הממלכתית של ברלין ערכו כמה הקלטות לחברת טלדק.[1][2]

מנהלים מוזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של התזמורת הממלכתית של ברלין

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Andrew Clements (27 בפברואר 2004). "Schumann: The Symphonies, Staatskapelle Berlin/ Barenboim". The Guardian. בדיקה אחרונה ב-8 בפברואר 2009. 
  2. ^ Anthony Holden (2 באפריל 2006). "Classical CDs: Mahler". The Observer. בדיקה אחרונה ב-8 בפברואר 2009.