קיפודיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "קיפוד" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו קיפוד (פירושונים).
Information-silk.svgקיפודיים
קיפוד
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
אינפרא־מחלקה: שיליניים
על־סדרה: לאורסיאתריה
סדרה: קיפודאים
משפחה: קיפודיים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Erinaceidae
קיפוד

קיפודיים (שם מדעי: Erinaceidae) היא משפחה יחידה בסדרה, שהוגדרה בעבר כחלק מסדרת אוכלי החרקים, אולם כיום היא נחשבת לסדרה עצמאית במחלקת היונקים.

במשפחה 21 מינים הנמצאים בשבעה סוגים. הם נפוצים באפריקה, באירופה, באסיה, בדרום-מזרח אסיה ובבורנאו. במשפחה שתי תת-משפחות: קיפודיים אמיתיים (Erinaceinae) וקיפודיים שעירים (Galericinae). גודלם של הקיפודיים נע בין גדלו של עכבר לגודלה של ארנבת קטנה.

לבני המשפחה עיניים ואוזניים בינוניות בגודלן. השיניים הקדמיות גדולות במספר מינים, אך לא בדומה לחדפיים. מיני הקיפודיים האמיתיים הם בעלי קוצים חדים, חלקם בעלי יכולת "התכדררות" בשעת סכנה, שמגנה על החלקים הפגיעים בגוף החיה. קיפודיים אלו יכולים "להתכדר" הודות לשריר טבעתי שעוטף את גופם ומגמיש אותו. הוולדות נולדים עם קוצים רכים בצבע לבן וללא יכולת ראייה. בגיל שבועיים הקיפוד הצעיר מתחיל לראות, ובגיל חודש וחצי מפתח קוצים קשיחים. הקיפודים השעירים הם חסרי קוצים, אך בשעת סכנה מדיפים ריח חזק ומרתיע.

הקיפודיים חיים תחת בולי עץ או במאורות שהם חופרים בעצמם. הם ניזונים ממגוון רחב של מזונות, הכולל חסרי חוליות, זוחלים, פגרים, שורשים ופירות. הקיפודיים חסינים לרעלנים שונים הקיימים בטבע, ביניהם ארס נחשים.

הקיפודיים האמיתיים פעילים רק בשעות הלילה, מספר מינים מקיימים תרדמת חורף. הם הטרותרמיים, כלומר מורידים את טמפרטורת גופם בשעת מנוחה, אך בעיקרון הם בעלי דם חם. הקיפודיים השעירים פעילים אף בשעות היום. הקיפודיים מנהלים את חייהם על פני האדמה, אך ניתן לראותם מטפסים ושוחים בהצלחה יתרה.

הקיפודיים מסוגלים להתרבות פעמיים בשנה (שתי עונות רבייה). במרבית המינים, זהו הזמן היחיד בו הפריטים המבוגרים מנהלים התנהגות חברותית, כאשר ביתר הזמן הם יצורים סוליטריים. תוחלת חייו של קיפוד בטבע היא כשנתיים ותוחלת החיים בשבי הינה כ-6 שנים בממוצע (שכן אז הוא מוגן מפני סכנות שונות).

מבין היונקים החיים בימינו, בני משפחה זו הם הדומים ביותר ליונקים הקדומים. מאובנים של משפחה זו מוכרים רק החל מתקופת האאוקן, בעוד שאבותיהם הקדמונים אוכלי החרקים "Adapisoricidae" ידועים מתקופת הקרטיקון.

בישראל נפוצים המינים: קיפוד חולות מצוי, קיפוד מדבר וקיפוד מצוי (קיפוד אירופאי).

קיפוד על כף ידו של אדם.

הגדול בקיפודיים הוא המונרט (Echinosorex gymnura) שמשקלו עד 1.4 ק"ג. הקטן ביותר הוא גימר קצר זנב (Hylomys suillus) ששוקל עד 60 גרם.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיון המשפחה:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]