חוג מטריצות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בתורת החוגים, חוג המטריצות מעל חוג R הוא חוג שאבריו הם המטריצות מסדר \ n \times n שרכיביהן שייכים לחוג R. במקרה זה, R נקרא חוג המקדמים של חוג המטריצות, שאותו מקובל לסמן ב-\ \operatorname{M}_n(R). זוהי הדוגמה הקלאסית לחוג לא חילופי, וחוגים אי חילופיים רבים קשורים לחוגי מטריצות, להם תפקיד מרכזי באלגברה לא קומוטטיבית.

הבנייה של חוגי מטריצות היא אחת הבניות הבסיסיות בתורת החוגים. הקשר בין חוג המטריצות לחוג המקדמים הדוק למדי, ותוספת המטריצות, שבפני עצמן יש להן מבנה קבוע, מעשירה את מגוון האפשרויות לטפל בחוג המקורי.

כאשר R הינו שדה, חוגי המטריצות מעליו נחקרים היטב באלגברה לינארית. לחוג כללי, המבנה הרבה יותר עשיר.

תכונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תכונות בסיסיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז של חוג מטריצות שווה לאוסף המטריצות הסקלריות מהצורה \ c I כאשר c שייך למרכז של חוג המקדמים, כלומר Z(m_n(R)) \cong Z(R). החבורה הלינארית הפרויקטיבית מוגדרת להיות המנה של חוג מטריצות (ובאופן כללי יותר, חוג אנדומורפיזמים) מעל המרכז שלה, ולה יש חשיבות רבה בגאומטריה אלגברית.

חוג המטריצות (מסדר n>1) תמיד בעל מחלקי אפס. חוג מטריצות מעל חוג עם חילוק הוא גם פשוט למחצה, ומשפט ודרברן-ארטין קובע את ההפך - כל חוג פשוט למחצה איזומורפי למכפלה סופית של חוגי מטריצות מעל חוג עם חילוק.

יש התאמה מלאה בין האידאלים של חוג המקדמים לבין האידאלים של חוג המטריצות: כל אידאל של חוג המטריצות הוא מהצורה \ \operatorname{M}_n(A) כאשר A אידאל בחוג המקדמים, וחוג המנה ביחס לאידאל זה הוא \ \operatorname{M}_n(R)/\operatorname{M}_n(A) \cong \operatorname{M}_n(R/A). ביתר כלליות, חוג מטריצות תמיד שקול מוריטה לחוג המקדמים; טענה זו מאפשרת להסיק הרבה תכונות הקשורות את החוגים. למשל, אם R חוג פשוט אז גם חוג המטריצות מעליו פשוט. אם F שדה סגור אלגברית, כל אלגברה פשוטה מממד סופי מעל F היא אלגברת מטריצות.

חוג המטריצות מסדר n \times n איזומורפי לחוג האנדומורפיזמים של המודול החופשי R^n. באופן כללי יותר, מתקיים End(M^n) \cong M_n(End(M))) לכל מודול שמאלי מעל החוג.

יחידות מטריצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לעתים דרושות דרכים להוכיח שחוג מסוים הוא חוג מטריצות.

בכל חוג מטריצות יש יחידות מטריצות \ e_{ij} (\ i,j = 1,\dots,n), המקיימות את שתי התכונות הבאות:

יחידות המטריצות מתחלפות עם אברי חוג המקדמים. כיוון שאפשר להציג כל איבר בחוג המטריצות (באופן יחיד) כסכום \ \sum a_{ij} e_{ij}, עם \ a_{ij} \in R, נוסחאות אלה מגדירות את חוג המטריצות. למעשה, כל חוג שיש בו מערכת של יחידות מטריצות, אפשר להציג כחוג מטריצות מעל חוג מקדמים מתאים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]