חזרזר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןחזרזר
מיון מדעי
ממלכה: צמחים
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים
סדרה: בקעצוראים
משפחה: דומדמניתיים
סוג: דומדמניתיים
מין: חזרזר
שם מדעי
Ribes uva-crispa
ליניאוס, 1753

חזרזר (שם מדעי: Ribes uva-crispa או Ribes Grossularia) הוא שיח קטן בעל פרחים מהסוג דומדמניתיים, אח לדומדמנית וענבי השועל. הוא צומח באירופה, צפון אפריקה ומערב אסיה.

הצמח סווג בעבר כסוג נפרד: Grossularia.

חזרזר הוא רק אחד מהשמות העבריים לצמח ה-Ribes Grossularia; שם נוסף הוא עכובית (אין קשר לעכובית הגלגל). קיים בלבול לגבי ייחוס השם ענבי שועל לחזרזר, היות שפרי השיח מזכיר במראהו ענבים; כיום, הייחוס של השם ענבי שועל הוא לשיח ה-Ribes nigrum, השייך גם הוא לסוג דומדמניתיים, או לשיח הדומה לו במראה סולנום שחור, שנקרא בעברית לעיתים "ענבי שועל" או "ענבי נחש".

החזרזר הוא שיח נשרך, בגובה מטר עד שלושה. גבעוליו נוקשים, ולרוב צומחים בקבוצות קטנות. על הגבעול מתפתחים פרחים דמויי פעמון, בקבוצות של בודדים וזוגות. הפרי הוא ענבה עגולה, בגוון בהיר (ירוק-צהוב, עם נימים לבנים) או במקרים מועטים סגול. במרבית זני הבר, פרי החזרזר בעל פלומה; בזן אחד המגודל למאכל, הפרי חלק.

מוצא החזרזר ככל הנראה מאזור האלפים, והוא גודל באירופה לאורך מרבית ימי הביניים. אין עדויות ממשיות שהמין היה מוכר בתקופת האימפריה הרומית. כיום המין מגודל באסיה ובאירופה, באקלים קר וגשום ולרוב באדמות הרריות או גבוהות. בחלק מהמקרים גודל השיח למטרות חקלאיות (במיוחד בגרמניה וצרפת) אך במקומות מסוימים, כמו בריטניה, הפך המין לשיח נוי המגודל למטרות יופי ופרי. בישראל השיח גדל רק בצפון רמת הגולן, ככל הנראה בגלל דרישות אקלים.

החזרזר רגיש למזיקים שונים, בעיקר זחלי עשים מסוג Abraxas grossulariala. מגדלי החזרזר נאלצים פעמים רבות לקטום את העלים הקרובים לקרקע כדי להפחית את הנגישות של השיח לזחלים, או לנקות את העלים ידנית. מזיק נוסף הם רימות זבובים, המתחפרים באדמה סביב שורשי השיח. על מנת להורגו, מזריקים החקלאים מי-זפת לאדמה במקומות חשודים. כמו כן, ריסוס עלי החזרזר באשלגן גופרתי על מנת להסיר שלל פטריות וכנימות, כגון טחב החזרזר (American gooseberry mildew).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]