חסידות דאראג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
האדמו"ר מדאראג

חסידות דאראג (דורוג) היא חצר חסידית המונה מאות חסידים, ומשכנה בבני ברק. שורשי החסידות במאה ה-19 והיא הוקמה מחדש בשלהי המאה ה-20.

חסידות דאראג בעבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

רבי שמואל פרנקל (ה' בסיוון תקע"ד - ט"ו בחשוון תרמ"ב), תלמידו של רבי חיים מצאנז, כיהן כאדמו"ר בקאמאד (הונגרית: Komádi) ובדאראג שבהונגריה. לא לבש בגדי אדמו"ר. חיבר את הספר "אמרי שפר" על התורה[1].

חתנו, רבי זאב ציטרון (תרי"ז - ט"ז בניסן תרפ"ז) מילא את מקומו. היה תלמידם של רבי מנחם מנדל מדעעש ושל רבי אברהם יצחק מקליינוורדיין. משנת תרמ"ד שימש כרב וראש ישיבה בדאראג. חיבר את הספר אגדות מהרז"צ.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-90 נוסדה בבני ברק חסידות דאראג על ידי הרב ישראל משה רוזנפלד, צאצא של רבי שמואל פרנקל. בעת הקמת החסידות, היא ספגה ביקורת בעולם החסידי משתי סיבות עיקריות: האחת בעולם החסידי מקובל כי חסידות עוברת בירושה מאדמו"ר לבנו או במקרים מיוחדים לחתנו או לנכדו, נדיר מאוד שאדם פותח חסידות יש מאין. הסיבה השנייה והבולטת יותר היא כי רוב החסידים שהצטרפו אליה, היו חסידים צעירים שמשפחתם השתייכה לחסידות אחרת ובחסידויות המקוריות ובמשפחות הושמעה ביקורת רבה על נטישת החסידות וההצטרפות לחסידות חדשה. עם השנים שככה הביקורת.

מרכז החסידות והישיבה שלה נמצאים ברחוב רבי יצחק נפחא בבני ברק. מוסדות החסידות כוללים גם תלמוד תורה, ישיבה לצעירים,ישיבה גדולה, כוללים, מכון להוצאת ספרים ומפעלי צדקה וחסד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]