ישיבה קטנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ישיבה קטנה (יש"ק, גם ישיבה לצעירים) היא מוסד ללימוד תורה על כל תחומיה, על פי המסורת היהודית, המהווה המשך ללימודים בתלמוד תורה או בבית ספר (בציבורים מסוימים - 'חיידר').

בשנת 2018 עמד מנין התלמידים בישיבות קטנות ברחבי הארץ על כ-36,000 תלמידים, בכ-350 ישיבות קטנות[1].

מאפייני ישיבה קטנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבה קטנה מיועדת לתלמידים שסיימו את למודיהם בתלמוד תורה או בבית ספר, לאחר שמונה שנות לימוד, והיא מקבילה לבית ספר תיכון בחינוך הכללי. בחלקן של הישיבות הקטנות (בעיקר אלו המזוהות עם הציבור החרדי), הלימודים נמשכים כשלוש שנים בלבד (מכיתה ט' עד י"א, גילאי 14 עד 17), אך בחלקן (בעיקר בציבור הדתי לאומי או חרדי לאומי) הלימודים נמשכים ארבע שנים (במקביל ללימודים בכיתות ט'-י"ב) ולאחריהן התלמידים פונים ללימוד ב"ישיבה גדולה" או "גבוהה".

הלימודים בישיבה קטנה בדרך כלל הם לימודי קודש בלבד, המתמקדים בלימוד התלמוד הבבלי, בשילוב לימוד הלכה, בדרך כלל מתוך הספר משנה ברורה. ישנן ישיבות שמשלבות לימודי תנ"ך ואמונה בנוסף ללימוד העיקרי המתמקד בתלמוד.

ישנן ישיבות קטנות שמשלבות בשנה הרביעית לימודי חול במסגרת מצומצמת על מנת לאפשר לתלמידים לקבל תעודת בגרות מינימאלית.

חלק מהישיבות הקטנות משמשות רק כמסגרת ללימוד, בתוספת ארוחות, ולא ללינה. כאלו הן למשל הישיבות הקטנות בעיר בני ברק, שמשמשות בעיקר את הבחורים הגרים בעיר. אך כיום ישנם ישיבות רבות שמשמות כפנימיה לבחורים, שחוזרים הביתה רק פעם בשבועיים או שלושה שבועות, בדרך כלל אלו ישיבות שמגיעים אליהם בחורים מחוץ לעיר.

ביהדות החרדית באירופה ובארצות הברית מקובל שמלבד הישיבה הקטנה הרגילה, המשמשת כמסגרת לגילאי 14–17, ישנה גם ישיבה לצעירים מגיל 17–20, ורק לאחריה הבחורים פונים ללימודים בישיבה גבוהה, בדרך כלל בישראל.

סדרי הישיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרי הישיבה קטנה, מחולקים לשלושה סדרים, כאשר בסדר הראשון הלימוד הוא עיוני, ובסדר השני הלימוד מתרכז בלימוד בבקיאות. הסדר השלישי משמש בחלק מהישיבות כסדר בקיאות בדומה לסדר צהרים, ובחלקם משמש כ'סדר הכנה', להכנת החומר עליו השיעור הבא נסוב, כאשר באותו הזמן ישנו "משיב" הממונה להשיב על שאלות התלמידים, ולהדריך אותם בלימוד.

ישיבה קטנה לאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – ישיבה קטנה לאומית

בסוף שנות התשעים, התפתח בציונות הדתית סוג מסוים של ישיבה קטנה, המכונה לעיתים ישיבה קטנה לאומית. שונה מהישיבות החרדיות - בישיבות הקטנות הלאומיות נלמדים, בנוסף ללימוד העיקרי של גמרא והלכה, ספרי הגות ומחשבה בדרכו של הרב קוק, בייחוד הכוזרי, ספרי המהר"ל, רמח"ל, ספרות המוסר וספרי הרב קוק, תלמידיו וממשיכיו. בחלק מהישיבות נלמדת גם תורת החסידות.

חלק מישיבות אלו, מאפשרות למעוניינים בכך ללמוד בשנה הרביעית לימודים לבגרות מינימלית במסלולים אקסטרניים בשעות הערב וכדומה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]