חסן אל־לקיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חסן אל־לקיס

חסן הולו אל־לקיסערבית: حسان هولو اللقيس; 1966 - 4 בדצמבר 2013) היה מפקד בכיר בארגון חזבאללה, ששימש כראש יחידת התקשורת והטכנולוגיה, והאחראי על הרכש הצבאי בארגון. נרצח בידי מתנקשים אלמונים.

אל־לקיס נולד בשנת 1966 בבעלבכ שבלבנון. היה פעיל בארגון חזבאללה מגיל 19, והתגייס אליו זמן קצר אחרי שהוקם. הוא היה מקורב מאוד למזכ"ל הארגון, השייח' חסן נסראללה. בין תפקידיו שימש גם כראש מערך הרקטות, המזל"טים והנ"מ של הארגון, כמו גם המתאם מול איראן בנושאי אמל"ח.

הוא היה מבוקש בקנדה ובארצות הברית בשל הפעלת רשת תאים של החזבאללה בהם בתחילת שנות ה-90 של המאה ה-20. במלחמת לבנון השנייה ישראל ניסתה להתנקש בחייו על ידי הפצצת ביתו, בנו נהרג כתוצאה מההפצצה, אך הוא לא שהה במקום וניצל. על פי הדיווחים הוא ניצל מעוד מספר ניסיונות התנקשות.

בליל 3 בדצמבר 2013 ארבו ללקיס, בחניון בית מגוריו, מספר מתנקשים וירו בו בעת ששהה ברכבו. הירי נעשה על ידי אקדחים עם משתיקי קול. לקיס נפגע אנושות מהירי ומותו נקבע בשעות הבוקר המוקדמות בבית חולים בביירות.

על זהות המתנקשים נפוצו טענות ושמועות שונות. חזבאללה מיהר להאשים את המוסד בהתנקשות. אולם, דובר משרד החוץ הישראלי, יגאל פלמור, הכחיש שישראל הייתה מעורבת בחיסול‏‏[1]. איראן וסוריה האשימו אף הן את ישראל במעורבות בחיסול. בהמשך מספר ארגונים סוניים אלמוניים לקחו אחריות להתנקשות. כעבור ימים אחדים פרסם עיתון כווייתי את הטענה שאל-לקיס חוסל בידי חזבאללה, לאחר שנחשף כסוכן של "המוסד".‏[2]

אל־לקיס נקבר בעיר הולדתו, בעלבכ.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]