לדלג לתוכן

חשבון פשוט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חשבון פשוט
סמליל התוכנית מתוך הפתיח
סמליל התוכנית מתוך הפתיח
סוגה חינוכי, חשבון
יוצרים חנן פלד
כותבים חנן פלד
בימוי רפי מילר
שחקנים דני מוג'ה
טליה שפירא
רן ורד
אורי חי
לימור חלימי
לימור מרגולין
דרור שדאור
ארץ מקור ישראל
שפות עברית
מספר עונות 2
מספר פרקים 12
תוכנית המשך גאומטריה נא להכיר
הפקה
מפיקים בפועל תמר ריינר
חברת הפקה הטלוויזיה החינוכית הישראלית
אתר צילומים אולפני הרצליה
מוזיקה רפי קדישזון
אורך פרק 25 דקות
שידור
רשת שידור הטלוויזיה החינוכית הישראלית
תקופת שידור מקורית 2 בספטמבר 19802 במאי 1982

חשבון פשוט הייתה תוכנית טלוויזיה ללימוד חשבון לרמת כיתה ד' (סווגה כ-חשבון ד' – חשבון פשוט) שנוצרה והופקה על ידי הטלוויזיה החינוכית הישראלית בין השנים 19801982 ושודרה לראשונה ב-1983. לסדרה צולמו 12 פרקים, מרביתם צולמו בצבע, אולם עד למעבר מלא לשידורים בצבע שודרה התוכנית בשחור-לבן, ולאחר מכן גם בצבע עד לתחילת שנות ה-90.

תסריטי הפרקים נכתבו על ידי חנן פלד. שיר הפתיחה של התוכנית נכתב על ידי אהוד מנור והולחן על ידי בני נגרי. פזמונים שונים במהלך התוכנית עצמה נכתבו על ידי לאה נאור והולחנו על ידי רפי קדישזון. הסדרה הופקה על ידי תמר ריינר בייעוץ מדעי ופדגוגי של נצה מובשוביץ-הדר.

פורמט התוכנית

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל פרק בתוכנית הוקדש לנושא אחר מתוך לימודי החשבון לכיתה ד'. קבוצה של ארבעה ילדים – אורי חי, לימור חלימי, לימור מרגולין ודרור שדאור – בהדרכתו של דני מוג'ה התנסו בפתרון בעיות חשבוניות בנושא הפרק ושרו את מסקנותיהם בססמאות מחורזות (כגון "חילוק באפס זו טעות כיוון שאין לו משמעות", "בכל הדרכים מגיעים תמיד לפירוק ראשוני אחד ויחיד"). במסגרת התוכנית שובצו גם התנסויות בחשבון של שתי דמויות נוספות – ביש (טליה שפירא) וגדא (רן ורד) – בסרטונים קצרים בסגנון סרט אילם. התוכנית שודרה במשך שנת הלימודים בשעות הבוקר במסגרת הסבב הקבוע של תוכניות הלימוד של הטלוויזיה החינוכית, עד שהפסיקה לשמש כעזר לימוד בחשבון.

שמות הפרקים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. כפולות והתחלקות
 2. מדוע אסור לחלק באפס?
 3. ראשונים ופריקים
 4. פירוק לגורמים
 5. חזקות
 6. המבנה העשרוני
 7. פעולות החשבון
 8. סימני התחלקות
 9. אומדן ועיגול
 10. חילוק ארוך
 11. דיאגרמות וגרפים
 12. מספרים שליליים

החינוכית הפיקה ושידרה במקביל תוכנית בת ארבעה פרקים בשם "גאומטריה נא להכיר" (לכיתה ד') בהנחיית אסתי כץ, והתארחו בה אברהם מור, ראובן שפר, דודיק סמדר ואבנר חזקיהו אך ללא השתתפות ילדים. בדומה לתוכנית האם, גם בה שולבו שירים (שהושרו על ידי השניים) וגם היא כללה פינות של ביש וגדא. שיר הפתיח הושר באותו לחן אך במילים אחרות ("גאומטריה פה, גאומטריה שם, גאומטריה כאן ובכל העולם..."). פרקי התוכנית הם: גאומטריה נא להכיר, המרחק, הזווית, ריצופים ופינות. גם סדרה זאת הופקה על ידי תמר ריינר בייעוץ מדעי של אברהם וכמן ונצה מובשוביץ-הדר.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]