לדלג לתוכן

טהרת הקודש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כריכת טהרת הקודש
אהרן ראטה

טהרת הקודש הוא חיבורו של הרב אהרן ראטה, מייסד חבורת שומר אמונים. הספר ברובו עוסק בענייני צניעות שמירת העיניים פגם ותיקון הברית ועניין בשורת הגאולה. תוכנו נכתב בצורת שיר ומליצה אך הדרך בה התוכן מוסבר כתוב בדרך אזהרה. יש הרואים את הכתוב כדרך איום והפחדה. מהדורת הספר הראשונה הודפסה בעיר סאטו מארה ברומניה בבית הדפוס של הרב מאיר לייב הירש, בערך בשנת תרצ"ה.

מחבר הספר טהרת הקודש הוא הרב אהרן ראטה (18941947) מייסד חבורת שומר אמונים. הקים את חבורת שומר אמונים ברומניה בעיירה סאטו מארה במטרה להצמיח חבורה אשר דבקה בתפילה בפרישות באלוהים ובאמונה האישית והרחונית שלה. כך חונכו חסידי בנו, אברהם חיים ראטה אדמו"ר חסידות שומרי אמונים וכך חונכו חסידי שושלת חבורת שומר אמונים; חסידי תולדות אהרן וחסידי תולדות אברהם יצחק.

כל ספריו של הרב אהרן ראטה עוסקים באותם הנושאים והספרים נועם הלבבות והספר שומר אמונים הם מהמפורסמים שבהם, בין היתר חיבר אהרן ראטה את הספרים שולחן הטהור, מבקש אמונה ומצותיך שעשועי (נשאר בכתב יד).

ענייני הספר

[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב מוחלט בתוכן הספר עוסק בעניין הברית בין בני ישראל לקב"ה. עניינים נוספים המובאים לביאור ולפירוש בספר הם ענייני צניעות ושמירת הצניעות וכן עניין הגאולה והמשיח אשר עתיד להחיות את המתים. לא בדומה לספריו האחרים של הרב אהרן ראטה ספר זה איננו עוסק בביטחון ובאמונה בו קשה לקשר את העניינים המובאים בו לרוחניות כמתואר בספריו המגוונים. ספר זה בניגוד לספריו האחרים מכיל גם הוראות מדויקות כיצד זוכה האדם בעולם הבא, דבר אשר מייחס לו הרב אהרן ראטה חשיבות ערכית רבה במיוחד בספרו טהרת הקודש ועל כן מובאות הוראות המתפרשות גם כדרישות של מן האדם (על אף שהספר איננו ספר הלכתי) כיצד זוכה האדם היהודי בעולם הבא.

עוד מדובר בספרו טהרת הקודש על ענייני תיקונים רבים, ביניהם תיקון האדם והעול שמוטל עליו. כיצד מתבטאת הגאולה ובמה היא תלויה. השכר הטוב המובטח לנזהרים ובמה זוכים החוטאים. איזה יהודי זוכה לעולם הבא וכיצד הוא מקבל את הזכות להגיע עליו. הצלת עם ישראל מגזירות שעתידות לבוא עליו, כיצד הוא נשמר מפני הגזירות הללו. מי זוכים לימות המשיח ולתחיית המתים וכן מה עתיד לבוא על עם ישראל עם יפגע בשמירת בית הקודש.

ספרו זה של הרב אהרן ראטה הוא ספרו הראשון בו מובאים דבריו ואמרותיו של הבעל שם טוב הרב ישראל בן אליעזר (אבי תנועת החסידות). הרב אהרן ראטה מחנך את קוראי הספר וההולכים לאורו לשמוע בקול דבריו של הבעל שם טוב, דבריו נוגעים לענייני התפילה ומהו היסוד של המידות הטובות בעולם בו אנו חיים. טהרת הקודש מבוסס על תיקון מידת היסוד כמתואר בכריכת הספר:

טהרת הקודש המיוסד על תיקון מדת היסוד והפרטים ואופנים וכמה עצות ודרכים השייך לזה מספרי תלמידי בעל שם טוב הקדוש ושאר ספרי יראים ותוכחה על דרך שיר ומליצה ותפילה ווידוי לתקן זה הפנם ועכשיו בימי השובבים ובבקשות אוהבים הוצאתי לאור זה החלק הקטן.”

הרב אהרן ראטה מביא פירוש מדויק כיצד ניתן לשמור על היות בני ישראל קדושים; שמירה על טהרת המשפחה, שמירת העיניים, שמירת הלשון, שמירת הברית, שמירת הצניעות, עשיית החסד, אהבת ה'.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]