טיבור דרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טיבור דרי

טיבור דריהונגרית: Déry Tibor; ‏ 18 באוקטובר 1894 - 18 באוגוסט 1977) היה משורר, מחזאי, מתרגם, מסאי וסופר הונגרי חשוב.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרי נולד בבודפשט, אז באימפריה האוסטרו-הונגרית, ב-1894 למשפחה אמידה ממוצא יהודי שהתבוללה. סבו שינה את שם משפחתו היהודי, דויטש, לשם ההונגרי דרי. אביו היה עורך דין ואמו בתו של סוחר וינאי עשיר. מהיותו ילד, חונך טיבור בבתי ספר למסחר ולשפות, מאידך, בניגוד לרצון משפחתו, החליט טיבור להתמקד באמנות ובספרות. ב-1917 פרסם את יצירתו הספרותית הראשונה בכתב עת הונגרי בשם: מערב. בעקבות מלחמת העולם הראשונה, החל הסופר לפתח מודעות פוליטית שמאלנית, ואף הצטרף אל המפלגה הקומוניסטית ההונגרית.

בתקופה שבין מלחמת העולם הראשונה והשנייה, התאכזב דרי מדרך הגשמת האידיאל הקומוניסטי. הוא התגורר בפריז, בבודפשט, בפראג ובעוד ערים באירופה לסירוגין, וניסה את מזלו במסחר אך נכשל. באותן שנים הוא היה פורה מבחינה ספרותית. ב- 1926 פרסם מחזה סאטירי בשם: תינוק מגודל. והוא התפרנס מכתיבת מאמרים ותרגום יצירות ספרותיות. הוא תרגם בין היתר להונגרית את יצירתו של אנדרה ז'יד: בחזרה מברית המועצות. בעקבות תרגום הספר נכלא הסופר למשך חודשיים על ידי השלטונות ההונגרים. בשנות השלושים, בעקבות עליית הפאשיזם, החל לכתוב את הטרילוגיה: פנים אל פנים שיצאה לאור ב-1945. הטרילוגיה מורכבת משלוש נובלות שעוסקות בעליית הפאשיזם ובפועלים מברלין המשתעבדים לו. יצירתו הגדולה הנוספת היא הרומן האמירה הלא גמורה, שנכתב בשנות השלושים אך יצא לאור רק ב-1947.

הרומן האמירה הלא גמורה זכה להצלחה בהונגריה והיה מקובל על השלטונות ההונגריים וביטאון המפלגה הקומוניסטית ההונגרית פרסם את סיפוריו של הסופר. בשנת 1948 אף זכה טיבור בפרס קושטא, שהיה באותם ימים הפרס היוקרתי ביותר עבור סופרים בהונגריה. מאידך, מנהיג המפלגה הקומוניסטית ההונגרית מתיאש ראקושי ניהל מדיניות פרו סובייטית, שביקשה להתאים גם את הסופרים והאמנים לאידיאל הסטליניסטי. נערכו מעצרים של אנשי רוח ואינטלקטואלים שחרגו מהקו הרשמי שהנהיגה המפלגה הקומוניסטית ההונגרית. ב-1957 נגזרו על טיבור תשע שנות מאסר בעוון פעילותו העוינת את המשטר, וב-1960 הוא שוחרר בעקבות חנינה כללית. בקובץ סיפוריו אהבה מתאר הסופר את החיים בהונגריה בצל המעצרים הפוליטיים, והשלכותיהם על כל תחומי החיים. ב-1971 זכה סרט קולנוע שהופק על פי סיפוריו של טיבור דרי: אהבה ושתי נשים בפרס בפסטיבל קאן. הסרט זכה לתפוצה עולמית, אך נאסר להקרנה בהונגריה. בעקבות מותו של דרי ב-1977, יצאו כל כתביו מחדש ויצירותיו תורגמו לשפות רבות.

ספריו שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טיבור דרי בוויקישיתוף