לדלג לתוכן

טיפול בדרמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טיפול בדרמה זו שיטה בפסיכותרפיה בה נעשה שימוש בטכניקות מתחום התיאטרון, המשחק והמופע כדי להביא אנשים להתפתחות אישית ובריאות נפשית. טיפול בדרמה זו אחת משיטות הטיפול בתחום טיפול באמנויות. טיפול זה משלב תאוריות מסורתיות של פסיכותרפיה, טכניקות מתחום הפסיכולוגיה ותאוריות הנוגעות לתהליכי יצירה על במה. בין התיאורטקנים הבולטים נמנים סו ג'נינגס (מודל ה-EPR) ורוברט לאנדי (מודל התפקיד).

בתהליך הטיפולי נעשה שימוש בכלים שונים להרחקה, כמו כלים מתחום התיאטרון (אלתור, המחזה, מסכות, תיאטרון בובות), כלים מתחום הכתיבה (דימויים ומטפורות, אגדות וטקסטים דרמטיים), כלים מתחומים טיפוליים נושקים (ארגז חול, קלפים השלכתיים) ועוד.

יעילות הטיפול בדרמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפול בדרמה הוא פסיכותרפיה חווייתית שבה המשתתפים משתמשים במשחקי תפקידים מודרכים כדי להשיג תובנות ולעבוד על בעיות אישיות ובין-אישיות, ועל פתרונות אפשריים[1]. כמו כן, טיפול בדרמה נמצא יעיל בהפחתת חרדה ודיכאון, שיפור איכות החיים, התמודדות עם מצבי לחץ, ושיפור מצבי רוח. בנוסף, נמצא כי הדרמה יכולה לעזור בניהול וחידוש זהות, התאמה למצב החדש של החולה וטיפול בחוויות מתמטיות וטראומטיות.[2]

תהליכי דרמה ותיאטרון משמשים ככלי ראשי להשגת צמיחה ושינוי פסיכולוגי. המחקר בתחום הטיפול בדרמה הוביל לתוצאות מבטיחות, המראות כי הטיפול בדרמה מציע טיפול אפקטיבי לאוכלוסיות שונות. כמו כן, טיפול זה יכול להיות יעיל עבור אנשים עם מוגבלויות פיזיות, נפשיות או שילוב של שניהם, כמו גם עבור אנשים עם מוגבלויות פיזיות או נפשיות מסוימות.[3]

עקרונות השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • יצירת הרחקה בין המציאות לדמיון - התכנים המועלים אינם עוסקים במישרין בחיי המטופלים, אלא בסיפור מנותק מהמציאות האישית שלהם. הרחקה זו מונעת את החרדה העלולה לעלות מול חשיפה אפשרית. החיבור אל המציאות הפנימית של המטופל נעשית (במודע או לא) בתהליך הטיפולי.
  • יצירת הבחנה בין המציאות לדמיון - יצירת ארגון פנימי והפרדות ברורות יותר, ומאידך, שימוש בדמיון ככלי להתמודדות עם המציאות.
  • התפקיד – בדיקה של התפקידים אותם האדם ממלא בחייו והרחבת מנעד התפקידים שלו.

להבדיל מתחום הפסיכודרמה, שיטת טיפול אחרת הנשענת גם היא על כלים מתחום המשחק והתיאטרון, עקרון ההרחקה מורה על עיסוק בתכנים שאינם נוגעים ישירות למטופל, להבדיל מטיפול בשיטת הפסיכודרמה המאפשרת העלאת חוויות קונקרטיות של המטופל, בדיקת חלופות ויצירת חוויה מתקנת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא פסיכולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.