טיפול בטבע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

טיפול בטבע (או תרפיה בטבע) הוא מונח המתייחס לשיטות וגישות שונות של פסיכותרפיה המתקיימות בטבע, מחוץ למבנה, כגון גינון טיפולי, טיפול בעזרת בעלי חיים או טיפול אתגרי באמצעות השטח תוך שילוב חשיבה סביבתית. במסגרת הטיפול נפגשים המטפל והמטופל במרחב טבעי כמו גינה. מטרת התרפיה היא ליצור תהליך נפשי שיאפשר שינוי בחשיבה ובהתנהגות בחיי המטופל, לשפר את יכולותיו הפיזיות, הנפשיות והחברתיות.

קיימות מספר שיטות לתרפיה בטבע, ויש ביניהן הבדלים מהותיים הקשורים בתאוריות והמודלים שלהם, ביישומן בפועל, במטרות הטיפוליות שלהן ובהתייחסותן לאתיקה. בישראל אין עדיין הכרה בקרב הרשויות בטיפול בטבע, כמו גם בשיטות השונות, אך מתקיימים טיפולים כאלו במסגרות שונות בארץ. הכשרה למטפלים בטבע ניתנת כיום במכללות שונות בישראל, וכן מסלול של לימודי המשך באוניברסיטת תל אביב שפותח על ידי ד"ר רונן ברגר.[1]

יישום השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפול בטבע ניתן על ידי מטפלים מקצועיים שהוכשרו לכך. כברוב הטיפולים הנפשיים מסגרת הטיפולי כוללת סדרת מפגשים בעבודה יחידנית או קבוצתית.

ההתערבות הטיפולית נערכת באמצעות פעילויות המתבצעות בגינה ובטבע, גם כשהן לא מועברות על ידי מטפל, כמו הקמת גינה לנוי או לירק, פעילות של שתילה, גיזום והכנת כלי שתילה באופן יצירתי, שיעורי חקלאות, מחנה בטבע, סיורים בסביבת מרכז יום, תצפית על חיות בר או ציפורים בסביבה הקרובה, וכל פעילות אחרת בטבע.

מטפלים אלו פועלים במגוון "סוגי טבע": מטבע פראי ומרוחק כמדבר ועד לטבע עירוני כחצר בית ספר או גינה עירונית; זאת ללא ניסיונות לתרבת או לעצב את המקום לטובת הפעילות.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • רונן ברגר ומולי להד, "היער המרפא - טבע תרפיה ושילוב אומנויות לטיפול בילדים לאחר משבר" - על התוכנית "מקום בטוח" שיושמה בצפון הארץ לאחר מלחמת לבנון השנייה עם יותר מ-9000 ילדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.