טרילוגיית ברטימאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
כריכת הספר במהדורה העברית
כריכת הספר במהדורה העברית
כריכת הספר במהדורה העברית

טרילוגיית בָּרטימֶאוּסאנגלית: Bartimaeus) היא טרילוגיית ספרי פנטזיה מאת הסופר הבריטי ג'ונתן סטראוד. שלושת הכרכים ראו אור בעברית בהוצאת כתר – הסדרה הצעירה, בתרגומו של אורי בלסם.

הספרים מגוללים את סיפורם של ברטימאוס ונתנאל, שד בן 5010 ונער בן אנוש, אשר לשניהם עבר כואב. הפגישה בין שניהם תשנה אותם וגם תשפיע על גורלם ועל גורל כל השדים ובני האדם כאחד.

ספרי הטרילוגייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמיע מסמרקנד (The Amulet of Samarkand)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הקמיע מסמרקנד

רקע

הקמיע מסמרקנד הוא הספר הראשון בטרילוגיית ברטימאוס. מיד עם צאתו בארצות הברית ובאנגליה הפך הספר לרב מכר. הספר נכתב על ידי ג'ונתן סטראוד.

עלילת הסיפור

הסיפור מתרחש בלונדון של ימינו. נתנאל הקטן נמסר לקוסם לשמש לו שוליה. נתנאל מחליט לזמן ג'ין כדי לנקום בקוסם אחר שהשפיל אותו בעבר. הוא מזמן את ברטימאוס, ג'ין בעל יכולות גדולות ובעל אינטליגנציה. הפגישה הזאת תשנה אותם לנצח. הוא שולח את ברטימאוס לגנוב מהקוסם את הקמיע מסמרקנד חפץ קסמים עתיק בעל יכולות מדהימות. למרות שהמשימה בלתי אפשרית מצליח ברטימאוס החכם לגנוב את הקמיע ולהביאו לנתנאל. אך מה שהתחיל כנקמה פשוטה של ילד בן 12 מתפתח לעלילה המתרחשת בכל רחבי אנגליה.

כתיבת הסיפור

הסיפור מסופר משתי נקודות מבט שונות, של נתנאל ושל ברטימאוס. כשברטימאוס הוא המספר, הסיפור מלווה בהערות ציניות ומשעשעות של ברטימאוס.

עינו של הגולם (The Golem's Eye)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – עינו של הגולם

רקע

עינו של הגולם (The Golems eye) הוא הספר השני של טרילוגיית ברטימאוס שנכתבה על ידי הסופר הבריטי ג'ונתן סטראוד.

עלילת הסיפור נתנאל כבר לא קוסם מתחיל, הוא עוזר ראש המחלקה לענייני פנים בממשלה ובן חסותה של גברת ויטוול. גולם מסתורי מבצע סדרת תקיפות בעיר לונדון, ונתנאל ששוב מזעיק לעזרתו את ברטימאוס נאלץ לנסוע עד לפראג ולחשוף את מקור כוחו של הגולם. הספר מרובה באירועים מפחידים וביצורים חדשים שלא הוזכרו בספר הראשון של הטרילוגייה, הקמיע מסמרקנד.

הספר כתוב מנקודות המבט שונות של ברטימאוס ונתנאל (שבמהלך הספר הזה עובר שינוי לאחר שהוא מבין שברטימאוס יקר לליבו והופך לנער רך שנבדל משאר הקוסמים) אך אליהם מצטרפת גם נקודת המבט של קיטי, הזכורה מהספר הראשון כמי שגנבה לנתנאל את מראת הקסמים. כך אנו רואים את נקודת המבט של שלושה סוגים של טיפוסים בלונדון: שד, קוסם ופשוט עם.

שער תלמי (Ptolemy's Gate)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – שער תלמי

רקע

הספר השלישי בטרילוגיה.

עלילת הסיפור

האימפריה הבריטית מתחילה להתמוטט עקב מלחמה לא מוצלחת מחוץ והפגנות מתחזקות והולכות מצד פשוטי העם. מתברר שישנו גם ניסיון השתלטות של השדים על העולם, מה שיחרוץ את גורלם של ברטימאוס ונתנאל לנצח. קיטי ג'ונס מתגוררת בזהות בדויה בלונדון, נתנאל מאתר אותה, המחזאי מייקפייס זומם השתלטות על הממשלה באמצעות הטמעת שדים בתוך בני אדם, השדים משתלטים על בני האדם שמארחים אותם, ומנסים להשתלט על העולם, נתנאל וברטימאוס מפעילים את המטה של גלדסטון והורגים את כל השדים, נתנאל מקריב את עצמו במאבק כדי להציל את חייו של ברטימאוס ומת בזרועותיו.

הרקע העלילתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההיסטוריה של הסדרה זהה לשלנו, מלבד זאת שבה קיימים קסמים. בכל פעם עולה אימפריה חדשה, כמו מצרים, רומא וצ'כיה, ושולטת בעולם, כיוון שהקוסמים שלה הם החזקים ביותר.

יכולתם של הקסמים אינה הפעלת קסמים, אלא זימון שדים לעולם מהמקום בו הם נמצאים וכבילתם, וכך הקוסמים מכריחים את השדים לבצע את כל מבוקשם. כל האנשים החשובים בהיסטוריה היו קוסמים: ביניהם דמויות אמיתיות כפרעה, שלמה המלך וצ'רצ'יל, דמויות מיתולוגיות, בעיקר מהמיתולוגיה היוונית, ודמויות מומצאות. לקוסמים אסור ללדת ילדים, כדי למנוע שושלות מתחרות, שיובילו לשפיכות דמים. לכן כל קוסם מקבל כשוליה ילד קטן שניחן ביכולת קסמים, ומלמד אותו להיות קוסם. הקוסמים מתוארים כצמאי כוח ומניפולטיביים, המחפשים כל הזמן הזדמנויות לזכות בעושר כבוד ומעמד גדולים יותר, בוגדים זה בזה כל הזמן, ולא מחשיבים כלל מושגים כמו כבוד ואצילות. הקוסמים אף לא עובדים בעבודות פיזיות, ומתייחסים אל פשוטי העם, המעריצים אותם, כאל נחותים.

הקוסמים לא משתמשים בשמם מלידה, כיוון שבו יש כוח אותו אפשר לנצל נגדם, אלא בשמות מומצאים, אותם מקבל כל שוליית קוסם כאשר הוא מגיע לגיל 12.

השדים מתחלקים לחמישה סוגים: בעלי זבוב, החזקים ביותר, עפריות חלשות מהן, ג'ינים, שדונים, וסוגים חלשים אף יותר. ישנם אף שבעה מישורי ראייה, כאשר בני אדם יכולים לראות רק במישור הראשון, או עם מכשירים מיוחדים אף בשני ובשלישי. והשדים יכולים לראות ביותר, ואף ללבוש צורות שונות בכל מישור.

בזמן הסדרה האימפריה היא בריטניה, בעקבות ניצחונו של צבא בריטניה בפיקודו של הקוסם וויליאם גלדסטון על צ'כיה, 110 שנים קודם לכן.

צורת הכתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקודת המבט בספרים משתנה בכל כמה פרקים: בספר הראשון היא מתחלפת בין הג'ין ברטימאוס, הכותב בגוף ראשון, ומוסיף הערות שוליים, לבין נתנאל, שולית הקוסם, המתואר בגוף שלישי. בספרים השני והשלישי מצטרפת הזווית של קיטי ג'ונס - פשוטת עם (כלומר: לא קוסמת) הפועלת במחתרת נגד שלטונם של הקוסמים. בנוסף, ישנו פרק אחד בספר השני המתואר מנקודת מבטו של סימפקין, שד זוטר שמת בסוף הפרק.

הסופר אף מחליף במתכוון בין שמו מלידה של נתנאל, לבין כינויו בקרב הקוסמים - ג'ון מנדרייק, כאשר בכינויו הוא משתמש בעיקר בספר השלישי, בו נתנאל מתנהג כמו קוסם - לא חולק כבוד לאיש, ומרמה על מנת להשיג את מטרותיו.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ברטימאוס - ג'ין מהדרגה הרביעית. ברטימאוס הוא חכם ושנון, אך שונא קרבות, ומעדיף שוב ושוב לברוח מעימותים עם שדים בדרגתו, או גבוהים ממנו. הוא בן 5010 שנה, ובהערות השוליים הוא מזכיר שוב ושוב אירועים חשובים בהיסטוריה בהם השתתף: בניית הפירמידות ומגדל פיזה, מלחמות שונות, ועוד. בתחילת דרכו הייתה לו סטיגמה ברורה על בני אדם, אך באלכסנדריה שבמצרים זימן אותו קוסם בשם תלמי, וברטימאוס התחבר עמו. חזונו של תלמי היה שהשדים ובני האדם לא יתעמתו זה עם זה עוד ויחיו בשלום, אך הוא מת טרם הספיק להתבגר, מה שגורם עצב רב לברטימאוס ותסכול על העולם ועל בני האדם. שקוע ביגונו, הוא לובש את דמותו של תלמי ובכך כמו מציג לעולם אך חזונו של הנער שנכשל. עם זאת, לאחר שהוא פוגש את נתנאל משתנה כל התמונה. הילד בן ה-12 שמזמן אותו הוא נער בודד, ללא חברים, ולמרות שחצנותו ויהירותו ברטימאוס מרחם עליו ועוזר לו. בספר השני ברטימאוס מבחין שנתנאל משתנה ומתנהג אליו בחיבה, אך הוא נחוש שלא לבטוח שוב באף קוסם ובטוח שנתנאל מנצל אותו. בספר השלישי מבין ברטימאוס שנתנאל יקר לליבו, אף יותר משהיה תלמי, וכי עד כה הם למעשה היו חברי נפש גם בלי לומר זאת בקול. בסוף הסיפור נתנאל מת על ידי בעל זבוב בשם נואדה תוך שהוא מקריב את חייו למען ברטימאוס.
 • נתנאל - קוסם. הוא גודל בידי קוסמים, שלימדו אותו עוד מגיל קטן מאוד שעליו לא לבטוח בשדים לעולם. כילד בן 12, נתנאל גודל מלא בסטיגמות על עולם הקוסמים ולמעשה מנסה לחקות אותם בדרכיהם המרושעות בלא ידיעתו. בהתחלה הוא מתנהג ביהירות כלפי ברטימאוס, אך במהלך הספר הראשון מתחבר אליו בלא ידיעתו, מכיוון שמעולם לא היו לו חברים. בספר השני ממשיך נתנאל לחקות את מעשי הקוסמים, בטוח שהוא עושה טוב. עם זאת, הוא מתחיל לראות בהם אנשים אכזריים שחלקם ממש מענים שדים, ולאחר שקיטי אומרת לו שברטימאוס הציל את חייו מהגולם (נתנאל היה מעולף ולא ידע מה קרה) הוא המום וכואב. הוא מבין שלמעשה ברטימאוס יקר לליבו וכי הוא תמיד רצה אותו לצידו בגלל עובדה זאת בלי שידע בכלל. מאותו רגע הוא מנסה להתחבר לברטימאוס, אך לברטימאוס עצמו סטיגמות משלו והוא בטוח שנתנאל לעולם לא יוכל להיות כתלמי. כשברטימאוס מתחיל להבין באמת שנתנאל יקר לליבו כבר מאוחר מדי, ונתנאל נאלץ להקריב את עצמו כדי לנצח את המאריד נואודה, ומשחרר את ברטמיאוס ברגע האחרון וכך מציל את חייו.
 • קיטי ג'ונס - פשוטת עם. בספר הראשון מוזכרת כדמות שולית, אך בשני ובשלישי הופכת למרכזית בעלילה. בילדותה נפגע חברה הטוב מידי קוסם, ובעקבות כך הצטרפה למחתרת המנסה להזיק לקוסמים, על ידי גניבות ומעשי חבלה. היא עוזרת לברטימאוס להבין שנתנאל יקר לליבו הרבה יותר מתלמי. לקיטי יש תכונת עמידות בפני קסמים קלים, דבר נדיר יחסית, שלרוב מתגלה במקרה. במהלך הסדרה היא עומדת כמה פעמים בפני התקפות קסמים ועומדת בהם.

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קוסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רופרט דוורו - ראש ממשלת בריטניה. מתואר כפוליטיקאי מוצלח, אך קוסם חלש, שאת הקסמים הקשים עושים עבורו עוזריו.
 • קווינטין מייקפיס - מחזאי מצליח, וחברו הטוב של ראש הממשלה, ובהמשך אף של נתנאל.
 • ג'סיקה ויטוול - השרה לביטחון הפנים. הפכה לחונכת של נתנאל, לאחר שהסיר את האיום על הממשלה בספר הראשון.
 • הנרי דובאל מפקד המשטרה, ובעל יכולת להפוך לזאב.
 • ג'יין פראר - יריבתו של נתנאל. מבוגרת ממנו בכמה שנים, וחניכתו של דובאל.
 • שולטו פין - מנהל חנות ציוד יוקרתית לקוסמים, הנפגעת שוב ושוב במהלך הסדרה. שולטו מקושר היטב לכל עילית החברה, כיוון שאצלו הם קונים דברי ערך.
 • סיימון לאבלייס - קוסם צעיר, המתואר כשחצן וגנדרן.

פשוטי עם[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מר פניפדר - ראש המחתרת נגד הקוסמים. גם הוא בעל עמידות לקסמים. מנהל חנות לכלי ציור, ובה נפגשים חברי המחתרת כדי לתכנן את פעולותיהם.
 • שכיר החרב - לא מוזכר בשמו. חסר יכולת קסמים, אך בעל עמידות גבוהה מאוד נגד כל הקסמים, ובעל יכולת לראות בכל המישורים. הוא מחזיק כמה חפצי קסמים, ובהם "מגפי שבע פרסאות", המאפשרים לו לנוע במהירות רבה. מופיע בכל הספרים כעובד בצד שמנסה להפיל את הממשלה, אך הוא עושה את זה רק כי הם משלמים הרבה.

שדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פקוארל - אויבו המושבע של ברטימאוס. חזק ממנו, אך בכל פעם ברטימאוס מצליח בקושי לחמוק מעימות ישיר ביניהם.
 • ג'אבור - שד חזק במיוחד אך טיפש ומסורבל. גם הוא יריבו של ברטימאוס.
 • סימפקין - שדון העובד בחנותו של שולטו פין.
 • שדון המראה - שדון שנתנאל כולא בתוך מראה, ובכך הופך אותה למראת קסמים, חפץ המיועד לריגול. לובש דמות של תינוק, אך בעל מזג מרושע.