לדלג לתוכן

טתר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טתר
Tether
סמל USDT או ₮
בנק מרכזי
https://tether.to/

טתראנגלית: Tether; קוד: USDT; סימול: ) הוא מטבע מבוזר יציב המגובה באמצעות הדולר האמריקאי ומונפק על ידי חברת טתר לימיטד. טתר הוא המטבע היציב הראשון שהונפק אי פעם, והוא מתוכנן להיצמד לשער הדולר כך שתיאורתית כל מטבע הנכנס לסירקולציה מבוטח על ידי רזרבת כסף פיאט שוות ערך לדולר מקורי[1][2].

הרעיון מאחורי הפרויקט נראה לראשונה בספר לבן מאת ג'. ר. ווילט ב-2012 ופורסם באופן רשמי ב-2014, כאשר המטבעות המוקדמים שוחררו על גבי הבלוקצ'יין של ביטקוין ב-6 באוקטובר אותה שנה, בידי חברת הזנק השייכת לברוק פירס, ריב קולינס וקרייג סלארס[3][4].

אף על פי שההנפקה המקורית נעשתה על רשת הביטקוין, מאוחסן המטבע כיום על רשתות בלוקצ'יין רבות כאשר הריכוזים הגבוהים ביותר נמצאים על רשתות אתריום וטרון. נכון ל-2021 שווי השוק של טתר הוא יותר מ-69 מיליארד דולר[5].

ג'. ר. ווילט תיאר בספר לבן שפרסם בינואר 2012 את האפשרות לבנות מטבעות מבוזרים חדשים על גבי הבלוקצ'יין של ביטקוין במתכונת "שכבה שנייה", ויישם את הרעיון באמצעות מטבע חדש בשם מאסטרקוין אשר הונפק בידי הארגון "קרן מאסטרקוין", אשר יותר מאוחר שינה את שמו ל"קרן אומני"[6]. הפרוטוקול המקורי של המטבע הפך לבסיס הטכנולוגי של טתר, ואחד מחבריה המקוריים של קרן מאסטרקוין, ברוק פירס, הוא מייסד-שותף בחברת טתר לימיטד. חבר נוסף, קרייג סלארס, הוא המנהל הטכני הראשי בחברה.

המטבעות הראשונים הונפקו ב-6 באוקטובר 2014 על הבלוקצ'יין של ביטקוין תחת השם רילקוין (Realcoin) בידי חברת הזנק המבוססת בסנטה מוניקה, בבעלותם של ברוק פירס, ריב קולינס וקרייג סלארס. כעבור חודש הודיע קולינס על כך ששם הפרויקט שונה לטתר. כמו כן הודיעה החברה כי היא נכנסת לשלב בטא ניסיוני, בו תתמוך בשלושה מטבעות נוספים; טתר דולר עבור הדולר האמריקאי, טתר אירו עבור מטבע האירו, וטתר ין עבור הין היפני. החברה הודיעה כי "כל אחד מהמטבעות המונפקים מגובה ב-100 אחוז כסף פיאט מקורי, וניתן לפדיון בכל זמן ועת ללא כל חשיפה לסיכון כלכלי". באתר האינטרנט הרשמי של החברה נכתב כי היא מבוססת בהונג קונג ומשרדיה נמצאים בשווייץ[3].

חברת ביטפינקס השיקה מסחר בטתר על גבי הפלטפורמה שלה בינואר 2015. אף על פי שנציגיה מסרו יחד עם הודעה מטעם טתר, על כך ששתי החברות הן ישויות עסקיות נפרדות, הדלפת מסמכי פרדייז בנובמבר 2017 חשפה כי פיליפ פוטר וגיאנקרלו דבסיני, שני בכירים בחברת ביטפינקס, הם אלו שייסדו את חברת טתר לימיטד החזקות באיי הבתולה הבריטים ב-2014[7].

אף על פי שהחברות אינן מסגירות באתרי האינטרנט שלהן או במסמכים פומביים כלשהם היכן הן מבוססות או מי בעליהן, הודעת דואר אלקטרוני מטעם רון טורוסיאן, דובר רשמי המועסק על ידי שתיהן, אשר נחשפה במסגרת ההדלפות, מצביעה כי המנכ"ל של שתי החברות הוא ז'אן לודויקוס ואן דר ולדה[8][9]. על פי אתר האינטרנט של טתר, חברת טתר לימיטד נמצאת בבעלות חברת טתר לימיטד החזקות.

במשך זמן מה קיבלה טתר את הון עסקאותיה לידי חשבונות שניהלה בבנקים בטאיוואן, אשר העבירו את הכסף למקורות שונים ברחבי העולם דרך בנק ולס פארגו. ב-18 באפריל 2017 הודיעה החברה כי הגישה להעברות הכספים הבינלאומיות הללו נחסמה. יחד עם חברת ביטפינקס הגישה תביעה משפטית כנגד ולס פארגו בבית המשפט המחוזי של קליפורניה, אולם משכה אותה חזרה כעבור שבוע[10][11][12].

בין ינואר 2017 לספטמבר 2018 גדל שווי כמות המטבעות שבסירוקלציה מ-10 מיליון ל-2.8 מיליארד דולר. בתחילת 2018 היה המטבע אחראי ל-10 אחוז מנפח מסחרו של מטבע הביטקוין, אולם עד לאמצע השנה גדל מספר זה ל-80 אחוז[13]. חוקרים מציעים כי הונאת קריפטו הדומה להרצת מניות אשר עירבה שימוש במטבעות טתר הייתה אחראית לחצי מעליית ערכו של הביטקוין ב-2017[14].

מחירו של המטבע נפל ל-0.88 דולר ב-15 באוקטובר 2018 בשל סיכון אשראי שנוצר לאחר שסוחרים בביטפינקס החליפו סכום מטבעות טתר גבוה בתמורה לביטקוין, ובכך העלו את מחירו[15]. סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה ב-20 בנובמבר אותה שנה כי חוקרים פדרליים בוחנים את האפשרות שמטבעות טתר שומשו בכדי לשנות את ערכו של הביטקוין[16][17].

התובעת הכללית של מדינת ניו יורק לטישה ג'יימס הגישה תביעה נגד ביטפינקס באפריל 2019 בגין שימוש ברזרבת הגיבוי של טתר על מנת לכסות הפסדים בגובה 850 מיליון דולר. לפי התביעה לא הצליחה החברה להשיג יחסים בנקאיים נורמלים ולכן הפקידה יותר ממיליארד דולר באמצעות מערכת תשלומים פנמית בבעלות תאגיד קריפטו קפיטל. הכספים עורבבו לכאורה בין הון החברה ובין הפקדות הלקוחות, ולא נחתם כל חוזה בין החברה לקריפטו קפיטל[18]. בהסדר שנחתם בפברואר 2021 הסכימו ביטפינקס וטתר לשלם קנס בגובה 18.5 מיליון דולר[19].

מחקר שנערך על ידי ג'ון מ. גריפין ואמין שמס ב-2018 מציע כי תנועות מסחר המערבות סכומי תטר גבוהים והעברות אשר התרחשו על פלטפורמת ביטפינקס, היו אחראיות למחצית מעליית ערכו של מטבע הביטקוין ב-2017[14][20].

כתבי סוכנות הידיעות בלומברג אשר בדקו האשמות שהועלו כנגד מניפולציית מחירים על גבי זירת המסחר של חברת קראקן מצאו ראיות התומכות בהאשמות אלו; הוראות מסחר קטנות וגדולות הגורמות לעליית ערכם של נכסים ומטבעות מבוזרים, וכן "הוראות מסחר בגדלים ספציפיים, רבות מהן עד לרמת מספרים עשרוניים, כאשר חלקן חוזרות בדפוס עקבי". ייתכן כי הוראות אלו שימשו כסימנים ללקוחות או בוטים המלבינים מסחר[21].

על פי האתר הרשמי של טתר, מטבעות חדשים מונפקים בתמורה לרכישות באמצעות דולרים, או נפדים על ידי זירות מסחר ושותפים מוסמכים אשר אינם מבוססים בארצות הברית. העיתונאי ג'ון אוונס מסר כי לא הצליח למצוא דוגמאות פומביות לרכישות של מטבעות טתר חדשים ב-2018[22].

מנכ"ל ביטפינקס וטתר, ואן דר ולדה, הכחיש את ההאשמות שהופנו כלפי החברות בגין מניפולציית מחירים; "ביטפינקס וטתר אינן, ומעולם לא היו, מעורבות בשום צורה במניפולציית שוק או מחירים. הנפקת מטבעות טתר אינה יכולה לשמש בכדי להעלות את מחיר הביטקוין או כל מטבע אחר הנסחר בביטפינקס"[23].

צו זימון משפטי הוגש בפני טתר וביטפינקס ב-6 בדצמבר 2017 בידי הסוכנות למסחר בנגזרים של ארצות הברית[8]. צו דומה נשלח לאודיטור של טתר, חברת פרידמן (שותפות מוגבלת)[24]. באותה תקופה דווח כי בנק נובל בפוארטו ריקו ניהל את הפעילות הכספית של חברת תטר ובשל כך השתמש בשירותי המשמורת של בנק ניו יורק מלון[24]. נכון לאוקטובר 2018, הציע הבנק את עצמו למכירה ועצר כל קשר עסקי עם טתר, ביטפינקס או בנק ניו יורק מלון[25]. אף על פי שביטפינקס אינה מחזיקה בשירותים הבנקאיים הנחוצים בכדי לקבל הפקדות כספיות של דולרים אמריקאים, הכחישה את היותה פושטת רגל[2].

חברת טתר הודיעה על הקמת שותפות עסקית חדשה עם בנק דלטק המבוסס באיי הבהאמה בנובמבר 2018, ופרסמה מכתב מידי הבנק המצהיר על הפקדה שנעשתה בידיה בגובה 1.8 מיליארד דולר. דובר הבנק סירב להתייחס לנושא כשנשאל על כך בידי כתבי בלומברג[26].

במהלך חקירה שנערכה על ידי הסוכנות למסחר בנגזרים ומחלקת המשפטים של ארצות הברית בדבר מניפולציית מחירים עזב פיל פוטר, מנהל אסטרטגי בכיר בביטפינקס וסמנכ"ל בטתר לימיטד, את משרותיו בחברות אלו ב-2018. סוכנות בלומברג מסרה כי ב-20 בנובמבר הודיעו הרשויות על המשך החקירה אשר תתמקד בטתר ובביטפינקס[27].

ביטחונות ונזילות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברת טתר מסרה כי בכוונתה לשמור את כל הכספים המתקבלים בידיה על מנת שתוכל לפדות את המטבעות המבוזרים שמסרה ללקוחותיה על פי דרישתם, על אף שכשלה לפדות את כל הבקשות שהוגשו בפניה ב-2017[28]. החברה הציעה לחשוף את כל החזקות הגיבוי שלה באמצעות תשקיף חיצוני, אולם טרם עשתה זאת[13]. בינואר 2018 הודיעה כי הקשר העסקי עם אודיטור החברה תם.

מטבעות בשווי 31 מיליון דולר נגנבו מטתר בנובמבר 2017[29]. בחינה של היומן המבוזר של ביטקוין גילתה קשר מסוים בין הגניבה ובין הפריצה לבורסת ביטסטאמפ ב-2015. בתגובה לפריצה השהתה טתר את המסחר במטבע, והודיעה כי תוציא לפועל תוכנה חדשה אשר תיישם פיצול (מזלג) שיזהה את כל המטבעות שנגנבו בפריצה ויהפוך אותם לבלתי ניתנים למסחר. ב-19 בדצמבר הודיעה החברה כי השיבה את המסחר במטבעותיה על כנו וכי תתחיל לטפל בהוראות מסחר ממתינות.

רזרבת גיבוי

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבקר אינטרנטי העונה לכינוי "Bitfinex'ed"[5] העלה מספר שאלות בנוגע לקשר הקיים בין החברות ביטפינקס וטתר ב-2017[7], והאשים את ביטפינקס ב"הנפקת מטבעות קסם מתוך האוויר". בספטמבר אותה שנה פרסמה טתר תזכיר מידי משרד רואי חשבון המצהיר כי המטבעות המונפקים בידיה מגובים באופן מלא ומוחלט באמצעות רזרבת דולרים אמריקאיים. עם זאת, עורך הדין לואיס כהן מסר בניו יורק טיימס כי הדרך בה התזכיר מנוסח אינה מחייבת או מוכיחה באופן מלא כי המטבעות אכן מגובים[7].

ב-15 באוקטובר 2021 פורסם כי חברת טתר תשלם קנס בסך 41 מיליון דולר לסוכנות למסחר בנגזרים של ארצות הברית בגין מסירת טענות שווא המטעות באמירתן כי מטבעותיה של החברה מגובים באופן מלא על ידי רזרבת דולרים[30]. ב-19 באוקטובר הציעה חברת המחקר הפיננסי הינדנבורג פרס כספי בסך מיליון דולר עבור כל מידע אמיתי המשקף את ביטחונותיה והפקדותיה של טתר, או כל פרט אחר אשר עשוי להוכיח האם נכסיה באמת מגובים[31].

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ "Is Tether Just a Scam to Enrich Bitcoin Investors?", New Republic, Jacob Silverman, January 13, 2021; Archived From The Original On December 24, 2021.
 2. ^ 1 2 "Why Crypto Traders Are So Worried About Tether: QuickTake Q&A;", Bloomberg, Andrea Tan, Benjamin Robertson, Matthew Leising, October 15, 2018; Archived From The Original On October 15, 2018.
 3. ^ 1 2 "Dollar-Backed Digital Currency Aims to Fix Bitcoin's Volatility Dilemma", The Wall Street Journal, Michael J. Casey, July 8, 2014; Archived From The Original On Setptember 28, 2017.
 4. ^ "Tether (USDT): Kryptowährung als digitale Krisenwährung und US-Dollar Ersatz? - was hinter dem Token steckt", It Times, September 21, 2017; Archived From The Original On December 8, 2017.
 5. ^ 1 2 "Anyone Seen Tether’s Billions?", Bloomberg, Zeke Faux, October 7, 2021.
 6. ^ "Backed by $5 Million in Funding (4,700 BTC), Mastercoin Is Building a Flexible, New Layer of Money on Bitcoin", Market Wired, December 3, 2013; Archived From The Original On September 16, 2018.
 7. ^ 1 2 3 "Warning Signs About Another Giant Bitcoin Exchange", The New York Times, Nathaniel Pooper, November 21, 2017; Archived From The Original On November 22, 2017.
 8. ^ 1 2 "U.S. Regulators Subpoena Crypto Exchange Bitfinex, Tether", Bloomberg, Matthew Leising, January 30, 2018; Archived From The Original On February 24, 2018.
 9. ^ "Bitfinex Senior Team", Bitfinex; Archived From The Original On February 25, 2018.
 10. ^ "US Justice Department probe into stablecoin Tether may have Taiwan angle", Taiwan News, Sam Reynolds, July 28, 2021; Archived From The Original On December 24, 2021.
 11. ^ "US Justice Department Goes After Tether Execs For Possible Bank Fraud", Finance Feeds, Abdelaziz Fathi, July 26, 2021; Archived From The Original On December 24, 2021.
 12. ^ "Bitfinex Withdraws Lawsuit Against Wells Fargo", Coindesk, Stan Higgins, April 12, 2017; Archived From The Original On December 24, 2021.
 13. ^ 1 2 "The Mystery Behind Tether, the Crypto World’s Digital Dollar", The Wall Street Journal, Paul Vigna, Steven Russolillo, August 12, 2018; Archived From The Original On August 17, 2018.
 14. ^ 1 2 "Much of bitcoin’s 2017 boom was market manipulation, research says", CNBC, Kate Rooney, June 13, 2018; Archived From The Original On June 13, 2018.
 15. ^ "Bitcoin jumps after credit scare; Fidelity enters crypto sphere", Market Watch, Aaron Hankin, October 15, 2018; Archived From The Original On October 16, 2018.
 16. ^ "Bitcoin-Rigging Criminal Probe Focused on Tie to Tether", Bloomberg, Matt Robinson, Tom Schoenberg, November 20, 2018; Archived From The Original On November 20, 2018.
 17. ^ "Professor Who Rang Vix Alarm Says Tether Used To Manipulate Price of Bitcoin", Bloomberg, Matt Robinson, Matthew Leising, June 13, 2018.
 18. ^ "Crypto Market Roiled by New Allegations Against Tether, Bitfinex", Bloomberg, Erik Larson, Matthew Leising, Olga Kharif, April 25, 2019; Archived From The Original On October 14, 2020.
 19. ^ "Tether and Bitfinex agree to pay $18.5m penalty after New York probe", Financial Times, February 23, 2021; Archived From The Original On February 23, 2021.
 20. ^ "Is Bitcoin Really Un-Tethered?", The Journal Of Finance, The American Finance Association, Wiley Online Library, Amin Shams, John M. Griffin, June 15, 2020; PDF File; Archived From The Original On December 24, 2021.
 21. ^ "Crypto Coin Tether Defies Logic on Kraken’s Market, Raising Red Flags", Bloomberg, Brandon Kochkodin, Demetrios Pogkas, Matthew Leising, Mira Rojanasakul, June 29, 2018; Archived From The Original On June 29, 2018.
 22. ^ "What the hell is the deal with Tether?", Tech Crunch, Jon Evans, August 19, 2018; Archived From The Original On August 19, 2018.
 23. ^ "Bitcoin’s astronomical rise last year was buoyed by market manipulation, researchers say", The Washington Post, Hamza Shaban, June 14, 2018; Archived From The Original On June 15, 2018.
 24. ^ 1 2 "One of the Biggest Crypto Exchanges Is Heading to the Caribbean", Bloomberg, Lilly Katz, Matthew Leising, Yalixa Rivera, May 24, 2018; Archived From The Original On June 23, 2018.
 25. ^ "Puerto Rico's Noble Bank Seeks Sale Amid Crypto Slide", Bloomberg, Matthew Leising, Yalixa Rivera, October 1, 2018; Archived From The Original On October 3, 2018.
 26. ^ "Bank Tied to Tether Goes Quiet on Relationship With Crypto Firm", Bloomberg, Lily Katz, Matthew Leising, November 2, 2018; Archived From The Original On November 4, 2018.
 27. ^ "Bitfinex chief strategy officer departs", Reuters, Anna Irrera, June 22, 2018; Archived From The Original On June 24, 2018.
 28. ^ "Tether’s “transparency update” is out", Financial Times, Izabella Kaminska, October 2, 2017; Archived From The Original On October 24, 2017.
 29. ^ "Tether crypto-currency operator reports $31m raid", BBC, November 21, 2017; Archived From The Original On November 22, 2017.
 30. ^ "Tether will pay $41 million over ‘misleading’ claims it was fully backed by US dollars", The Verge, Kim Lyons, October 15, 2021; Archived From The Original On December 24, 2021.
 31. ^ "Hindenburg Research Announces $1,000,000 Bounty For Details On Tether’s Backing", Hindenburg Research, October 19, 2021; Archived From The Original On December 24, 2021.