סולנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סולנה
Solana
סמל SOL או ◎
בנק מרכזי
https://solana.com/

סולנהאנגלית: Solana; קוד: SOL; סימול: ) היא פלטפורמת בלוקצ'יין ציבורית מבוססת קוד פתוח הפועלת בשיטות מערכת הוכחת סיכון ומערכת הוכחת היסטוריה לצורך השגת קונצנזוס במסחר וביצוע של עסקאות בין עמיתים, הרצת אפליקציות ויישומים מבוזרים ופריסת חוזים חכמים[1].

הרשת ממונעת על ידי המטבע המבוזר סול (SOL) שהוא אמצעי התשלום המקובל באקו-סיסטם שלה, ומסוגלת להגיע עד לעומס עבודה של כ-710 אלף עסקאות בשנייה. היא נוסדה ב-2017 בידי מעבדות סולנה בסן פרנסיסקו ועלתה לאוויר לראשונה באפריל 2019, וכיום מנוהלת בידי קרן סולנה המבוססת בז'נבה[2].

הפלטפורמה נוצרה כפתרון טכנולוגי לבעיות המוכרות ברשתות הבלוקצ'יין של ביטקוין ואתריום, הדורשות זמן המתנה ארוך בביצוע עסקאות או עמלות תשלום גבוהות עבור קיצורו.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפלטפורמה קרויה על שם עיירת חוף קטנה בשם סולנה ביץ' או חוף סולנה הנמצאת צפונית לסן דייגו, בה התגוררו ונהגו לגלוש מייסדיה, אנטולי יקובנקו, גרג פיצג'רלד וסטפן אקרידג', בזמן שעבדו בקוואלקום[3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרויקט נוסד ב-2017 בידי מעבדות סולנה ובהובלתו של אנטולי יקובנקו, מהנדס תוכנה אשר עבד קודם לכן בקוואלקום ובדרופבוקס, יחד עם שותפיו אריק ויליאמס, גרג פיצג'רלד וסטפן אקרידג', במטרה להקים פרוטוקול מבוזר חדש ונטול הבעיות האופייניות לרשתות הבלוקצ'יין של ביטקוין ואתריום[4], קרי גביית עמלות שירות גבוהות וזמן המתנה רב בביצוע עסקאות.

מטבע הפלטפורמה החל להיסחר ב-7 באפריל 2020 על ידי חברת בינאנס, אשר הודיעה על תוכנית הזנק מיוחדת בה יוכלו להשתתף לקוחותיה ולזכות במטבעות חדשים מתוך מאגר האצה בשווי חמשת אלפים דולרים. ביממה החולפת זינק ערכו של המטבע ביותר מ-300 אחוזים[5][6], וכעבור מספר חודשים נפתח מסחרו גם אצל חברת הבת של בינאנס הפועלת בארצות הברית[7].

חברת FTX פרסמה הודעה בחודש יולי על כך שבחרה לבנות על גבי הרשת של סולנה את פרויקט סירום, שוק למטבעות מבוזרים וכלים פיננסים המשתמש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין החדשה של סולנה בכדי לעבד עסקאות במהירות תוך גביית עמלות מינימליות. כמו כן הודיעה החברה כי תשיק את מטבע סולנה בזירת המסחר שלה ב-27 ביולי ותפתח בהגרלה לסוחרים בו עם סיכוי לזכות בטסלה סייברטראק וב-10,000 מטבעות שיחולקו על ידי אירדרופ[8][9][10].

כעבור מספר חודשים הודיעה חברת אוקיאקס על פתיחת קמפיין חלוקת פרסים בשיטת אירדרופ בסך 20,000 מטבעות סולנה, ועל הקמת בריכת נזילות להפקדת מטבעות סולנה אשר תחלק בין משתתפיה מטבעות טתר בשווי 40,000 דולר, וזאת לרגל הקמת השותפות החדשה בין שתי החברות והשקת המטבע בזירת המסחר שלה[11].

רשת שיתוף המוזיקה אודיוס הכריזה על הצטרפותה לשורות האקו-סיסטם של סולנה ב-29 באוקטובר, ומסרה כי במהלך השנה הבאה תעזוב את רשת POA עליה היא בנויה ותפתח בתהליכי הקמת תשתית על גבי הבלוקצ'יין החדש[12][13]. רשת אודיוס מספקת שירות לאמנים המבקשים להעלות את תוכנם בצורה מתועדת וחתומה על גבי הבלוקצ'יין, ונחשבת לאחד הפרויקטים הבולטים ביותר הבנויים על סולנה.

חברת המסחר האמריקאית קוינבייס פרסמה ב-20 במאי 2021 ציוץ בחשבון הטוויטר שלה על כוונתה להשיק את מטבע סולנה על קוינבייס פרו, פלטפורמת המסחר שלה עבור סוחרים מקצועיים, וגרמה למחירו לזנק ל-49 דולר. המטבע החל להיסחר בזירה הפומבית של החברה לאחר חודשיים[14][15].

כעבור חודש הודיעה חברת קראקן על כוונתה להשיק את המטבע בפלטפורמה שלה. המטבע החל להיסחר ב-17 ביוני עם פתיחת הרשאות הפקדה ומשיכה, וכן צבירת ריבית שנתית בתשואה של 6.5 אחוזים. כמו כן פתחה החברה בשוקי מסחר עבור מטבע סירום, שהוא אמצעי התשלום המקובל של פרויקט סירום הנבנה כשנה לפני כן על סולנה[16][17][18].

לאחר שנרשם עומס כבד בכמות העסקאות שבוצעו על גבי הרשת ב-14 בדצמבר, קרסה הרשת למשך יום שלם והובילה ירידת ערך של חמש אחוז במטבעה. כמות העסקאות שהצטברה הייתה כ-400 אלף בשנייה, אף על פי שבספר הלבן של הפרויקט נטען כי הרשת מסוגלת לעמוד בעומס של עד כ-710 אלף עסקאות לשנייה. המאמתים לא הצליחו להגיע לקונצנזוס והרשת עמדה להתפצל, אולם אותחלה והושבה לסדרה כעבור יום[19].

במהלך כנס שהתקיים ב-8 בנובמבר בליסבון הודיע מנכ"ל מעבדות סולנה אנטולי יקובנקו על הקמת שותפות חדשה עם חברת התוכנה ברייב במטרה לשלב את טכנולוגיית הבלוקצ'יין של סולנה בדפדפן שלה[20].

העיתונאית ג'ואנה אוסינגר מסוכנות הידיעות בלומברג תיארה ב-2 בדצמבר 2021 את סולנה כ"יריבה אפשרית לאתריום בטווח הארוך" וזקפה לזכות הרשת את מהירות עסקאותיה הגבוהה והעמלות הזולות שהיא גובה[21][22].

מאוחר יותר באותו החודש הודיעה חברת אופרה כי החל מ-2022 יתמוך הארנק הקריפטוגרפי שלה במטבע הסולנה, נתון אשר עשוי להעיד על מרוץ אפשרי בינה לבין מתחרתה ברייב בנוגע לשילוב טכנולוגיית הבלוקצ'יין בתוכנות לקוח[23].

מעבדות סולנה הכריזו על השלמת אירוע מכירת מטבעות פרטי שהתרחש ביוני 2021 בהובלת חברות ההשקעות אנדרסן הורוביץ ופוליצ'יין קפיטל, בו גייסה סכום בסך כ-314 מיליון דולר שבכוונתה להשקיע בפיתוח אפליקציות ויישומים מבוזרים על הבלוקצ'יין שלה[24].

כדורסלן העבר מייקל ג'ורדן הודיע בדצמבר 2021 על כוונתו לבנות יחד עם בנו ג'פרי פלטפורמת Web 3.0 על גבי הבלוקצ'יין של סולנה, בה יוכלו ספורטאים וחובבי אתלטיקה לגלוש ולשוחח איש עם רעהו. הפלטפורמה תיקרא בשם Heir Inc ותשיק מטבע מבוזר משלה על גבי הרשת. ההשקעה הראשונית לפרויקט הגיעה מידי ת'רייב קפיטל, אולם משקיעים נוספים הם גם חברת סולנה ונטורס, וכן מספר אנשי מפתח מענף הכדורסל כגון לונזו בול מקבוצת השיקגו בולס, ויליאם וסלי, סגן נשיא קבוצת הניו יורק ניקס, והיזם אלכסיס אוהניהן[25][26].

הגברת הראשונה של ארצות הברית לשעבר מלאניה טראמפ פרסמה באותו החודש את תוכניותיה להקים פלטפורמה לאסימונים חסרי תחליף על רשת סולנה בעזרת חלפנית המטבעות Moonpay. נציג מקרן סולנה מיהר להגיב ואמר כי החלטתה של הגברת הראשונה הייתה עצמאית ואינה נובעת בשום צורה מיוזמות או כוונות כלשהן המקושרות לסולנה[27][28].

אקו-סיסטם[עריכת קוד מקור | עריכה]

בלוקצ'יין סולנה (Solana Blockchain)[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבלוקצ'יין של סולנה (SPL) הוא פלטפורמה המשיגה קונצנזוס על ידי שילוב של מערכת הוכחת סיכון ומערכת הוכחת היסטוריה. משתמשים המפקידים את מטבעות הסולנה שברשותם כערבות ובכך שמים אותם "בסיכון" הופכים למאמתים או לצמתים (Nodes), כלומר הם רשאים לאשר עסקאות שנעשות בין מחזיקי המטבע ומצטברות לתוך מאגר משותף.

כל העסקאות נספרות בסדר אחיד באמצעות שעון המוטמע בבלוקצ'יין ובכך נוצרת פונקציית זמן או היסטוריה המאפשרת לקבוע מתי בוצעה עסקה מסוימת ביחס לאחרת. המאמת הראשי (המנהיג) מוציא לפועל את כלל העסקאות ומעביר אותן לידי המאמתים, אשר מוציאים אותן לפועל בשנית ובכך למעשה מגשימים את תכליתם. ברגע שכמות העסקאות שאומתו מגיעה לגודל מסוים נוצר בלוק חדש. דמות המנהיג מתחלפת בכל פעם באמצעות רוטציה.

משתמשים המפקידים את נכסיהם עשויים להפוך למאמתים או לשליחים. המאמתים נחוצים על מנת לעבד עסקאות שמתרחשות ברשת, ובכדי לקבל את תפקידם הם נדרשים לסכן כמות גדולה של מטבעות. מאחר שלא כל המשתמשים יכולים להרשות לעצמם ערבות בסדר גודל כזה, ניתנה להם האפשרות להפוך לשליחים על ידי הפקדת נכסיהם עבור מאמת לבחירתם. אין זה אומר כי המאמתים מקבלים חזקה על כספי השליחים, אלא שתהליך בחירת המאמתים אינו מושפע אך רק מסכום הכסף אשר מונח על הכף, וכי גם לתמיכתם של שאר העמיתים ברשת יש משקל[29].

מטבע סולנה (Solana Coin)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטבע הפלטפורמה נקרא גם הוא סולנה או בקיצור סול (SOL) ומשמש למסחר, גביית עמלות בגין ביצוע עסקאות, והפקדות ערבות וסיכון. כמות המטבעות המקסימלית היא 511,013,553 כאשר מטבעות חדשים מגיעים לידי המאמתים והשליחים בתמורה לתמיכתם ברשת. המטבע נסחר במרבית הבורסות וזירות המסחר, ונחשב לאחד הנכסים המובילים ביותר בשוק.

פרויקטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

על רשת סולנה בנויים יותר מ-800 יישומים, אפליקציות, שירותים, מטבעות מבוזרים ושותפויות.

סירום (Serum)[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוטוקול מבית חברות אפ טי אקס ואלמידה ריסארצ' המאפשר לזירות מסחר לקצר את זמן העסקאות שלהן ולהפחית את העמלות הכרוכות בביצוען. הפרויקט ממונע על ידי מטבע הבית שלו (SRM) ומסוגל ליצור אינטגרציה בין מטבעות ERC-20 ונכסים הבנויים על בלוקצ'יין האתריום ובין אלו המושתים על זה של סולנה.

אודיוס (Audius)[עריכת קוד מקור | עריכה]

פלטפורמת הזרמת מדיה המבקשת להשיב את השליטה ביצירות המוזיקה לידי יוצריהן. השירות מאפשר לאמנים להעלות מוזיקה המתועדת ונחתמת על גבי הבלוקצ'יין. הפרויקט ממונע על ידי מטבע הבית שלו (AUDIO).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "Solana: A new architecture for a high performance blockchain v0.8.13", Solana Whitepaper, Anatoly Yakovenko, November 2017.
 2. ^ "What Is Solana?", Investopedia, Elvis Picardo, December 1, 2021.
 3. ^ "History", Solana Documentation
 4. ^ "What Is Solana (SOL)?", Be In Crypto, Lulia Vasile, September 17, 2021.
 5. ^ "Solana (SOL) Price Soars More Than 300% Following Binance Listing And Other Major Announcements", CryptoPotato, Mandy Williams, April 10, 2021.
 6. ^ "Binance Will List Solana (SOL) And Launch A $50,000 Bounty Promotion", Binance, April 7, 2021.
 7. ^ "Binance.US Announces Support for SOL, making it the Second US Exchange within one day", Solana, September 17, 2021.
 8. ^ "Solana partnership with FTX pushes SOL price higher despite crypto market weakness", Lorenzo Stroe, Fxstreet, April 7, 2021.
 9. ^ "FTX Listed SOL - Celebrate with a Tesla Cybertruck Giveaway and a 10,000 SOL Airdrop", FTX.
 10. ^ "FTX Chooses Solana for Serum: A High-Speed, Non-Custodial Decentralized Derivatives Exchange", Anatoly Yakovenko, Solana, July 27, 2020.
 11. ^ "OKEx Lists SOL — Trading Is Live", Solana, September 30, 2021.
 12. ^ "Audius Chooses Solana to Scale Long-term", Solana, October 31, 2020.
 13. ^ "Audius Selects Solana to scale community-owned music streaming", Audius, October 29, 2020.
 14. ^ "Coinbase Is Listing Solana, $SOL Surges To Nearly $50", Cryptoglobe, Siamak Masnavi, May 20, 2021.
 15. ^ "Solana (SOL) Is launching on Coinbase Pro", The Coinbase Blog, May 20, 2021.
 16. ^ "Kraken Adds Solana (SOL), Serum (SRM) Trading, Staking Support for SOL Tokens with Up to 6.5% APY Also Available", Omar Faridi, Crowdfund Insider, June 20, 2021.
 17. ^ "SOL and SRM Trading Starts June 17 at 15:30 UTC – Deposit and Stake SOL Now", Kraken, June 15, 2021.
 18. ^ "Solana Trading & Staking Now Live for USA, CA and AUS", Kraken, July 1, 2021.
 19. ^ "Solana says it is back up and running after a surge in transactions caused the network to crash the day before", Yahoo, Camomile Shumba, September 15, 2021.
 20. ^ "Brave partners with Solana to integrate it into the browser and make it the default for DApp support", Brave, November 8, 2021.
 21. ^ Ossinger, Joanna (7 September 2021). "Solana's SOL Token Weathers the Crypto Tumble Sparked by Bitcoin". Bloomberg.com. Retrieved 2 December 2021.
 22. ^ Ossinger, Joanna (5 September 2021). "Ethereum Rival Solana Climbs to Seventh in Crypto Top 10". Bloomberg.com. Retrieved 2 December 2021.
 23. ^ "Opera’s Browser Wallet to Support Solana in Early 2022", Yahoo!, Danny Nelson, December 10, 2021
 24. ^ "Solana Labs complete a $314.15m private token sale", City A.M., June 10, 2021.
 25. ^ "Michael Jordan and son to launch tech venture built on Solana", The Times Of India, December 20, 2021.
 26. ^ "NBA legend Michael Jordan is leaping into Web3 with plans for a Solana-based fan engagement platform", Business Insider, Carla Mozee, December 16, 2021.
 27. ^ "Solana and MoonPay distance themselves from Melania Trump NFT venture", Yahoo, Saleha Riaz, December 17, 2021.
 28. ^ "Melania Trump Is Releasing an NFT That Will Cost 1 SOL Each", Bloomberg, Claire Ballentine, Jennifer Jacobs, Kasia Klimasinska, December 16, 2021.
 29. ^ "The Solana Ecosystem: an Overview", Itsblockchain, Hitesh Malviya, April 5, 2021.