יוכי דנחי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יוכי דנחי, 2019

יוכי דנחי (נולדה ב-כ"ד בשבט ה'תש"ם 13 בינואר 1980) היא סופרת ילדים ומבוגרים, חרדית-ישראלית, מרצה ומנהלת גן. דנחי תומכת רגשית רב תחומית ויועצת חינוכית, ומפתחת שיטת "אימהות מודעת-הדרך הקלה" לחינוך. בעלת טור שבועי קבוע באתר הידברות[1] ובעיתון יום ליום.[2]

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוכי דנחי היא בעלת תואר בחינוך לגיל הרך, עבדה כמנהלת גן במשך 17 שנים בבאר שבע וגבעת שמואל. היא נשואה ליוחנן ולהם שלושה ילדים.

השכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר השלמת לימודים בסמינר אופקים, לתואר גננת בכירה ומוסמכת, המשיכה את לימודיה לתואר B.A במסלול הגיל הרך וסיימה אותו בהצטיינות תוך כדי עבודתה כגננת. בנוסף למדה שבע שנים תמיכה רגשית רב תחומית במרכז שקוף בדרכו של רבי נחמן מברסלב ואצל הרב יחיאל יעקובסון ייעוץ חינוכי ותמיכה רגשית.

תקשורת ועיתונאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוכי דנחי כותבת בנושאי חינוך והורות באתר הידברות. כמו כן, היא בעלת טור דו שבועי בפורום המומחיות, בעלון השבועי של אתר הידברות המופץ ב-200,000 עותקים מדי שבת בבתי כנסיות ברחבי הארץ. בנוסף, טור שבועי קבוע במגזין "מרגלית" שמפורסם כחלק מעיתון יום ליום בו היא עונה לשאלות של אימהות בנושאי חינוך והורות.

שיטת "אימהות מודעת הדרך הקלה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטת 'אימהות מודעת הדרך הקלה' מבוססת בין השאר על שיטותיו הייחודיות של רבי נחמן מברסלב הטוען שכל פעולה, קשה או פוגענית ככל שתראה, בעצם נובעת ממקור טוב שיש לגלותו ולחשוף אותו ולתת לו תיקוף בעולם האמיתי וכי היסוד הפנימי היוצר את כל הקשיים והבעיות בנפש בפרט ובחיים בכלל הוא הפחד הלא מאוזן.

שיטת אימהות מודעת משלבת את שיטת אי ההימנעות (המוכחת מדעית כיום כטיפול הטוב והיעיל ביותר לפחדים וחרדות הידוע לנו כיום[3]) עם שיטות נוספות וכלים חינוכיים פרקטיים על מנת ליצור שינוי עמוק ויסודי בדינמיקה וביחסים בין בני הבית באופן כללי ובפרט בנושא הפנמת משמעת וסמכות עם ילדים בכל גוני קשת הגילאים.

שיטת "אימהות מודעת" היא שיטה שעוזרת להבין כיצד המערכת שלנו כבני אדם מורכבת. היכרות והתחשבות מלאה ברגשות ובמחשבות, ועל ידי ההתחשבות בנפש ונטרול רגשות ומחשבות קשים ניתן לפתור בעיות וקשיי משמעת, כעסים מול הילדים, חוסר אונים, תחושת כישלון ועוד.

המטרה היא לעזור להשתחרר מבעיות משמעת קשות, רגשות קשים מול הילדים.

הסבר על השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיטת "אימהות מודעת הדרך הקלה" מלמדת אימהות להיות מודעות לעצמן, לרגשות שלהן ולמחשבות שלהן בזמן ההתמודדות עם אתגרים חינוכיים.

השיטה עוזרת להתמודד עם רגשות קשים ועוזרת לזהות ולהפריד בין מחשבות אמתיות ומחשבות שקריות, בין רגשות אמתיים שנובעים מהנפש עצמה ובין רגשות אוטומטיים, התניות רגשיות, שרק עולות שוב מהעבר הישן כתקליט שבור. המטרה היא להגיע לרוגע נפשי וחשיבה צלולה ובהירה תוך כדי האתגרים החינוכיים ואז יש את היכולת המלאה לבחירה וגם נוצרת באופן טבעי ידיעה ברורה שמאפשרת להחליט מה לעשות ואיך להגיב בכל סיטואציה. כאשר מגיעים לאיזון אפשר גם בקלות ליישם את הכלים חינוכיים שהשיטה מציעה.

ספריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר "הורות בקלות"
  • הורות בקלות (מרץ 2018) - מלמד את עיקרי שיטת 'אימהות מודעת- הדרך הקלה'.
  • גלולת הקסם בחינוך (אפריל 2019) - מתמקד בהפנמת כלי חינוכי שנועד לעקוף את ההתנגדויות הטבעיות של הילדים לסמכות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "כל הכתבות של יוכי דנחי באתר הידברות". www.hidabroot.org (בעברית). בדיקה אחרונה ב-17 ביולי 2019. 
  2. ^ "עזבה 17 שנה במשרד החינוך בשביל "אימהות מודעת"- מי זו יוכי דנחי?". אימגו מגזין מאמרים (בעברית). בדיקה אחרונה ב-17 ביולי 2019. 
  3. ^ Chris Cullen, Acceptance and Commitment Therapy (ACT): A Third Wave Behaviour Therapy, Behavioural and Cognitive Psychotherapy 36, 2008-11, עמ' 667–673 doi: 10.1017/S1352465808004797