גננת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גננת עם ילדים בגן בארצות הברית, 1973

גננת או גַּנָּן[1] הוא אדם העוסק בהוראה במסגרת גן ילדים, ואחראי על הלמידה של תלמידיו, כחלק מתהליך החינוך.

סוגי תפקידים לגננות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגני הילדים כולל צוות הגננות לרוב שני סוגי בעלי תפקידים:

  • גננת אם / מנהלת גן - גננת הנמצאת בגן ברוב ימות השבוע.
  • גננת משלימה - גננת שמחליפה באופן קבוע בימי השבוע את גננת האם, לעיתים יום אחד בשבוע ולעיתים יומיים.

בנוסף פועלים בגן הילדים בעלי תפקידים נוספים שאינם גננות, כגון סייעת לגננת וסייעת משלימה.

גננת שילוב או גננת שי"ח היא גננת בעלת הכשרה בחינוך מיוחד העובדת עם ילדים מתקשים הלומדים במסגרת גנים רגילים, בשיתוף עם גננת האם של הגן. היא עובדת במספר גני ילדים, כאשר בכל אחד מהם היא עובדת עם ילד בודד או עם קבוצה. על מנת לקבל סיוע של גננת שילוב, יש צורך לעבור ועדת שילוב.

תרומה התפתחותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגננת מעורבת בתהליכים התומכים בהתפתחות ולמידה. תהליכים אלו הם ממאפייני הגיל הרך ומתקיימים באינטראקציות שונות של הילד. ההתפתחות החברתית והחיברות של הילד. הקשרים הבין אישיים הראשונים מתחילים בגיל הינקות במסגרת המשפחה[2]. הגננת, יחד עם דמויות מטפלות אחרות כמו שמרטף או או-פר מהווה מקור שני לקשרים משמעותיים עם אנשים בוגרים עבור הילד[3].

הכשרה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגננות חיה ברוידה, טובה חסקינה (חזקי נא) ותרצה קטינקא ממקימות התאחדות הגננות בארץ ישראל, 1923
  • גננת מוסמכת - עוברת קורס מקצועי בסיסי שבסיומו מקבלת תעודת הוראה של "גננת מוסמכת" המאפשרת חינוך לגיל הרך מגיל לידה ועד שש שנים.
  • גננת בכירה - היא גננת מוסמכת שביצעה השתלמויות או הכשרה נוספת שהוכרו לצורך קידום מקצועי לדרגת "בכירה".

התעודות הללו הוכרו על ידי משרד החינוך לצורך קבלת רישיון הוראה. עם זאת, עם כניסת רפורמת "אופק חדש" למערכת החינוך בישראל, נדרשת השלמה מתעודות אלו לתואר ראשון B.Ed או B.A.

  • גננת עם תואר B.Ed - עוברת הכשרה במוסדות להכשרת מורים וגננות בחינוך לגיל הרך, מסלול לימודים זה מציע הכשרה מקצועית רחבה הכוללים ידע והבנה של התפתחותי בתחומי ההתפתחות המוטורית, הרגשית, החברתית והקוגניטיבית. במוסדות ההכשרה בישראל קיימים שני מסלולים עיקריים: גננות בגיל הרך (לידה עד גיל 6), וגננות/מורות בגיל הרך (גן, כיתות א'-ב').
  • הסבת אקדמאים לחינוך או הרחבת הסמכה - במכללות להוראה, קיים מסלול הסבה לאקדמאים מתחומים שונים אשר מעוניינים לעסוק בחינוך ולמורים מתחומים שונים המבקשים להרחיב את הסמכתם לשלבי חינוך או תחומי התמחות נוספים. במסגרת מסלולים אלו, ניתן להשלים לימודי הוראה וחינוך תוך התייחסות ללימודיו הקודמים של הסטודנט/ית, ולקבל בסיום חובותיו הלימודיים תעודת הוראה עם התמחות בגיל הרך.

לאחר השלמת לימודי הוראה באחת מהמכללות המוכרות, נדרשת הגננת המוסמכת לעבור שנת סטאז' במשרד החינוך, שנה זו מוקדשת לליווי תוך הדרכה ופיקוח מוגברים. בשנה זו מקבלת הגננת הצעירה גננת ותיקה המלווה וחונכת אותה לאורך השנה. הליווי כולל מפגשים בתדירות קבועה בהם מועלים קשיים וצרכים של הגננת המתמחה, בנוסף מתקיים הליך הדרכתי על ידי מדריכה כוללת בגני הילדים המלווה את הגננת לקראת ביקורי המפקחת ובהכנת תכנים לימודים ותוכניות שונות. שנת הסטאז' ייחודית למשרד החינוך ואינה נדרשת בעבודה בבעלות פרטית (מחוץ למשרד החינוך).

צוות מסייע[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוות הגן מורכב לצד הגננות גם מצוות מסייע שכולל סייעות, סייעות משלימות, בנות שירות לאומי ומתנדבים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי האקדמיה ללשון העברית, צורת הזכר של גַּנֶּנֶת היא גַּנָּן, בדומה ל: טַיָּס–טַיֶּסֶת, כַּנָּר–כַּנֶּרֶת. בנקבה משמשות שתי צורות: גַּנֶּנֶת וגם גַּנָּנִית (כמו סַפָּרִית), וייתכן כי נוצר בידול משמעות ביניהן: גננת בגן ילדים וגננית בגינת צמחים; אבל צורת הזכר היא אחת: גַּנָּן.
  2. ^ Baron, R. A., and Byrne, D. (2000). Social psychology. Boston: Allyn and Bacon.
  3. ^ Calkins, Susan D. (Ed); Bell, Martha Ann (Ed), (2010). Child development at the intersection of emotion and cognition. Human brain development. Washington, DC, US: American Psychological Association.