יורם הכהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יורם הכהן הוא מנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי (משנת 2015). הוא עורך דין ומומחה אבטחת מידע ישראלי, שהקים ועמד בראש הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע (רמו"ט) במשרד המשפטים בין השנים 20062013.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יורם הכהן קיבל תואר בוגר במשפטים (LL.B) מהאוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 1991, וכן תואר במנהל עסקים (eMBA) מבית הספר למנהל ע"ש רקנאטי באוניברסיטת תל אביב בשנת 2000. הוא היה מורה מן החוץ בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה (בה העביר קורסים על יישומי מחשבים במשפט, יזמות בחברות עתירות-ידע וראיות אלקטרוניות ועבירות מחשב), בפקולטה לניהול בטכניון (הבטים משפטיים של מסחר אלקטרוני) ובמכללה למנהל (ראיות אלקטרוניות ועבירות מחשב).

יורם הכהן עסק בממשק בין טכנולוגיות מידע, משפט ומידע מאז היותו סטודנט למשפטים בפקולטה למשפטים בירושלים בסוף שנות ה-80.

ניהל את פיתוח מאגר המידע "תקדין" של חברת סי.די.אי סיסטמס, שהיה מוצר ההוצאה לאור האלקטרונית הראשון בשוק הישראלי. בסי.די.איי היה עורך ראשי והיועץ המשפטי של החברה.

היה המנכ"ל של חברת ההזנק Musicnotes, שפיתחה טכנולוגיות להוצאה לאור אלקטרונית של תווי מוזיקה קלאסית, ונרכשה על ידי תאגיד ההוצאה לאור הגרמני Schott Music GmbH.

היה סמנכ"ל גורם מאשר (certification authority) בחברת אבטחת המידע סקיורנט בע"מ. סקיורנט אושרה בחודש פברואר 2003 כחברה הראשונה הפועלת כ"גורם מאשר" לפי חוק חתימה אלקטרונית שחוקק בישראל בשנת 2001,[1] והכהן היה אחראי לתהליך ההקמה של הגורם המאשר וניהולו. בהקמת הגורם המאשר עסק הכהן בהקמת תשתית אבטחת מידע לזיהוי דיגיטלי וחתימה אלקטרונית על בסיס מערכות מפתח ציבורי - PKI ובהסמכת המערכות של החברה לתקן אבטחת המידע ISO 17799.

מונה לראש רמו"ט על ידי ממשלת ישראל ב-5 בנובמבר 2006,[2] לאחר שנבחר לתפקיד זה על ידי ועדת איתור בראשה עמד מנכ"ל משרד המשפטים משה שילה. משימתו הייתה להקים "רשות משפטית להגנת פרטיות וטכנולוגיות מידע", תחתיה הוצבו שלוש יחידות שהיו קיימות בשנת 2006 במשרד המשפטים: רשם מאגרי מידע, הפועל לפי חוק הגנת הפרטיות, התשמ"א-1981; רשם גורמים מאשרים, הפועל לפי חוק חתימה אלקטרונית, התשס"א-2001; רשם שירותי נתוני אשראי ומידע על עוסקים, על פי חוק שירות נתוני אשראי, התשס"ב-2002.

מראשית פעילותה נקראה הרשות "הרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע", ובקיצור רמו"ט. שם זה הוחלף באופן רשמי על ידי הממשלה בשנת 2012 והחל משנת 2017 נקראת "הרשות להגנת הפרטיות".

בשנת 2015 מונה למנכ"ל איגוד האינטרנט הישראלי.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]