משרד ראש הממשלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משרד ראש הממשלה
Emblem of Israel.svg
מידע כללי
תאריך הקמה 1948
ממשלה ישראלישראל ממשלת ישראל
שר/ה בנימין נתניהו
תאריך כניסה 31 במרץ 2009
מנכ"ל/ית רונן פרץ (מ"מ)
מטה מרכזי קריית הממשלה עריכת הנתון בוויקינתונים
pmo.gov.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg
חדר ישיבות הממשלה במשרד ראש הממשלה בקריה, 1964

משרד ראש הממשלה בישראל הוא המשרד הממשלתי האחראי ליישום מדיניות ראש ממשלת ישראל, תיאום פעילויות משרדי הממשלה בתחומים השונים וניהול מהלכי שינוי ועבודות מטה ברמה הלאומית. זהו משרד המטה המרכזי של ממשלת ישראל. משרד ראש הממשלה ממוקם בקריית הממשלה בגבעת רם בירושלים. ממשלת ישראל מייעדת את השטח הנמצא מול משרד החוץ ומול בניין המוסד לביטוח לאומי להקמת בניין משרד ראש הממשלה החדש שעתיד להכיל גם את מגורי ראש הממשלה.

לשכת ראש הממשלה, הפועלת כחלק מהמשרד, מסייעת לראש ממשלת ישראל בניהול סדר יומו ומרכזת את כלל ההיבטים בעבודתו. צוות הלשכה הבכיר כולל, בנוסף לראש הלשכה, חמישה בעלי תפקידים בכירים, המנהלים את יחידות המשרד השונות. מזכירות הממשלה אחראית לניהול ישיבות הממשלה השונות, ובראשה עומד מזכיר הממשלה. המזכירות הצבאית מהווה זרוע קישור בין המשרד לבין חלקים שונים במערכת הביטחון הישראלית. המטה לביטחון לאומי מרכז את עבודת המטה בתחומי החוץ והביטחון. מערך ההסברה הלאומי, בראשו עומד יועץ התקשורת של ראש הממשלה, מרכז את היבטי ההסברה השוטפים. מנכ"ל משרד ראש הממשלה מרכז את עבודת המטה בתחומי החברה והכלכלה, בין היתר באמצעות המועצה הלאומית לכלכלה, האגף לממשל וחברה ואגף פנים, תכנון ופיתוח.

במשרד מספר יחידות נוספות, בהן: המחלקה העברית, המחלקה האנגלית, הלשכה המשפטית ומחלקת הבנא"מ (בינוי, נכסים, אפסנאות, משק). בשנים האחרונות חוזקו משמעותית יכולות התכנון וגופי המטה במשרד, כחלק מתפיסה כוללת שמטרתה לשפר את איכות הניהול בממשלת ישראל.

ראש סגל ראש הממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראש סגל ראש הממשלה, המוכר גם כראש לשכת ראש הממשלה, הוא עוזרו הבכיר של ראש ממשלת ישראל. הוא עובד בצמוד לראש הממשלה על בסיס יומיומי, וכתוצאה מרוכזת בידיו עוצמה רבה. ראש הסגל הנוכחי הוא אשר חיון.

 • מופקד על ניהול סדר העדיפויות של הנושאים שעולים על שולחן ראש הממשלה בכלל התחומים – מדיני, ביטחוני, פוליטי וכלכלי.
 • אמון על לווסת את הגישה אל ראש הממשלה, ומהווה חצץ וסינון לרעשי הרקע שעשויים להפריע לו בעבודתו.
 • מנהל משא ומתן לנושאים קואליציוניים, עם שרי הממשלה וקבוצות פוליטיות חוץ-ממשלתיות ליישום סדר היום של ראש הממשלה.
 • בונה את סגל ראש הממשלה ומייעץ לו על מינויים לתפקידים שונים.

יחידות ארגוניות הפועלות במשרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת משרד ראש הממשלה פועלים מספר רב של גופים, חלקם משולבים בפעילותו השוטפת וחלקם סוכנויות ביצוע הנמצאות תחת אחריותו המיניסטריאלית. בין הגופים המרכזיים המשולבים בעבודת המשרד:

 • לשכת ראש הממשלה – לשכת ראש הממשלה מסייעת לראש ממשלת ישראל בניהול סדר יומו ומרכזת את כלל ההיבטים בעבודתו, בלשכה נמצאים סגל היועצים הקרובים לראש הממשלה.
 • מזכירות הממשלה – מזכירות הממשלה אחראית לתחומים שונים בעבודתה השוטפת של הממשלה כממשלה, ובכלל זה הכנת ישיבות הממשלה, הקשר בין הממשלה לבין הכנסת, הקשר בין הכנסת לבין נשיא המדינה, דוברות הממשלה ומעקב אחר ביצוע החלטות הממשלה. המזכירות פועלת בהתאם ל"חוק יסוד: הממשלה" ובהתאם ל"תקנון עבודת הממשלה". בראשה עומד מזכיר הממשלה.
 • המזכירות הצבאית – המזכירות הצבאית מתאמת את כלל פעולות לשכת ראש הממשלה עם הגופים המרכזיים במערכת הביטחון הישראלית. בראשה עומד המזכיר הצבאי של ראש הממשלה המהווה את ציר התקשורת המרכזי בינו לבין צה"ל ומערכת הביטחון.
 • המטה לביטחון לאומי – המל"ל הוא גוף המטה לראש הממשלה ולממשלה בנושא הביטחון הלאומי. הוא שואב את סמכותו מחוק המל"ל, ועוסק, בין היתר, בגיבוש ניירות עמדה, במתן המלצות בנושאים השונים שבתחום טיפולו ובתיאום ושיתוף פעולה עם גורמי ביטחון לאומי במדינות שונות.
 • מערך ההסברה הלאומי – כולל את מערך התקשורת והדוברות של משרד ראש הממשלה ואת מטה ההסברה הלאומי שהוקם לאור לקחי מלחמת לבנון השנייה, והוא גוף המטה המרכז את פעולות ההסברה של הגופים הממשלתיים השונים, הן בתחומי החוץ והביטחון והן בתחומים החברתיים–כלכליים. בראשו עומד יועץ התקשורת של ראש הממשלה.
 • המועצה הלאומית לכלכלה – גוף מטה המייעץ לראש הממשלה בנושאים כלכליים ומסייע בתכנון המדיניות הכלכלית, תוך דגש על ראייה ארוכת טווח. המועצה פועלת בכפוף למנכ"ל משרד ראש הממשלה, ומכוח החלטת ממשלה אשר קבעה את הקמתה.
 • האגף לממשל וחברה – גוף מטה הפועל להובלת שינוי בתחומי חברה ממשל, אחראי לפיתוח ולהטמעת תפיסת התכנון הממשלתית ומנהל את השולחנות העגולים שמקיים המשרד עם ארגוני המגזר השלישי. האגף פועל בכפוף למנכ"ל משרד ראש הממשלה.
 • אגף פנים תכנון ופיתוח (לשעבר האגף לתיאום, מעקב ובקרה) – גוף מטה העוסק בתחומי מדיניות פנים ובכלל זה שלטון מקומי, מדיניות תכנון, פיתוח והקצאת קרקעות, הגירה, חקלאות בהיבטי פיתוח הכפר, איכות סביבה, ביטחון פנים, היערכות לחירום ושירותי דת. האגף פועל בכפוף למנכ"ל משרד ראש הממשלה.
 • אגף הגיור – מאז ימי אריאל שרון, פועל תחת משרד ראש הממשלה גם אגף הגיור. העברת האגף, שהיה בשעתו חלק ממשרד הדתות, למשרד ראש הממשלה, לוותה בביקורת שמדובר במהלך פוליטי.

סוכנויות ביצוע הכפופות למשרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין סוכנויות הביצוע הפועלות תחת פיקוח מסוים של המשרד אך באופן עצמאי וכיחידות נפרדות:

חיזוק יכולות הניהול והמטה במשרד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות חל חיזוק הדרגתי במעמדו וביכולות הניהול של משרד ראש הממשלה, והוא נתפס יותר ויותר כגוף המטה המרכזי בממשלה אשר עליו האחריות לממש את אג'נדת ראש הממשלה הנבחר. השינוי בא לידי ביטוי גם בגיוסם של אנשי מקצוע בתחומי המדיניות וההערכה, אשר עובדים בצמוד לאנשי אמונו של ראש הממשלה, וגם בשורה של שינויים מבניים שהוטמעו בפעילות המשרד. בעוד המטה לביטחון לאומי הוקם על ידי בנימין נתניהו בשנת 1999, פעילותו הועברה פיזית לבניין משרד ראש הממשלה בירושלים בשנת 2006 במהלך כהונתו של אהוד אולמרט, וכוח האדם בו הורחב משמעותית. אולמרט, יחד עם רענן דינור כמנכ"ל משרדו, הביאו גם להקמתם של המועצה הלאומית לכלכלה, האגף לממשל וחברה ומערך ההסברה הלאומי וביססו אותם כגופי מטה מרכזיים בתחומי הכלכלה, החברה, הממשל וההסברה. בנוסף, הוגדר מחדש תפקידו של האגף לתיאום, מעקב ובקרה במשרד.

כתוצאה משינויים אלה, החל משרד ראש הממשלה לתכנן ולהוביל בעצמו שורה של מהלכי מדיניות לאומיים, וזאת תוך שיתוף פעולה והפעלה של יתר משרדי הממשלה, המחזיקים בידע המקצועי בתחומים השונים. בין הדוגמאות הבולטות לכך, תוכנית הסיוע לניצולי השואה שאישרה הממשלה בשנת 2008, ההחלטה על שינוי הכללים הפיסקאליים לאורם נקבע תקציב המדינה בשנת 2010, המהלך להטמעת תרבות ותהליכי תכנון, מדידה והערכה בעבודת הממשלה שהחל בשנת 2006, התוכנית הלאומית לחיזוק הצפון בעקבות מלחמת לבנון השנייה, הקמת רשות החירום הלאומית במשרד הביטחון בהחלטת ממשלה משנת 2007, המהלך לביסוס יחסי הממשלה עם ארגוני החברה האזרחית שאושר ב-2008 ומהלכים נוספים. בעוד בעבר הובילו משרדי ממשלה שונים את תהליכי התכנון וההחלטה בנושאים אלה, כיום גופי המטה הפועלים במשרד הם מובילי התהליך, בהתאם להנחיות ראש הממשלה.

חיזוק יכולות התכנון והניהול של משרד ראש הממשלה בתחומים אלה מקרב אותו למקביליו בעולם, ובכלל זה משרד ראש הממשלה הבריטי (שתחתיו הוקמה יחידת מדיניות עוד בשנת 1978) ו"הבית הלבן" בארצות הברית (שתחתיו פועל משרד המנהל והתקצוב). בשני משרדים אלה, וגם בישראל, פועלות יחידות המטה של ראש הממשלה לצד משרד האוצר.

בניין משרד ראש הממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראשית ימי המדינה שכן משרד ראש הממשלה בתל אביב. בדצמבר 1949, על רקע החלטת האו"ם לבינאום ירושלים, הועבר משרד ראש הממשלה בבהילות לירושלים. נשקלו אפשרויות שונות לשכן את משרד ראש הממשלה, בהן בית טליתא קומי[1], ונבחרה הצעת הסוכנות היהודית לשכן את משרד ראש הממשלה באגף החדש שהיה אז לקראת סיום הבנייה, בבית המוסדות הלאומיים[2]. באופן זמני, עד סיום הבנייה של האגף החדש, שוכן משרד ראש הממשלה בבניין קרן היסוד[3]. ב-20 בדצמבר 1949 כבר התקיימה ישיבת הממשלה בבית המוסדות הלאומיים[4]. בסוף אוגוסט 1962 עבר המשרד לקריית הממשלה בגבעת רם[5][6]. במאה ה-21 הוגברה האבטחה סביב בניין זה, והוא מאובטח יותר מאשר יתר המשרדים הממשלתיים.

שרים וסגני שרים במשרד ראש הממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תמונה מפלגה תחילת כהונה סיום כהונה הערות
יוסי ביילין
Yossi Beilin.jpg
העבודה 22 בנובמבר 1995 18 ביוני 1996
מיכאל מלכיאור
Rabbi Michael Melchior.jpg
ישראל אחת, העבודה-מימד 5 באוגוסט 1999 7 במרץ 2001 לענייני חברה ותפוצות.
חיים רמון
Haim Ramon - Kadima 2.jpg
ישראל אחת, העבודה-מימד 6 ביולי 1999 7 במרץ 2001 לענייני ירושלים והשר המקשר בין הממשלה לכנסת.
גדעון עזרא
Gideon Ezra (cropped).jpg
הליכוד 27 בפברואר 2003 6 בספטמבר 2004
עוזי לנדאו
Uzi Landau 001.jpg
הליכוד 27 בפברואר 2003 28 באוקטובר 2004
מתן וילנאי
Matan Vilnai.jpg
העבודה-מימד 10 בינואר 2005 28 באוגוסט 2005
רפי איתן
Rafi eitan big.jpg
גיל- גמלאי ישראל לכנסת 4 במאי 2006 25 ביולי 2007 עד להקמת המשרד הרשמי, אחראי גם על ענייני ירושלים.

סגני שרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תמונה מפלגה תחילת כהונה סיום כהונה
יורם ארידור
Yoram Aridor, 1969. D708-038.jpg
הליכוד 4 ביולי 1977 28 בדצמבר 1980
דב שילנסקי
Portrait of Knesset Speaker Dov Shilansky 1991.jpg
הליכוד 11 באוגוסט 1981 13 בספטמבר 1984
רוני מילוא
Roni Milo 1.jpg
הליכוד 21 בנובמבר 1986 22 בדצמבר 1988
יגאל ביבי
Emblem of Israel.svg
המפד"ל 2 באוגוסט 1990 20 בנובמבר 1990
שמואל הלפרט
Emblem of Israel.svg
אגודת ישראל 19 בנובמבר 1990 8 ביוני 1991
בנימין נתניהו
Benjamin Netanyahu 2018.jpg
הליכוד 11 בנובמבר 1991 13 ביולי 1992
אלי בן מנחם
Emblem of Israel.svg
העבודה 4 באוגוסט 1992 8 באפריל 1993
יגאל ביבי
Emblem of Israel.svg
המפד"ל 8 ביולי 1996 7 באוגוסט 1996
מיכאל איתן
Miki eitan.JPG
הליכוד 13 ביולי 1998 6 ביולי 1999
יורי שטרן
Yuri Stern by Anton Nossik.jpg
האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו 7 במרץ 2001 14 במרץ 2002
יצחק לוי
Yitzhak Levy.jpg
המפד"ל 24 במרץ 2003 8 ביוני 2004
מג'לי והבה
טקס הענקת המדד החברתי הראשון 5.jpg
הליכוד 30 במרץ 2005 20 ביוני 2005
מיכאל מלכיאור
Rabbi Michael Melchior.jpg
העבודה-מימד 20 ביוני 2005 23 בנובמבר 2005
גילה גמליאל
Gila Gamliel.jpg
הליכוד 1 באפריל 2009 18 במרץ 2013
אופיר אקוניס
אופיר אקוניס.jpg
הליכוד 18 במרץ 2013 14 במאי 2015
ירון מזוז
Emblem of Israel.svg
הליכוד 13 בינואר 2016 4 באוגוסט 2016
מיכאל אורן
OFFICIAL PHOTO.jpg
כולנו 4 באוגוסט 2016 30 באפריל 2019
פטין מולא
Fateen mulla.jpg
הליכוד 25 במאי 2020 מכהן

מנכ"ל משרד ראש הממשלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מנכ"ל משרד ראש הממשלה

תפקידו של מנכ"ל המשרד היא להוביל את עבודת המטה ומדיניות הפנים המתבצעת שנקבעה על פי ראש הממשלה במכלול הנושאים הכלכליים, החברתיים והאזרחיים. ריכוז עבודת המטה הממשלתית בנושאים אלו, מטעמו של ראש-הממשלה, והוא מוביל ושותף מרכזי בפרויקטים לאומיים גדולים שעל סדר יומה של הממשלה ושל ראש הממשלה. מנכ"לי המשרד:

שם תמונה תחילת כהונה סיום כהונה
אהוד אבריאל Ehud Avriel.jpg 1951 1952
טדי קולק Teddy Kollek during a Christmas eve cocktail party.jpg 1952 1964
יעקב הרצוג PORTRAIT OF YAACOV HERZOG.jpg 1966 1972
שמחה דיניץ Israeli Prime Minister Menahem Begin toasts Jimmy Carter during a working dinner between US and Israeli officials. - NARA - 175524 (cropped).tif 1972 1973
מרדכי גזית Mordechai Gazit Family Album - Shy Adam.jpg 1973 1975
עמוס ערן עמוס ערן.jpg 1975 1977
אליהו בן-אלישר Benelisar eli.jpg 1977 1980
מתתיהו שמואלביץ' Mati Sh 1949 (cropped).jpg 1980 1984
אברהם טמיר Jimmy Carter, Menahem Begin and Israeli delegation stroll within Camp David. - NARA - 181063 (cropped).tif 1984 1986
יוסי בן אהרון Emblem of Israel.svg 1986 1992
שמעון שבס Shimon Sheves 1.jpg 1992 1995
צבי אלדרוטי Emblem of Israel.svg 1995 1996
אביגדור ליברמן Avigdor Lieberman 2017.jpg 1996 1997
משה ליאון משה ליאון.JPG 1997 1999
יוסי קוצ'יק Emblem of Israel.svg 1999 2001
רפי פלד Rafi peled 1995- 2000.jpg 2001 2001
אביגדור יצחקי Emblem of Israel.svg 2001 2004
אילן כהן Emblem of Israel.svg 2004 2006
רענן דינור Emblem of Israel.svg 2006 2009
אייל גבאי Eyal Gabbai.jpg 2009 2011
הראל לוקר Harel Locker D1160-071 (cropped).jpg 2011 2015
אלי גרונר Israel business conference, Eli Groner.jpg 2015 2018
יואב הורוביץ Secretary Pompeo Participates in Expanded Meeting with Prime Minister Netanyahu (26910924507) (cropped).jpg 2018 2019
רונן פרץ Ronen Peretz (cropped).jpg 2019 מכהן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]