יטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
איור של יטי

יטי (או איש השלג הנורא/המתועב) הוא יצור מיתולוגי דמוי קוף או דוב, שנאמר עליו כי חי באזור הרי ההימלאיה בנפאל ובטיבט. השמות "יטי" ו"מה-טה" שגורים בפיהם של המקומיים ומהווים חלק מההיסטוריה ומהמיתולוגיה של האזור. סיפורים אודות יטי הופיעו לראשונה כהיבטים של התרבות המערבית הפופולרית במאה ה-19.

הקהילה המדעית ברובה רואה ביטי אגדה, בעיקר לאור מחסור בעדויות, אולם הוא עדיין נותר אחד היצורים המפורסמים ביותר של הקריפטוזואולוגיה (חקר יצורים מיתולוגיים). ניתן לראות ביטי את המקבילה לאגדות ביג פוט מצפון אמריקה.

אטימולוגיה ושמות חלופיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "יטי" מקורו בשפה הטיבטית, והוא נגזר ככל הנראה משילוב של מילים שפירושן "אזור הררי" ו"דוב". שמות נוספים המשמשים את תושבי ההימלאיה לא מתורגמים בדיוק באותה דרך, לטבע ולאגדות המקומיות:

  • "מה-טה", המתורגם כ"איש הדוב".
  • "דזו-טה", שמשמעותו המלאה היא "דוב הבקר" והוא דוב ההימלאיה החום.
  • "מי-גוי", שמשמעותו "האדם הפראי".
  • "מירקה" – שם נוסף לאדם הפראי, או, כפי שהאגדה המקומית מספרת, "כל מי שרואה אותו מת או נהרג", וזאת על-פי עדות כתובה של פרנק סמית שרפאס מ-1937.
  • "קאנג-אדמי", שפירושו "איש השלג".

לנפאלים יש מגוון שמות ליטי, ובהם "באן-מאנץ'", שפירושו "איש היער הפראי", או "קאנגצ'נג'ונגה-ראצ'יאס", שפירושו "השד מקאנגצ'נג'ה".

"איש השלג הנורא"[עריכת קוד מקור | עריכה]

המונח "איש השלג הנורא" לא נטבע עד 1921, השנה בה לוטננט-קולונל צ'ארלס הווארד-בארי הוביל את החברה הגאוגרפית המלכותית ב"משלחת חקירת האוורסט" ותיעד את מסעה בספר. בספר כולל הווארד-בארי תיעוד של חציית "לאקפה- לה" בגובה 6,400 מ', שם גילה עקבות שהוא האמין כי ככל הנראה נוצרו על ידי זאב אפור גדול, אשר יצרו בשלג הרך עקבות זוגיות הדומות לאלו של אדם יחף. הוא מוסיף כי המדריכים משבט השרפה שלו ציינו מיד כי העקבות חייבים להיות של "איש הפרא המושלג" לו הם קראו "מהטו-קאגמי" - "מהטו" פירושו "אדם דוב" ו-"קאגמי" פירושו "איש השלג".

הסברים אפשריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טעות בזיהוי של חיי הבר בהימלאיה הוצעה כהסבר אפשרי לתצפיות של יטי, כולל צ'ו-טה (סוג של קוף החי בגבהים הנמוכים יותר), הדוב הכחול הטיבטי או דזו-טה, הידוע גם כדוב האדום מההימלאיה. היו גם שהציעו כי יטי הוא למעשה נזיר מתבודד.

שרידי הקוף הענק: מעריצים מעלים אפשרות כי היצורים המדווחים יכולים להיות צאצאים של ימינו של הגיגנטופיתקוס. עם זאת, בעוד שיטי מתואר בדרך כלל כהולך על שתיים, רוב המדענים סבורים שהגיגנטופיתקוס הלך על ארבע והיה כה מאסיבי עד שאילו לא התפתח ליצור הולך על שתיים (כמו קופי אדם), הליכה זקופה הייתה קשה יותר עבורו מאשר לקרובו ההולך על ארבע - האורנג אוטן.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יטי הפך לאייקון תרבותי ומוזכר בסרטים, ספרים ומשחקי מחשב. היצור מתואר כ"איש השלג הנורא", אבל בדרך כלל מוסבר כי מדובר בטעות בזיהוי והוא משמש בעיקר כאתנחתא קומית. סדרת הקומיקס הקלאסית "הרפתקאותיו של טינטין", למשל, מקדישה כרך אחד להרפתקה בהרי ההימלאיה, שבמהלכה הקורא פוגש את היטי האמיתי, וגיבורי הספר לא מגלים את קיומו לציבור כדי להגן עליו מסקרנים. בסדרת המדע הבדיוני דוקטור הו, אחד מאויביו של הדוקטור הוא יצור עתיק שמנסה להשתלט על מוחות של בני אדם בעזרת רובוטים שמוסווים בצורת יטי. גם שם אחד מהפרקים בהם הרובוטים האלו מופיעים בסדרה, הפרק אנשי השלג המתועבים (The Abominable Snowmen), מבוסס על אחד מכינויי היטי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יטי בוויקישיתוף