יעקב הכט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יעקב הכט

יעקב הכט (נולד ב-1958) הוא מחנך ויזם ישראלי, מייסד זרם החינוך הדמוקרטי ופעיל בולט בתחום זה בעולם. כיום עומד בראש ארגון ערי חינוך.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכט נולד בגבעת אולגה שבחדרה בשנת 1958. כתלמיד בית ספר יסודי סבל מקושי בלימוד קריאה וכתיבה, קושי שתיעל את פעילותו לתחומי היצירה, הספורט וההדרכה. בהיותו בן 16 עזב סופית את לימודיו בתיכון. הוא השקיע את זמנו בתנועת הצופים וביער חדרה. בשנת 1978 ריכז יעקב את שבט "בני היער" בחדרה למשך שנתיים.

לאחר שהשלים תעודת בגרות, למד לתואר ראשון בחינוך וגאוגרפיה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ולתואר שני בפסיכולוגיה קלינית של הילד באוניברסיטת בר-אילן.

נשוי ואב לארבעה. מתגורר בחדרה. בן דודו של חיים הכט.

יזמויות ותפקידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1987 ייסד יחד עם קבוצת הורים את בית הספר הדמוקרטי בחדרה. זהו בית הספר הראשון בעולם שכינה את עצמו כך. הכט ניהל את בית הספר הדמוקרטי בחדרה ב-10 השנים הראשונות לקיומו.

בעקבות הצלחת בית הספר הדמוקרטי בחדרה, סייע הכט בהקמתם של בתי ספר דמוקרטיים נוספים בישראל: בתפן, ברמת הגולן, ביפו, בכפר סבא ועוד (כיום נמנים 25 בתי ספר על זרם החינוך הדמוקרטי בישראל). בראשית שנות ה-90 היה שותף גם להקמת המרכז לדמוקרטיזציה של בית הספר בצמוד ליחידה לחינוך לדמוקרטיה ודו-קיום במשרד החינוך והתרבות וזכה, יחד עם בית הספר הדמוקרטי בחדרה, בפרס החינוך.

בשנת 1993 ייסד את הכנס הבינלאומי IDEC של בתי ספר אלטרנטיביים, שאימצו את השם וההגדרה – "חינוך דמוקרטי". כיום מונה הכנס נציגים מכ-500 בתי ספר ב-32 מדינות בעולם.

במקביל לעבודתו בבית הספר הדמוקרטי בחדרה, הקים וניהל את המכון לחינוך דמוקרטי, שהתמקד בתהליכי דמוקרטיזציה בבתי ספר של החינוך הממלכתי. בשנים 1996–1998, בעקבות רצח רבין, הקים וניהל את התוכנית "בי"ס חווה דמוקרטיה" עבור משרד החינוך (התוכנית פעלה ב-200 בתי ספר ברחבי הארץ ובכל המגזרים). בשנים 1999–2000 שימש כיועץ לשר החינוך לגיבוש תוכנית כוללת ל"דמוקרטיזציה של מערכת החינוך". המכון עבר ב-2002 לסמינר הקיבוצים ובמסגרתו יזם הכט את הקמת המסלול האקדמי (החממה ליזמות חינוכית חברתית) להכשרת מורים בחינוך דמוקרטי. כיום לומדים במסגרתו כ-400 סטודנטים.

בשנת 2003 יזם הכט, ביחד עם ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, את מודל בת ים לחינוך אישי - תוכנית ייחודית המגדילה את טווח הדיאלוג הקיים בבית ספר על ידי הכנסת שני מחנכים בכיתה והגדלת זמן המפגש בין מורים ותלמידים. בשנת 2007 זכתה בת ים בפרס חינוך על יישום התוכנית ועלייה ניכרת בדימוי הפנימי והחיצוני של העיר. בשנת 2008 אימצה שרת החינוך, יולי תמיר, את תוכנית "חינוך אישי" כחלק מרפורמת אופק חדש בחטיבות הביניים (כיום פועלת התוכנית במאה חטיבות ביניים בישראל).

בשנת 2006 יצר את תוכנית "חלוץ חינוכי", שמאתרת ומכשירה אנשי חינוך איכותיים לניהול ולתפקידי מנהיגות בבתי ספר בישראל. הוא יזם את הקמת בית ספר "חלוץ חינוכי" הראשון בגבעת אולגה. בשנת 2007 אימצה שרת החינוך יולי תמיר את התוכנית כחלק ממערך הכשרת המנהלים בישראל. כיום משתתפים בתוכנית כ–100 חלוצים ביותר מעשרים בתי ספר, שברובם מצויים באזורים מוחלשים בפריפריה החברתית והגאוגרפית של ישראל.

ב-2010 סיים את עבודתו במכון לחינוך דמוקרטי והקים יחד עם רם שמואלי את ארגון "ערי חינוך – אמנות שיתופי הפעולה". הארגון פועל כיום במספר יישובים בישראל ואף בקגואס פוארטו ריקו ועוסק בהפיכת העיר לבית ספר אחד גדול, כדי לספק לכל תלמיד אפשרויות רבות להתפתחות וגדילה.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • החינוך הדמוקרטי-סיפור עם התחלה, הוצאת כתר, 2005.

מאמרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]