נאות דוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
החלק הדרומי של המבנה ובחזיתו נראית מזרקת המוריסטן
הישיבה
בית הכנסת

"נאות דוד" הוא כינויו של אגף יהודי השוכן בבניין בצדו המערבי של המוריסטן (רח' סנט הלנה) שברובע הנוצרי בעיר העתיקה, למרגלות מסגד עומר. במבנה התגוררו בשנת 2013 עשר משפחות יהודיות, ופועלים בו ישיבה ובית כנסת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו יתר המוריסטן, המבנה בבעלות הפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית, שהחכירה אותו לגורמים שונים, ובין היתר שכנה בקומתו השנייה אכסניית סנט ג'ון, שעברה למשכנה החדש בשייח' ג'ראח ב-1960. בשנות השמונים של המאה ה-20 הייתה החזקה בנכס בידיו של הארמני מרדוריס מטוסיאן. בראשית שנות התשעים של המאה ה-20 נרכשה החזקה בידי עמותת עטרת כהנים הפועלת ליישוב יהודים במזרח ירושלים. במסגרת העסקה שולמו על ידי העמותה ובמימון משרד השיכון שבראשו עמד אריאל שרון, 3,600,000 ש"ח[1].

ב-11 אפריל 1990 נכנסו למקום יהודים הקשורים לעמותת עטרת כהנים לאחר שרכשו את המקום[2]. עם כניסת התושבים היהודיים לבניין הוענק לו שמו העברי. הפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית של ירושלים טענה שהמבנה בבעלותה ולא בבעלות האדם שכביכול מכר אותו, ובמקום פרצה מהומה[3]. הפטריארכיה פנתה לבית המשפט[4]. ובג"ץ פסק בתחילת מאי 1990 שיישארו במקום 20 יהודים עד לבירור נושא הבעלות בדיון בבית המשפט העליון[5]. בסופו של ההליך, לאחר שנים, אישר בית המשפט העליון את החכירה.

באולמות הצדדיים באזור הכניסה לאכסניה הוקמו ישיבת "לנתיבות ישראל" ובית הכנסת "עת לחננה" על שם אלחנן אתאלי[6] תלמיד ישיבת עטרת כהנים שנרצח בפיגוע דקירה בעיר העתיקה.

כיום (2019) גרות במתחם 10 משפחות יהודיות.

ישיבת "לנתיבות ישראל"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישיבת ״לנתיבות ישראל״ (מכונה גם בשם ״חומות״ במלעיל) היא ישיבה גבוהה ציונית, שהוקמה בשנת תש"ס (2000) בראשותו של הרב ישעיהו דורון. לימים התאחדה הישיבה עם ישיבת "חומות ירושלים" בראשות הרב מוטי נחמני, שבהמשך עבר לעמוד בראש כולל בוני ירושלים שייסד.

בישיבה לומדים כ-80 תלמידים, מתוכם כ-50 אברכים.

הישיבה נחשבת לאחת מישיבות הקו וקרובה בהשקפתה לישיבת הר המור. הישיבה שמה דגש על לימוד בעיון של הגמרא. ראש הישיבה הוא הרב ישעיהו דורון, ובין המלמדים בישיבה נמנים: הרב אלי בזק, הרב אשר ברקו, הרב יוסי כהן, הרב יעקב לבנון, הרב צבי לבנברג, הרב נתנאל אנקרי, והרב יונתן גואלמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נאות דוד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]