ישראל שומאכר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישראל שומאכר
לוחית זיכרון על ביתו של ישראל שומכר ברח' מהר"ל 17 בתל אביב

ישראל שוּמַאכֶרכתיב יידי: שומאַכער;22 בינואר 190821 במאי 1961) היה שחקן תיאטרון יידיש, זמר וקומיקאי יידישאי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל שומאכר נולד בי"ט בשבט תרס"ח בלודז'. למד בגימנסיה עברית. ב-1928 הצטרף לקליין קונסט טעאטער שהוקם על ידי משה ברודרזון בפולין שאחרי מלחמת העולם הראשונה. שם הכיר את שמעון דז'יגאן. באותה שנה הגיע תיאטרון "הבימה" לסיבוב הופעות בפולין והציג את "הדיבוק". בעקבות מסע ההופעות הזה החליטו דז'יגאן ושומאכר להקים יחד צמד קומי – דז'יגאן ושומאכר – שהפך לפופולרי ביותר.

בשנת 1931 עבר התיאטרון לוורשה. השניים הופיעו על בימות אירופה ואף צילמו מספר סרטים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה (למשל, הסרט על חטא).

עם כיבוש פולין על ידי הנאצים ב-1939 ברחו השניים עם להקת התיאטרון לברית המועצות והמשיכו בהופעותיהם. כאשר ניסו להצטרף לצבא הפולני הגולה, צבא אנדרס, העלילו עליהם שהם עריקים של הצבא האדום ועל כן נעצרו והושמו במחנה עבודה. ב-1946 זכו לחנינה ושבו להופיע במוסקבה, וב-1948 הורשו השניים לצאת את ברית המועצות ושבו לפולין.

בשנת 1950 עלו השניים לישראל. בארץ המשיכו להופיע ביחד וקצרו הצלחה רבה, אולם עקב הגבלות שהטילה המדינה על הופעות בשפת היידיש נאלצו לעזוב לארגנטינה. לבסוף הושגה בין הצמד למדינה פשרה לפיה הותר להם להמשיך ולהופיע, ובלבד שישלבו קטעים בעברית, שאורכם יהיה שליש ממשך כל הופעה.

בתחילת 1960, בעקבות סכסוך ביניהם, הפסיקו דז'יגאן ושומאכר את הופעותיהם המשותפות, הצמד התפרק והם אף ניתקו כל קשר ביניהם. שומאכר הקים תיאטרון משלו, ובו העלה את המחזה "קידוש השם" מאת שלום אש. שומאכר היה נשוי לצלינה ולשניים הייתה בת יחידה משותפת, לידיה אופיר, שהייתה אשתו השנייה של שייקה אופיר. נכדתו היא השחקנית קרין אופיר. שומאכר נפטר לאחר מחלה בז' בסיוון ה'תשכ"א. הוא נקבר בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דיאגו רוטמן, הבמה כבית ארעי - התיאטרון של דז'יגאן ושומאכר (1980-1927), הוצאת מאגנס, 2017.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]