כל נדרי (מקס ברוך)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כל נדרי אופוס 47, היא יצירה לצ'לו ותזמורת מאת המלחין מקס ברוך.

ברוך סיים את כתיבת היצירה בליברפול לפני שפורסמה לראשונה בברלין בשנת 1881. מתכונת היצירה היא "אדג'ו על שתי נעימות עבריות לצ'לו ותזמורת עם נבל" והיא מורכבת מסדרות של וריאציות על שני נושאים עיקריים, שמקורם במוזיקה יהודית. הנושא הראשון, המעניק ליצירה את שמה, בא מתפילת כל נדרי, הפותחת את תפילות יום הכיפורים. בעיבוד של ברוך לנעימה, הצ'לו מחקה את קולו הרפסודי של החזן, המזמר את נוסח התפילה בבית הכנסת. הנושא השני הוא ציטוט מתוך החלק האמצעי של המוזיקה שכתב יצחק נתן ל"בָּכוּ בָּכוֹ להולך" (בתרגומו של שלמה מאנדלקרן, על היושבים בגלות על נהרות בבל), שיר של לורד ביירון מתוך הקובץ מנגינות עבריות (הכולל גם את הפואמה המפורסמת "ביופי תהלך" (She Walks in Beauty).

ברוך היה פרוטסטנטי והתוודע לראשונה לנעימת כל נדרי כשמורו פרדיננד הילר הביאו אל משפחת ליכטנשטיין, שראשה כיהן כחזן הראשי של ברלין. החזן אברהם יעקב ליכטנשטיין היה ידוע בקשריו הטובים עם מספר רב של מוזיקאים נוצרים ועודד את התעניינותו של ברוך במוזיקת עם יהודית. יש אומנם המבקרים את העדר הרגש היהודי ב"כל נדרי" הקונצרטנטי של ברוך, אך חשוב לזכור, שברוך לא התיימר מעולם לכתוב מוזיקה יהודית. כל רצונו היה למזג השראה יהודית ביצירותיו הוא.

היצירה כתובה לכלים הבאים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • התווים של יצחק נתן לסופרן, מקהלה בארבעה קולות ופסנתר, בעמ' 70 עד 75 בקובץ:

http://imslp.org/wiki/Hebrew_Melodies_(Nathan,_Isaac)

  • התווים של יצירתו של ברוך:

http://imslp.org/wiki/Kol_Nidrei,_Op.47_(Bruch,_Max)

מקס ברוך - כל נדרי אופוס 47 בביצוע הצ'לנית סול גבטה ובליווי התזמורת הלאומית של ליון בניצוחו של ליאונרד סלטקין. Sol Gabetta- Bruch: Kol Nidrei, Op. 47 - YouTube