טרומבון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טרומבון
Tenor slide trombone 3D model.jpg
סיווג
אירופוניים
קבוצה
כלי נשיפה
מנעד
Trombone range.svg

טרומבון הוא כלי נשיפה ממתכת. מקור השם באיטלקית ופירושו: "חצוצרה גדולה". מנעדו של הטרומבון גבוה מזה של הטובה, נמוך מזה של החצוצרה וקרן היער וזהה לזה של הבריטון.

עיצוב הכלי והנגינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצובו של הטרומבון ייחודי בקרב כלי הנשיפה. במקום שסתומים, הקיימים כמעט בכל כלי הנשיפה האחרים והמשמשים להפקת התווים השונים, בטרומבון נעשה שימוש בצינור מחליק (הקרוי חָליק, ובאנגלית: Slide - סלייד), אשר את אורכו הנגן משנה כדי לשנות את גובה הצליל. על הנגן לזכור בעל-פה היכן למקם את הסלייד כדי להפיק תו מסוים. כשמשנים את מיקום הסלייד באיטיות, תוך כדי נגינה, מתקבל צליל רציף, עולה או יורד הקרוי גליסנדו, ובכך חוזקו וייחודו של הטרומבון בהשוואה לכלי הנשיפה האחרים.

קיימים טרומבונים עם שסתום הנקרא 'קוורט' הנחשב כאילו השסתום הרביעי (למרות שהם ללא שסתומיים אלא סלייד) מבחינת השינוי בצליל שהוא גורם: מוריד את הצליל בשניים וחצי טונים. השסתום הזה אינו שסתום המתלבש על הסלייד אלא על הפעמון.

קיימים טרומבונים מעטים עם שסתומים, שלושה במספר ושמו Valve Trombone. בטרומבונים אלו אין חליק, והנגינה בהם דומה לזו שבחצוצרה. לטרומבון, בדומה לחצוצרה, ניתן להרכיב עמעם. קיימים מספר סוגי עמעמים כמו בחצוצרה: ישר, כובע הרמון ועוד. הטרומבון הנפוץ ביותר הוא הטרומבון הטנור, אך קיימים גם טרומבוני בס, קונטרבס, אלט וסופרן. צליל הטרומבון נחשב כקרוב ביותר לצליל האנושי הן מבחינת המנעד והן מבחינת הרכות והחום שהוא יכול להפיק.

טרומבון עם שסתומים (ימין) וטרומבון מסורתי

קיימים שבעה מיקומים השונים בחצי טון אחד מהשני, כלומר שינוי של שלושה טונים שלמים בין המיקום הראשון לשביעי. מעבר למיקום הבא מוריד חצי טון - המיקום הראשון כאשר הסלייד סגור (קרוב לפיו של הנגן) והשביעי כאשר הסלייד פתוח (רחוק מפיו של הנגן).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירות מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטרומבון נכתבו מעט יצירות יחסית לכלים אחרים, אך יש לו כמות נכבדה של סולואים כחלק מתזמורת סימפונית וכליווי למקהלות. כסולן בתזמורת, הקונצ'רטינו של פרדיננד דוויד הוא היצירה המפורסמת ביותר לטרומבון סולו, אך ישנם מלחינים אחרים שכתבו קונצ'רטי לטרומבון כמו רימסקי-קורסקוב, תומאסי, הינדמית ועוד. מקובל לנגן בטרומבון גם יצירות שנכתבו לצ'לו, כמו הסוויטות של באך או הסונטות של וויואלדי.

מוצרט כתב לטרומבון תפקיד סולו משמעותי ברקוויאם שלו. הסולו נקרא "טובה מירום", ופעמים רבות הוא מנוגן בטרומבון אלט, ולא בטנור, בשל המנעד הגבוה. באורטוריה של היידן, "בריאת העולם", יש סולו משמעותי ומאתגר במיוחד לטרומבון בס. בנוסף, בתקופה הרומנטית מלחינים רבים "גילו" את עוצמתו של הטרומבון וצלילו הדרמטי והשירתי, ובתקופה הרומנטית יש לו תפקידי סולו רבים ביצירות של צ'ייקובסקי (הסימפונייה השנייה והרביעית למשל), בסימפוניית העולם החדש של דבוז'ק (בפרק הראשון והרביעי בייחוד), בסימפוניות של ברהמס, מאהלר (בעיקר בסימפונייה השלישית והחמישית), ברוקנר (בסימפונייה השמינית), שומאן (בסימפונייה השלישית), אצל ראוול (בתזמור ל"תמונות בתערוכה" ובבולרו), הינדמית, בסימפונייה הפנטסטית של ברליוז ומחול החרבות של חצ'טוריאן.

מבנה הטרומבון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Trombone-2.svg

הטרומבון בנוי מאחד עשר חלקים עיקריים:

 1. צינור כיוון
 2. משקולת
 3. פיה
 4. טבעת נעילת הסלייד
 5. פעמון
 6. מעצור/מעמד
 7. שסתום להוצאת מים
 8. סלייד ראשי
 9. נקודת חיזוק ראשונה של הסלייד
 10. נקודת חיזוק שנייה של הסלייד
 11. טבעת נעילת גוף הטרומבון

הטרומבון במוזיקה המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרומבון הינו מרכיב עיקרי חשוב בהרכבים רבים. הרכבי ג'אז למיניהם, תזמורות סמפוניות ואף להקות שונות כמו הלהקה של יהודית רביץ.

טרומבּוּן[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרומבּוּן, כלי נגינה המשלב בין טרומבּוֹן ובסון

הטרומבּוּן (Tromboon, בניגוד ל-Trombone) הוא כלי נגינה פרודי שהומצא על ידי המוזיקאי האמריקני פיטר שיקלי, ומשתתף בכמה יצירות של המלחין הבדיוני פד"ק באך. הכלי (ושמו) הוא שילוב בין טרומבון ובסון, וצלילו הצורם מוגדר במקרה הטוב כקומי. בתמונה ניתן לראות בצד שמאל את פיית הבסון המחוברת לטרומבון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי נגינה מרכזיים במוזיקה המערבית
כלי נשיפה ממתכת: חצוצרהקרן יערטרומבוןבריטוןטובה
כלי נשיפה מעץ: חליל צדאבובקלרינטבסוןסקסופון
כלי פריטה: נבלגיטרה
כלי קשת: כינורויולהצ'לוקונטרבס
כלי הקשה: תופיםמצלתייםקסילופון
כלי מקלדת: פסנתרעוגבצ'מבלואורגן חשמלימקלדת אלקטרונית


P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.