טרומבון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
טרומבון
Yamaha Tenor trombone YSL-891Z.tif
סיווג אירופוניים
קבוצה כלי נשיפה
מנעד
Trombone range.svg

טרומבון הוא כלי נשיפה ממתכת. כמו בכל כלי הנשיפה ממתכת, הצליל מופק על ידי הרטטת השפתיים.

מקור שם הכלי הוא באיטלקית ופירושו: "חצוצרה גדולה". מנעדו של הגרסה הנפוצה כיום, טרומבון הטנור, גבוה באוקטבה מזה של הטובה, ונמוך באוקטבה מזה של החצוצרה. כמו כן, טרומבון הטנור מכוון בסי במול ללא טרנספוזיציה.

אדם המנגן בטרומבון נקרא טרומבוניסט.

עיצוב הכלי ואופן הנגינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצובו של הטרומבון ייחודי בקרב כלי הנשיפה ממתכת. במקום שסתומים, הקיימים כמעט בכל כלי הנשיפה ממתכת האחרים והמשמשים להפקת התווים השונים, בטרומבון נעשה שימוש בצינור מחליק טלסקופי (הקרוי חָליק או מחלקת, ובאנגלית: Slide - סלייד), אשר את אורכו הנגן משנה כדי להאריך את הכלי וכך לשנות את גובה הצליל. קיימים שבעה מיקומים על המחלקת, כאשר מעבר למיקום הבא מנמיך את הצליל בחצי טון. המיקום הראשון הוא כאשר הסלייד סגור (קרוב לפיו של הנגן) והשביעי כאשר הסלייד פתוח (רחוק מפיו של הנגן). על הנגן לזכור בעל-פה את המיקומים השונים. בטרומבונים מודרניים רבים קיים גם שסתום המחובר לצינור נוסף, אשר נועד להאריך את הכלי ולהנמיך את הצליל המופק בקוורט, ומכאן בא שמו - קוורט.

הגרסאות הנפוצות ביותר הן טרומבון הטנור וטרומבון הבס, ובנוסף לאלו קיימים גם טרומבון קונטרה בס, אלט, סופרן, סופרנינו ופיקולו. טרומבון האלט היה בעבר נפוץ גם הוא, אך השימוש בו פחת.

בנוסף לטרומבון הקלאסי קיים טרומבון שסתומים. ההבדל העיקרי ביניהם הוא שיטת הארכת הכלי. בטרומבון הקלאסי היא המחלקת ובטרומבון השסתומים נמצאים לרוב שלושה שסתומים אשר מחוברים למערכת צינורות כאשר השסתום הראשון (הקרוב לפיה) מנמיך את הצליל בטון שלם, השסתום השני בחצי טון והשסתום השלישי בטון וחצי.

טרומבון עם שסתומים (ימין) וטרומבון מסורתי

לטרומבון ניתן להרכיב עמעם. קיימים מספר סוגי עמעמים כגון ישר, כובע, הרמון ועוד.

כאשר הנגן משנה את מיקום הסלייד באיטיות, תוך כדי הפקת הצליל, מתקבל צליל רציף, עולה או יורד, הקרוי גליסנדו. באפקט זה נעשה שימוש בעיקר בג'אז ומוזיקה קומית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרומבון למעשה התפתח מהסַקְבּוּט (אנ'), שהיה לטרומבון המוקדם של הרנסאנס והבארוק, שהיה בשימוש בין המאות ה-15 ל-18, עם קנה דק משל הטרומבון המודרני. פירוש השם הכלי בצרפתית הוא, 'דחוף-משוך'.

יצירות מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטרומבון יש רפרטואר נרחב, לטרומבון נכתבו יותר יצירות מרוב כלי המתכת. בנוסף לכך יש לו כמות נכבדה של סולואים כחלק מתזמורת סימפונית וכליווי למקהלות. כסולן בתזמורת, הקונצ'רטינו של פרדיננד דוויד הוא היצירה המפורסמת ביותר לטרומבון סולו, אך ישנם מלחינים אחרים שכתבו קונצ'רטי לטרומבון כמו רימסקי-קורסקוב, תומאסי, גרונדהל ועוד. מקובל לנגן בטרומבון גם יצירות שנכתבו לצ'לו, כמו הסוויטות של באך או הסונטות של וויואלדי.

מוצרט כתב לטרומבון תפקיד סולו משמעותי ברקוויאם שלו. הסולו נקרא "טובה מירום". באורטוריה של היידן, "בריאת העולם", יש סולו משמעותי לטרומבון בס. בנוסף, בתקופה הרומנטית מלחינים רבים "גילו" את עוצמתו של הטרומבון וצלילו הדרמטי והשירתי, ובתקופה הרומנטית יש לו תפקידי סולו רבים ביצירות של צ'ייקובסקי (הסימפוניה השנייה והרביעית למשל), בסימפוניית העולם החדש של דבוז'אק (בפרק הראשון והרביעי בייחוד), בסימפוניות של ברהמס, מאהלר (בעיקר בסימפונייה השלישית והחמישית), וגנרדהרת הוולקירות), ברוקנר (בסימפונייה השמינית), שומאן (בסימפונייה השלישית), אצל ראוול (בתזמור ל"תמונות בתערוכה" ובבולרו), הינדמית, בסימפונייה הפנטסטית של ברליוז ומחול החרבות של חאצ'טוריאן.

מבנה הטרומבון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Trombone-2.svg

הטרומבון בנוי מאחד עשר חלקים עיקריים:

 1. צינור כיוון
 2. משקולת
 3. פיה
 4. טבעת נעילת הסלייד
 5. פעמון
 6. מעצור/מעמד
 7. שסתום להוצאת מים
 8. סלייד ראשי
 9. נקודת חיזוק ראשונה של הסלייד
 10. נקודת חיזוק שנייה של הסלייד
 11. טבעת נעילת גוף הטרומבון

הטרומבון במוזיקה המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרומבון הוא מרכיב עיקרי חשוב בהרכבים רבים. הרכבי ג'אז למיניהם, תזמורות סימפוניות ואף להקות שונות עושות שימוש בטרומבון בזכות מאפייניו וייחודו.

נגני טרומבון מפורסמים[1][עריכת קוד מקור | עריכה]

קלאסי:כריסטיאן לינדברג (Christian Lindberg),ג'וזף אלסי (Joseph Alessi),יאן בוספלד (Ian Bousfield), בן ואן דייק (Ban Van Dijk)

ג'אז:ג'יי ג'יי ג'ונסון (J.J.johnson), קרטיס פולר (Curtis Fuller), "סלייד" המפטון (Slide Hampton),קארל פונטנה (Carl Fontana)


טרומבּוּן[עריכת קוד מקור | עריכה]

טרומבּוּן, כלי נגינה המשלב בין טרומבּוֹן ובסון

הטרומבּוּן (Tromboon, בניגוד ל-Trombone) הוא כלי נגינה פרודי שהומצא על ידי המוזיקאי האמריקני פיטר שיקלי, ומשתתף בכמה יצירות של המלחין הבדיוני פד"ק באך. הכלי (ושמו) הוא שילוב בין טרומבון ובסון, וצלילו הצורם מוגדר במקרה הטוב כקומי. בתמונה ניתן לראות בצד שמאל את פיית הבסון המחוברת לטרומבון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ז'ראל ארנו ז'אק שנל, גאז, לדורי


P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.