לדלג לתוכן

יצירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יצירה היא מונח מופשט, המתאר התייחסות לדבר מה כאל תוצר של תהליכים מורכבים בעל ערך סובייקטיבי מוסף. בשפה היום-יומית נהוג להתייחס ליצירה כאל תוצר אמנותי, למשל: ספר, ציור או שיר. עם זאת, מקובלים מאוד גם שימושים אחרים למילה, כגון "יצירה אלוהית" (בריאת העולם) או "יצירה של הטבע".

תחומים מרכזיים שבהם נעשה שימוש במונח הם אומנות, אמנות, מדע, מטאפיזיקה, תרבות, טכנולוגיה ואדריכלות ליטיגציה ועוד.

תהליך היצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התשוקה ליצירה, ציור מהמאה ה-19

יצירה נוצרת תוך כדי תהליך מסוים, לעיתים ארוך. בתהליך הזה ישנו יוצר אשר מחולל שינוי כלשהו במציאות באופן מכוון. כוונה זו יכולה להיות ביטוי של העולם הפנימי של היוצר, חתירה ליופי או לאסתטיקה, העברת מסר, חידוש המציאות וכו'. היוצר על פי רוב מנסה לגעת במשהו הגדול ממנו.

קשה לקבוע מהי יצירה ומה אינה יצירה, משום שהמאפיין הבולט ביותר של היצירה הוא הסובייקטיביות - היוצר קשור ליצירה באופן נפשי כלשהו, כך שהיצירה מייצגת חלק בלתי נפרד מעולמו של היוצר, והיא מייצגת ערכים מסוימים של היוצר. רק לעיתים נדירות ניתן להפריד באופן מוחלט בין היצירה לבין היוצר שלה.

לדוגמה: ניתן לקבוע בוודאות כי שיר אשר נכתב על ידי משורר, חתום על ידיו ומבטא את עולמו הרגשי הוא יצירה של המשורר. לעומת זאת, יש מספר תשובות לשאלה: "האם כיסא שהוכן על ידי נגר הוא יצירה?".

ניתן להבחין בין תהליך היצירה, שהוא מונח סובייקטיבי, לבין עשייה, שהיא מונח אובייקטיבי. העשייה מתארת את השינויים המכוונים שאדם גורם במציאות, בעוד שיצירה מתייחסת לשינויים האלה כשהם משתקפים בנפשו של האדם ומבטאים ערכים מסוימים.

לעיתים אין יוצר אחד ליצירה, ויש אף יצירות שאינן מיוחסות לבני אדם. ליצירה עשויים להיות מספר מוגדר של יוצרים (כמו שני סופרים שכותבים ספר), או קבוצת אנשים (כמו הפירמידות במצרים). לעיתים מתייחסים ליצירות של אל (כדוגמת יצירת האדם הראשון) או ליצירות של הטבע (למשל - תווי נוף מרשימים).

אלתור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אלתור

אלתור הוא הפעולה של יצירת דבר חדש באותו הרגע[1] ללא תכנון מקדים. אלתור הוא צורה של יצירה (כפועל ולא כשם עצם) באמנות, או אמנות בפני עצמה. למרות זאת, אלתור לא מבוצע רק בהקשר אמנותי אלא בכל תחומי החיים.

יצירה חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירה עשויה להיות תוצר מוחשי (ספר, ציור) או תוצר אמנות מופשט יותר (לחן, מחזה), אך היא גם יכולה להיות מופשטת וכללית יותר. ניתן להתייחס גם ליצירה חברתית או ליצירה תרבותית כאל יצירה שנוצרה על ידי מספר רב של אנשים.

יצירה כזו יכולה להיות מבנים ארגוניים, תחומי אמנות, אופנות אדריכליות, תחומי מדע, הישגים טכנולוגיים וכו'. כפי שיצירה של פרט מבטאת את עולמו הערכי, גם היצירה החברתית מייצגת את העולם הערכי של חברה מסוימת, והיא מקור לרגשות כגון הזדהות וגאווה. יצירה חברתית יכולה להיות מזוהה עם לאום מסוים, אימפריה, אסכולה (מדעית, אמנותית או אחרת), או תנועה חברתית.

הגדרתה של יצירה חברתית אינה חד-משמעית, והיא תלויה בנסיבות. דוגמאות לגורמים המוגדרים לעיתים כיצירה חברתית הם פלאי העולם, תרבות הבנייה של האימפריה הרומית והמדע המודרני. גם תופעות חברתיות כמו ההסתדרות או הקיבוצים בישראל מוגדרים לעיתים כיצירה חברתית.

יצירה אמנותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצירה אמנותית היא תוצר פיזי או רוחני שמציין את סיומו של תהליך אמנותי. היצירה שלמה כאשר האמן מחליט שהיא עומדת בזכות עצמה. לדוגמה - פסל מוכן או לחן. על פי רוב ליצירה אמנותית חיים ארוכים יותר מאשר לאמן אשר יצר אותה.

דוגמאות ליצירות אמנותיות הן יצירות מוזיקליות (וכן שירה, לחן או ביצוע של שיר על ידי הרכב מוזיקלי מסוים), יצירות ספרותיות ויצירות בתחום האמנות הפלסטית (פסל, ציור ועוד).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Lewis, C., & Lovatt, P. J. (2013). Breaking away from set patterns of thinking: Improvisation and divergent thinking. Thinking Skills and Creativity, 9, 46-58.