כסף חנקתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כסף חנקתי
Silver-nitrate-2D.svg
פרטים
שם סיסטמטי Silver Nitrate
שמות נוספים lunar caustic
נוסחה כימית AgNO3
מסה מולקולרית g/mol‏ 169.87גרם למול
מראה מוצק לבן
מספר CAS 7761-88-8
צפיפות g/cm3‏ 4.35
מצב צבירה בטמפרטורת החדר מוצק
מסיסות גבוהה מאוד, מסיס גם באתנול ואצטון
טמפרטורת היתוך 212 °C
485.15 K
טמפרטורת רתיחה 444 °C
717.15 K
מקדם שבירה (nD) 1.744

כסף חנקתי (ניטרט) הוא תרכובת כימית מסיסה של כסף וחנקה‎ (ניטרט), שנוסחתה הכימית AgNO3. כסף חנקתי משמש כחומר מוצא להכנת תרכובות כסף אחרות, דוגמת אלו המשמשות לייצור סרטי צילום, וכן כטיטרציות ארגנטומטריות. תמיסת כסף חנקתי משמשת גם לחיטוי מים וכתכשיר נגד זיהום חיידקי. כך, למשל, מטפטפים תמיסת כסף חנקתי לעיני יילודים למנוע הדבקה בחיידקי זיבה בלידה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלברטוס מגנוס תיעד במאה ה-13 הפרדה בין כסף לזהב על ידי המסת הכסף בחומצה חנקתית. הוא גם ציין שהתמיסה המתקבלת צובעת בשחור את העור.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כסף חנקתי מתקבל מתגובה של כסף מתכתי עם חומצה חנקתית Ag(s) +2HNO_3(aq)\Rightarrow AgNO_3 + NO_2(g) +H_2O. את התגובה יש לבצע במנדף בשל פליטת הגז NO2

יישומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כסף חנקתי הוא המלח הזול ביותר של כסף, ויתרונותיו ביציבותו היחסית לאור, הוא אינו היגרוסקופי (אינו סופח מים מהאויר), מסיס במים ובממסים אחרים. לכן הוא חומר מוצא מועדף להכנת הלידי כסף AgX כש-X הוא יון פלואוריד, כלוריד, ברומיד או יודיד. באופן דומה כסף חנקתי הוא חומר גלם לחומרי נפץ מבוסס כסף דוגמת כסף פולמינאט - Silver fulminate (AgCNO) , כסף אזיד AgN3 או כסף אצטיליד Ag2C2. יציבותה של התרכובת מאפשרת שימוש בה כסטנדרט אנליטי בארגנטומטריה.

Chem template.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא כימיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.