לו-פיי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

לו-פייאנגלית: Lo-fi) היא הקלטת מוזיקה הנעשית במכוון באיכות נמוכה, מטעמים פיננסים או במטרה להשיג איכות שמע אותנטית יותר.

השימוש בו מתבצע לרוב בשל הגבלותיו הכספיות של האומן, אך ישנם כאמור גם אמנים שעושים זאת מטעמים אסתטיים. אומני לו-פיי רבים משתמשים במכשירי הקלטה זולים כדי להקליט את המוזיקה שלהם. המונח הוטבע לראשונה בסוף שנות השמונים בידי שדרן רדיו אשר הקדיש חצי שעה בתוכניתו להקלטות ביתיות תחת השם "לו-פיי".

אמני לו-פיי בולטים בני זמננו הם אריאל פינק, דבנדרה בנהארט, בק, אליוט סמית' ולהקת בלר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת המאה העשרים, היה נהוג במדינות שונות בעולם להקליט הקלטות שטח של מוזיקת פולק. התיאור של מוזיקה זו כ"לו-פיי" אינו מדויק, שכן ההקלטות נעשו אמנם באיכות ירודה, אך כיוון שהיה מדובר בציוד נייד, ולא משום בחירה מודעת.

ב-1975 הוציא בוב דילן סט שנקרא The Basement Tapes (בעברית: קלטות המרתף). ההקלטות הללו, שהוקלטו בשנת 1967 ולא תוכננו להתפרסם, מהוות במידת מה אבן דרך, שכן האיכות הנמוכה היא חלק ברור מערכה של ההקלטה. יחד עם צמיחת הלו-פיי התפתח שוק מיוחד של איסוף גרסאות בוטלג. הרדיפה אחר אותנטיות הביאה מוזיקאים לפרסם הקלטות באיכות בסיסית יותר של אלבומיהם, לו ריד למשל פרסם גרסת לו-פיי מיוחדת לאלבום של להקתו, הוולווט אנדרגראונד. מאפייניו הם סאונד ביתי, גולמי, לא מעובד, המוקלט באמצעים טכנולוגיים זולים ועממיים.

בתחילת שנות השמונים, טכנולוגיית הקסטות נפוצה, עם הופעת אמצעים כמו הטייפ portostudio בעל ארבעת הערוצים. הלו-פיי, על הצרימות והדלות הטכנולוגית שלו הפך לכלי ביטוי כנגד הסאונד הפופי, המלוטש, שנשמע פחות אותנטי בעיני חלק מהמאזינים.

בשנות התשעים בלט אמן מוזיקת הפולק אליוט סמית' בכך שפרסם את אלבומיו הראשונים בסגנון הלו-פיי פולק, והיה לאחד מאמני הלו-פיי פולק הנודעים והמשפיעים ביותר, בעוד שמאפייני הלו-פיי תאמו לסגנונו הייחודי.

P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.