למוריים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןלמוריים
Brown Lemur in Andasibe.jpg
למור חום
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: פרימטים
תת־סדרה: טרום קופים
על־משפחה: למורים
משפחה: למוריים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Lemuridae
גריי, 1821
למור צווארון אדום
למור במבוק ענק

למורים (שם מדעי: Lemuridae) היא משפחה של פרימטים בתת-הסדרה טרום קופים (קיפופים). המשפחה היא אנדמית לאי מדגסקר ולאיי קומורו. במשפחה זו קיימים כיום 22 מינים ב-5 סוגים.

השם "למור" בלטינית הוא: רוח רפאים. מקור השם טמון בעובדה שהלמורים ישנים במשך היום ובשעות הלילה הם פעילים וכשהם מנתרים בין ענפי העצים נדמה הדבר כצל חולף. רוב הלמורים אינם יותר גדולים מחתול.

כל בני המשפחה הם אוכלי צמחים או אוכלי כל, אך חלקם אוכלי פירות, חלקם אוכלי עלים, אחרים כוללים גם חרקים במזונם, ויש כאלו האוכלים בעיקר עלי חזרן. הם שוכני עצים, לפחות חלקית, ויש כאלו המבלים חלק מזמנם על האדמה. הם מתקדמים הן על ידי ריצה אופקית על ענפים והן על ידי ניתור מגזע מאונך אחד למשנהו.

הם מתאפיינים בזנבות ארוכים ושעירים ובגופים ובגפיים רזים. אוזניהם אינן גדולות, מכוסות, חלקית לפחות, בפרווה, ובקצותיהן ציצות שיער. ללמור טופר מיוחד המיועד לטיפוח וסירוק הפרווה, המכונה Toilet Claw. כמו כן, לסתו התחתונה של הלמור "מאובזרת" במערכת שיניים דמויות מסרק, אשר גם לה תפקיד חיוני בטיפוח הפרווה.

לא כל היצורים המסווגים כלמורים שייכים באמת למשפחה זו. ישנה על-משפחה של הלמורים בה משפחות נוספות. אחדים מהמינים שנכחדו בעל-משפחה זו היו גדולים מגורילה.

למורים נעזרים בטופרים לקפיצות מענף לענף וכך לא נופלים.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]