לדלג לתוכן

מארש ראדצקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מארש ראדצקי
Radetzkymarsch
מידע כללי
מאת יוזף רוט
שפת המקור גרמנית
סוגה רומן
מקום התרחשות האימפריה האוסטרו-הונגרית עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
תאריך הוצאה 1932
מספר עמודים 391
הוצאה בעברית
הוצאה הוצאת עם עובד
תאריך 1980
תרגום אילנה המרמן
סדרה
הספר הבא קברי הקפוצינים עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 001938791
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מארש ראדצקיגרמנית: Radetzkymarsch) רומן פרי עטו של הסופר האוסטרי-יהודי יוזף רוט, אשר פורסם ב-1932. ברומן מתאר רוט דרך קורותיהם של שלושה דורות במשפחת טרוטה את נפילתה של האימפריה האוסטרו-הונגרית. כותרת הרומן מבוססת על המארש בעל אותו שם שחיבר המלחין יוהאן שטראוס (האב) משנת 1848; ליצירה מוזיקלית זו נודעת משמעות סמלית במהלך העלילה. בספרו קברות הקפוצינים מ-1938, שב רוט להיבטים מסוימים מעלילת רומן זה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במארש ראדצקי מתאר רוט את גורלה של משפחת טרוטה הדמיונית, על רקע דעיכתו של בית המלוכה ההבסבורגי. העלילה מגיעה לסיומה בזמן מלחמת העולם הראשונה, שלאחריה התפרקה האימפריה האוסטרו-הונגרית.

הרומן נפתח עם קורותיו של הראשון מבני משפחת האיכרים טרוטה, מן הכפר הדמיוני סיפוֹליה שבסלובניה. בקרב סולפרינו מזנק סגן משנה טרוטה ומפיל את הקיסר פרנץ יוזף הראשון הצעיר, וכך מציל את חייו תוך שהוא סופג את הכדור שנועד ללבו של הקיסר. הקיסר אסיר התודה מעניק לו את העיטור הצבאי הגבוה ביותר של האימפריה, עיטור מריה טרזה, והן תואר אצולה. טרוטה מועלה לדרגת סרן ונודע עתה כ"גיבור סולפרינו". באופן אירוני חורץ מעשה זה של הקיסר את גורל המשפחה. לאחר שנישא ונהיה לאב מגלה במקרה סרן טרוטה, כי בספר הלימוד של בנו מתואר סיפור הקרב בסולפרינו באופן שקרי תוך סילוף פרטים חשובים. מזועזע הוא פונה בעניין זה לקיסר, אך תלונתו אינה מניבה את התוצאות להן קיווה, שכן הקיסר מחליט כי האמת אינה מעניינת דיה ולמעשה מוחק אותה מדפי ההיסטוריה. במקום להשיג את מטרתו, מוצא עצמו טרוטה מועלה לדרגת רב-סרן ועם תואר ברון ללא שביקש זאת. הברון טרוטה המריר עוזב את הצבא ומעתיק את מגוריו לבוהמיה.

הוא מונע מבנו מלהיכנס למסלול הצבאי, וזה ממונה ברבות הימים, בעקבות התערבותו המיטיבה של הקיסר, לשר המחוז של עיירה קטנה במוראביה. הברון טרוטה שולח את בנו שלו, קארל יוזף – שהוא נכדו של "גיבור סולפרינו" – לאקדמיה הצבאית למרות שחסרה בגבר הצעיר והעדין הן את הנועזות של סבו, והן המשמעת הנוקשה של אביו. אף על פי שההחלטה לפיה עליו להשתלב בשורות הצבא אינה עצמאית, כי אם נובעת מרצונו של אביו, קארל יוזף הולך בתלם שהתחיל עם סבו, ושמהותו חיים של שירות נאמן לקיסר. באמצעות העלילה העוקבת אחר גורלו של קארל יוזף כקצין צעיר וחסר כישרון, כולל חלקו בדיכוי אכזר ועקוב מדם של התקוממות מקומית, מצליח רוט לתאר באופן נוקב את החיים באימפריה השוקעת, תוך שהוא משכיל למהול את הביקורת החברתית החריפה, המכוונת בעיקר כלפי שורות הקצינים, בהומור ובאירוניה מושחזת. לקראת סוף הרומן, נהרג קארל יוזף במהלך הקרב הראשון שלו במסגרת מלחמת העולם הראשונה תוך כדי ניסיון להביא מים מבאר עבור חייליו הצמאים. עם מותו נגדע ענף זה של משפחת טרוטה. הדמות המרכזית ברומן של רוט קברות הקפוצינים שפורסם ב-1938 היא פרנץ פרדיננד טרוטה, שהוא אחיו של "גיבור סולפרינו".

ביקורות על הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארש ראדצקי נחשב על ידי רבים לספרו החשוב ביותר של יוזף רוט. מבקר הספרות הגרמני הנודע מרסל רייך רניצקי כולל אותו בין עשרים הרומנים החשובים ביותר שנכתבו בשפה הגרמנית.

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מארש ראדצקי, תרגמה אילנה המרמן, עם עובד, 1980.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]