מבחן בקדל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דמות בקומיקס של אליסון בקדל הביעה לראשונה את תנאי המבחן לייצוג נשים בסרטים, 1985

מבחן בקדלאנגלית Bechdel test; ידוע גם ככלל בקדל או כחוק בקדל) בודק האם בסרטי קולנוע עלילתיים, מתקיימת אפליית נשים. על מנת שסרט יעבור את המבחן עליו לקיים את התנאי, שבסצנה בסרט, לפחות שתי נשים (בעלות שם פרטי[1]) משוחחות ביניהן על נושא שאינו גבר.

המבחן קרוי על שמה של הקריקטוריסטית האמריקאית אליסון בקדל, אשר ברצועת קומיקס שלה "Dykes to Watch Out For" שפרסמה ב-1985, מספרת אחת הדמויות על העיקרון שלה, לפיו היא הולכת רק לסרטים שמקיימים שלושה תנאים: הראשון שיש בהם לפחות שתי נשים, השני שהן משוחחות ביניהן, והשלישי שנושא השיחה אינו גבר. על פי המשך הקומיקס, הסרט האחרון שהגיבורה ראתה היה הנוסע השמיני מ-1979, בו שתי נשים משוחחות על חייזר.

המבחן יושם במספר בתי קולנוע בשוודיה[2] ובסקירות הסרטים ברשת הטלוויזיה בכבלים השוודית Viasat.[3] על פי מחקר שנעשה על סרטי 2013, מתוך 50 הסרטים המכניסים ביותר, רק 36% עברו את מבחן בקדל, אך אלו שעברו את המבחן רשמו הכנסות גבוהות יותר מאלו שכשלו בו.[4][5] מעבר לסרטי קולנוע יושם המבחן גם על סדרות טלוויזיה, ובין הסדרות שנכשלו במבחן גם סדרות בהן נוכחות נשית בולטת כמו סקס והעיר הגדולה והאנטומיה של גריי.[6]

בהשראת המבחן נוסחו מבחנים גם לבחינת אפליות נוספות, כגון "מבחן רוסו" לנושא הצגת דמויות להט"ב בקולנוע, לפיו על סרט לכלול לפחות דמות להט"ב אחת, שאינה מוגדרת אך ורק על פי נטייתה המינית ושמשולבת בעלילה כך שהוצאתה מהסרט תפגע בו באופן משמעותי, ומבחן דגאנס לפיו על סרט/סדרה שאינה בנושא גזע, לכלול שתי דמויות שאינן לבנות בצוות השחקנים הראשי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ולא רק דמות כמו "פקידת קבלה", "מוכרת בחנות"
  2. ^ צפי סער, בתי קולנוע בשוודיה ידרגו סרטים לפי רמת הפמיניזם שבהם, באתר הארץ, 6 בנובמבר 2013
  3. ^ Swedish cinemas take aim at gender bias with Bechdel test rating, הגרדיאן, 6 בנובמבר 2013
  4. ^ מייגן גיבסון, 2013 Was A Good Year For Women In Movies. What Will 2014 Hold?, אתר טיים מגזין, 9 בינואר 2014
  5. ^ Hollywood Movies With Strong Female Roles Make More Money, אתר vocativ.com
  6. ^ The 'Bechdel Rule,' Defining Pop-Culture Character, אתר NPR, ‏2 בספטמבר 2008