מבצע פרוסיה המזרחית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מבצע פרוסיה המזרחית
מערכה: החזית המזרחית במלחמת העולם השנייה
מלחמה: מלחמת העולם השנייה
Bundesarchiv Bild 183-R94432, Königsberg, gefangene deutsche Offiziere.jpg
קצינים גרמנים שבויים
תאריך התחלה: 13 בינואר 1945
תאריך סיום: 25 באפריל 1945
משך הסכסוך: 14 שבועות ו-5 ימים
מקום: פרוסיה המזרחית
תוצאה: ניצחון סובייטי
הצדדים הלוחמים

ברית המועצותברית המועצות הצבא האדום

גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית ורמאכט

מפקדים

ברית המועצותברית המועצות קונסטנטין רוקוסובסקי
ברית המועצותברית המועצות איוואן צ'רניאחובסקי
ברית המועצותברית המועצות אלכסנדר ואסילבסקי

גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית גאורג-הנס ריינהרדט
גרמניה הנאציתגרמניה הנאצית לותר רנדוליץ

כוחות

1,700,000 חיילים, 25 אלף תותחים, 3860 טנקים, 3100 מטוסים

כ-580,000 אלף חיילים ועוד כ-200 אלף של וולקסשטימה, 8200 תותחים, 1000 טנקים, 560 מטוסים

אבידות

584 אלף חיילים מהם כ-126 אלף הרוגים

עד כ-135 אלף הרוגים ופצועים, 210 אלף שבוים

Battle Of Königsberg Begin.png
מפת הקרבות סביב קניגסברג

מבצע פרוסיה המזרחית הוא מבצע שהתרחש במהלך ינואר-אפריל 1945. במהלכו הצבא האדום כבש את פרוסיה המזרחית ובירתה קניגסברג. למעשה כל חיילי הכוח הגרמני שהגן על האזור נהרגו, נפצעו או נפלו בשבי.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

מטרת המבצע היה חיסול הכוח הגרמני באזור תוך הגעה לחוף הים הבלטי ושחרור חלקים צפוניים של פולין.

האזור היה מבוצר. לגרמנים היה חשוב להגן על האזור שהיה בעל פוטנציאל כלכלי גדול, אוכלוסייה גרמנית גדולה ובעל חשיבות אסטרטגית ופוליטית.

הפיקוד הסובייטי תכנן מתקפה עיקרית על ידי יחידות של החזית הבלארוסית השלישית. מדרום הוא נתמך על ידי החזית הבלארוסית השנייה שתקף בצפון פולין ומצפון הוא קיבל תמיכה מהארמייה ה-43 של החזית הבלטית הראשונה.

לצבא האדום הייתה עדיפות ברורה בכוח אדם ובציוד. הסטבקה תכננה להתחיל את המתקפה במהלך חודש פברואר. אולם בעקבות המתקפה הגרמנית בדצמבר 1944 בחזית המערבית (הקרב על הבליטה) החליט הפיקוד הסובייטי לנצל את המצב ולהקדים את המתקפה הסובייטית במזרח.

יחסי הכוחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצבא האדום[עריכת קוד מקור | עריכה]

במבצע השתתפו הכוחות הבאות של הצבא האדום:

ורמאכט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקפה החלה על ידי כוחות של החזית הבלארוסית השלישית. הגרמנים נהגו להפגיז בתותחים כוחות המתכוננים למתקפה. גם בבוקר ה-13 בינואר כאשר המתקפה החלה, הגרמנים ענו בהפגזה כבדה, ממנה השתמע שידוע להם כיוון המתקפה העיקרית והם מוכנים לה. לאחר הפגזת נגד שנמשכה כשעתיים, הצבא האדום החל בתנועה. במהלך היום הראשון הכוחות התקדמו 2 עד 3 ק"מ בלבד, ואף יחידה לא עמדה ביעדים שתוכננו. ערפל כבד לא איפשר ניצול עדיפות באוויר. כעבור 6 ימי מתקפה, ההתקדמות הייתה 45 ק"מ בלבד. אומנם ארמיית הפאנצר השלישית של הורמאכט ספגה אבידות קשות, והיה ברור שלא תוכל להמשיך לעמוד בחזית הלחימה לאורך זמן.

בגלל מזג האוויר הקשה קונסטנטין רוקוסובסקי דחה את תחילת המתקפה והחל אותה ב-14 בינואר. במהלך יומיים הראשונים של המתקפה התקדמות הייתה קטנה ביותר. ב-17 בינואר חלה תפנית ולמקום פרצה נכנסה ארמיית הטנקים החמישית של הצבא האדום. לאחר שישה ימי לחימה קונסטנטין רוקוסובסקי הגיעה ליעדים שתוכננו רק ליום ה-11 של הלחימה. לפיכך יעדי החזית עודכנו. הוא היה צריך לתקוף עם הכוח העיקרי לכיוון צפון ורק חלק מהכוחות הופנו לכיוון מערב. המטרה הייתה להגיע לחוף הים הבלטי ולנתק את פרוסיה המזרחית מיתר חלקי גרמניה. שינוי כיוון התקיפה הפתיע את הגרמנים והם לא היו מוכנים להתפתחות זו. המטרה הושגה ב-23 בינואר כאשר הצבא האדום הגיע לחוף הים הבלטי והארמייה השנייה של הורמאכט נאלצה לסגת לגדה המערבית של נהר ויסלה, תוך איבוד הקשר עם יתר היחידות של קבוצת ארמיות מרכז.

לאחר ניתוק כוחות הורמאכט באזור, שמה של קבוצת הארמיות שנלחמה באזור שונה לקבוצת ארמיות צפון, ומפקדה הוחלף.

יחידות של החזית הבלארוסית השלישית המשיכו בהתקדמות איטית, ולקראת ה-26 בינואר הגיעו לקו הביצורים החיצוני של העיר קניגסברג. הם הצליחו לאגוף את העיר ולהגיע לחוף הים הבלטי. הגעת הצבא האדום לחוף הים גרמה לכך שקבוצת ארמיות זו למעשה נחלקה ל-3: 4 דיוויזיות באזור זמלנד, 5 דיוויזיות במרחב העיר קניגסברג וכ-20 באזור היילסברג דרום-מערבית מהעיר. ב-30 בינואר יחידות גרמניות ביצעו מתקפה מתואמת והצליחו להדוף את הצבא האדום מחוף הים. כתוצאה מכך נוצר פרוזדור שחיבר את קניגסברג עם יחידות באזור היילסברג. הגרמנים הצליחו להחזיק בפרוזדור זה עד ל-30 במרץ.

ב-8 בפברואר, קונסטנטין רוקוסובסקי קיבל פקודה להפנות את כוחותיו למערב, החזית הבלארוסית השלישית הייתה אמורה לחסל את יחידות הורמאכט בהיילסברג, ויחידות של החזית הבלטית הראשונה לתקוף לכיוון קניגסברג וזמלנד.

במהלך הקרבות באזור היילסברג, איוואן צ'רניאחובסקי נפצע ונפטר תוך זמן קצר. במקומו מונה למפקד החזית אלכסנדר ואסילבסקי.

ל-20 בפברואר הייתה מתוכננת להתחיל מתקפה של החזית הבלטית הראשונה נגד אזור זמלנד המכותר. אומנם הגרמנים הקדימו והחלו המתקפת נגד. כתוצאה מכך, הם הצליחו להתקדם ולחדש את הקשר היבשתי עם קניגסברג. ב-24 בפברואר החזית הבלטית הראשונה בוטלה ויחידותיה הועברו לפיקוד חזית הבלארוסית השלישית. אלכסנדר ואסילבסקי החליט להפסיק את המתקפות לא יעילות ולהכין את הכוחות למתקפה חדשה תוך התארגנות מיוחדת. בהתחשב בהיקף הכוח שבראשותו הוא החליט שתחילה יש לטפל בקבוצה גרמנית באזור היילסברג.

המתקפה החדשה החלה ב-13 במרץ. בעקבות הערפל ניצול חיל האוויר הסובייטי היה מוגבל. למרות המגבלות וקשיי מזג האוויר הסובייטים הצליחו ב-26 במרץ להגיע לחוף הים תוך הריגת כ-96 אלף חיילים גרמנים ולקיחתם בשבי של כ-46 אלף. לאחר סיום הלחימה באזור התפנו 6 ארמיות סובייטיות. שלוש מהם הופנו לטובת מתקפה לכיוון ברלין ו-3 לכיוון קניגסברג.

המתקפה הכוללת על העיר החלה ב-6 באפריל. ביום ראשון לאור קשיי מזג האוויר חיל האוויר הסובייטי ביצע 274 טיסות בלבד. למחרת עם שיפור במזג האוויר חיל האוויר החל בהפגזות כאשר כל כיום בוצעו כ-3000 טיסות. ב-8 באפריל מגני העיר פוצלו ל-2 קבוצות. מפקד הצבאי של העיר ביקש מפרידריך-וילהלם מילר מפקד הארמייה הרביעית אישור לעזוב את העיר ולפרוץ לכיוון זמלנד אך בקשתו לא כובדה. הארמייה הרביעית ניסתה לחבור לעיר אך ללא הצלחה. ב-9 באפריל מפקד העיר החליט על כניעה. אדולף היטלר הוציא פסק דין על הוצאתו להורג, אך לא היה ניתן לבצע אותו כי הגנרל היה בשבי סובייטי.

לאחר כיבוש העיר נמשכו קרבות באזור חצי האי זמלנד ובסיס ימי פילאו. לצורך מתקפה זו הצבא האדום הקים קבוצת ארמיות זמלנד בפיקוד איוואן בגרמיאן. העיר פילאו ובסיס הימי שלו היו מבוצרים היטב. הקרבות לכיבוש האזור היו קשים ונמשכו עד ל-25 באפריל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]