מגה-פאונה של אוסטרליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קנגורו אדום - הגדול שבכיסאים החיים באוסטרליה העולה על 85 ק"ג, אך קטן בהרבה מכיסאים נכחדים שחיו ביבשת.

מיני המגה-פאונה של אוסטרליה היא הפאונה של בעלי החיים הגדולים ביותר אשר חיים ביבשת אוסטרליה (המונח מתאר בעלי חיים שמגיעים למשקל 40 קילוגרם ומעלה ובדרך כלל גדולים מאדם). מרבית המינים הגדולים של אוסטרליה שגשגו בתקופת הפליסטוקן ונכחדו בידי האדם אך עדיין יש מספר בעלי חיים גדולים ביבשת.

הכחדת הפליסטוקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת הפליסטוקן שוטטו ברחבי היבשת המבודדת כיסאים מגודלים, עופות לא מעופפים וזוחלים טורפים כבדים, בתהליך ענקיות איים. רבים מהם נכחדו אחריה עקב הגעת האדם בסירות ורפסודות מאסיה או מאיים באוקיינוס ההודי ליבשת לפני 65–70 אלף שנה. האנשים הקדומים, האבוריג'ינים הכחידו את מרבית מיני הענק של היבשת.

השיטות בהם השמיד האדם את מיני הענק, דבר שנרמז מחפיפת תאריכי הגעת האדם לאיים למאובנים של חיות הענק האחרונים. גם בטסמניה שהאדם הגיע אליה מאוחר יותר חלה אותה ההכחדה. ההכחדה נמשכה עד הזמן האחרון כשמינים כמו זאב טסמני נכחדו במהלך המאה ה-20. ההשמדה נגרמה מציד לבשר או להגנה, גנבת ביצים והפצת מינים לא ילידים כמו הדינגו ושועל אדום ביבשת המבודדת וכן חקלאות רחבה, כריתת יערות ושרפות מכוונות.

למרות ההכחדות הרבות, גם כיום יש באוסטרליה מספר מינים ענקיים, חלקם בסכנת הכחדה בטבע.

בתרבות האבוריג'ינית חלק מהמינים שהוכחדו שימשו השראה למספר מינים מבריאת העולם האבוריג'ינית כמו נחש הקשת (אנ') וכן למפלצות שמקורם באוסטרליה כמו הבוניפ (אנ') שמבוסס אולי על הדיפרוטודון הענק.

מיני מגה-פאונה אוסטרליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קנגורו אפור מזרחי.
קזואר מצוי.
תנין ים בקווינסלנד. תנין הים הוא הגדול שבזוחלים.

למרות שנכחדו מרבית המינים העולים על משקל 40 קילוגרם, עדיין ישנם מינים גדולים בהרבה מהאדם ביבשת.

יונקים:

יונקים גדולים נוספים כוללים יונקים ימיים החיים לאורך החופים כמו אריות ים, לווייתנאים ותחש המשכן שרועה בעדרים גדולים סביב אוסטרליה.

עופות:

 • קזואר מצוי - מגיע לגובה 190 ס"מ ולמשקל 85 ק"ג והוא השלישי בגודלו במיני העופות לאחר 2 מיני היענים.
 • אמו - מגיע לגובה 153 ס"מ ולמשקל 70 ק"ג.

זוחלים:

 • תנין הים - הגדול שבזוחלים החיים ובכל מיני התנינים. הוא מגיע לאורך 5–7 מ' ולמשקל של מעל 2 טון. זהו טורף-העל של אוסטרליה והוא יכול לצוד בקלות אדם או כל יצור אחר.
 • תנין ג'ונסטון - מגיע לאורך 2.3-3 מ' ולמשקל של מעל 100 ק"ג. הוא חלש מכדי לטרוף אדם אך עלול לנשוך להגנה.
 • פיתון השיחים - מגיע לאורך של 2–4 מ' ויכול להגיע למשקל של 90 ק"ג לעיתים. בדרך כלל קטן יותר.
 • גואנות - גדולי הלטאות ביבשת. הגואנות הן לטאות כוח גדולות וטורפות. הגדול ביניהם הוא כוח אוסטרלי וכוח התחרה שמגיעים לאורך 2.5 מ' ולמשקל 20 ק"ג בממוצע, מעט נמוך מהמקובל למונח "מגה-פאונה", אך עדיין ארוכים מאוד.

על חופי אוסטרליה מצויים גם מינים של צבי ים גדולים העולים להטיל ביצים בחוף.

בנהרות ישנם גם דגים גדולים כמו הברמונדי ומקולוצלה פלי ועוד מיני דגים גדולים חיים בים שסביבה (ביניהם גם עמלצים לבנים, דגי שמש ועוד).

מגה-פאונה נכחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדיפרוטודון היה הכיסאי הגדול ביותר מעולם וגם אחד מהגדולים שבחיות אוסטרליה והוא הגיע למשקל של 3 טונות.
הפרוקופטודון היה גדול הקנגורים מעולם.
דרומורניס, הגדול שבעופות מעולם.
איור של הגדולה בלטאות היבשה - המגלניה.

מינים שונים חיו באוסטרליה בתקופת הפליסטוקן, כאשר ראשוני האנשים הגיעו אליה אך נכחדו במהרה. רשימה זו מציינת את המינים הגדולים והמפורסמים ביותר ביניהם, חלקם מעט קטנים יותר מהמקובל למונח "מגה-פאונה":

יונקים:

עופות:

 • דרומורניס - עוף עצום שאולי היה גדול העופות מעולם. הוא הגיע לגובה של 3 מ' ולמשקל של 650 ק"ג בקירוב. הוא היה בעל מקור ענקי שהזכיר טורף אך אולי היה אוכל עלים.
 • בולוקורניס - קרובו של הדרומורניס למשפחה שהגיע לגובה 2.5 מ' ולמשקל 250 ק"ג.
 • גניאורניס - עוף בגובה 2-2.15 מ' ומשקל 250 ק"ג.
 • ליפואה ענקית - מין של דגרתל ענקי בעל רגליים ארוכות שהגיע למשקל 4–7 ק"ג, הגדול במיני המשפחה שחיו.
 • דינאטואטוס גפאה - מין של עיט ענקי בעל מוטת כנפיים של כ-3 מטרים וטפרים ענקיים שצד מיני בעלי חיים גדולים ביניהם הקנגורו הענק, והיה העוף הדורס הגדול ביותר שהתקיים ביבשת אוסטרליה.

זוחלים

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]