מדוזות קובייתיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קריאת טבלת מיוןמדוזה קובייתית
Avispa marina.jpg
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: צורבים
מחלקה: צרעות ים
סדרה: מדוזות קובייתיות
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Cubomedusae

מדוזות קובייתיות (שם מדעי: Cubomedusae, באנגלית: Box jellyfish), המכונות לרוב צרעות הים, הן סדרה של מדוזות, רובן ארסיות, השייכות למחלקת צרעות הים. מדוזה מסדרה זו נמנית עם בעלי החיים הארסיים בעולם. שמה נובע ממבנה הכיפה הקובייתי שלה. המחלקה הזו נפוצה פחות משאר המחלקות של הצורבים, ועל כן מעט יחסית ידוע עליה.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבנה המדוזה הוא כקובייה שקופה. זרועותיה של המדוזה הקובייתית עשויות להגיע לאורכים של שניים עד חמישה מטרים, וכל זרוע מכילה עד כחצי מיליון מחטים זעירות המכילות ארס. מנת ארס של צרעת הים מסוגלת להרוג מספר רב של בני אדם. כך למשל ארס המדוזה חזק פי 10,000 מארס רב הפתן המלכותי. תהליך הזרקת הארס של צרעת הים נחשב לאחד מהתהליכים הביולוגים המהירים בטבע. לצרעת הים 4 עיניים וכן לעתים מספר רב יותר של עיניות מיקרוסקופיות, הנפרשות על רשת עצבית שסובבת את כיפתה, המספקות לה טווח ראייה מלא של 360 מעלות. תועד כי המדוזה אינה נסחפת בזרמי האוקיינוס כמו מרבית מיני המדוזות, אלא שוחה בצורה כיוונית.

המדוזה הקובייתית נפוצה במימי אוסטרליה ודרום מזרח אסיה.

עקיצה וטיפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

נרשמו מקרי מוות רבים באזורי אוסטרליה ודרום מזרח אסיה כתוצאה מעקיצתה של צרעת הים. עקיצתה גורמת לכאבים עזים המלווים בנפיחויות ופצעים הדומים לכוויות. ארסה פוגע במערכת העצבית ובשרירים. עקיצתה מסוכנת יותר משל האירוקנג'י. טיפול ראשוני מומלץ, שהוא למעשה טיפול שגרתי לכל עקיצת מדוזה, הוא שטיפת האזור בחומץ. לאחר פינוי לבית חולים, ניתנת אספקת חמצן וטיפול בנוגדנים שונים. צרעת הים ומדוזת אירוקנג'י הם שני הסוגים המסוכנים ביותר מבין המדוזות הקובייתיות, ולכן הטיפול בעקיצותן ובארסן קשה יותר מכל מדוזה אחרת.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]