מדליה קולוניאלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המדליה הקולוניאלית
Médaille Coloniale
פרטים
מדינה צרפתצרפת צרפת
סוג מדליית מערכה
למען שירות באחת המערכות במושבות הצרפתיות
זכאות שירות באחת המערכות הקולוניאליות של צרפת
סטטוס לא מוענק יותר, הוחלף על ידי מדליית מעבר לים
נוסד 26 ביולי 1898

המדליה הקולוניאליתצרפתית: Médaille Coloniale) הייתה מדליה צרפתית אשר הוענקה לאנשי צבא אשר שירתו במושבות הצרפתיות. המדליה נוצרה מתוקף חוק שהועבר ב-26 ביולי 1898. ב-6 ביוני 1962 שונה שם המדליה מ"המדליה הקולוניאלית" ל"מדליית מעבר לים". המדליה הקולוניאלית קשורה קשר הדוק לקיומה לאימפריה הקולוניאלית הצרפתית.

המדליה נקבעה ב"חוק הכספים" מיום 23 ביולי 1893. צו הביצוע שלה מיום 6 במרץ 1894 מפרט את המבצעים הצבאיים שניהלה צרפת בקולוניות שלה או בשטחי החסות שלה: אלג'יריה, קוצ'י, חוף הזהב, איי מרקיז, קלדוניה החדשה, סנגל, סודאן, איי החברה ותוניסיה. להיקף הצו לפיכך הייתה השפעה רחבה למפרע, שכן המבצעים הראשונים שבגינם הוענקה המדליה הקולוניאלית נערכו ב-1827, עם תחילת הכיבוש של אלג'יריה.

מאז תוקנו תקנות רבות בדבר הענקת המדליה, האחרונה שבהן היא הצו מ-6 ביוני 1962, ששינה את שם המדליה מ"המדליה הקולוניאלית" ל"מדליית מעבר לים".

סעיף 4 של הצו מ-1894 קובע את עיצוב המדליה. המדליה עשויה כסף, 30 מ"מ קוטרה. בצד הנושא מופיעה מריאן החובשת קסדה ומעליה הכיתוב "République française" (הרפובליקה הצרפתית). בצד הגב גלובוס ממלא את השדה המרכזי, כשהוא נשען על עוגן על גבי מגוון כלי נשק. הסרט מורכב מפסים אנכיים בצבעים לבן וכחול. אורכו יכול להשתנות בין 35 ל-37 מ"מ.

עיצוב המדליה מיוחס למפקד הפריגטה סולנייה פינלה (Saulnier Pinellas), מכיוון שבמקור המדליה יועדה לאנשי חיל הים.

המדליה יוצרה על ידי מטבעת פריז וחברה פרטית. עקב המונופול של המטבעה על הייצור והאיטיות בהתנהלותה נוצר מחסור במדליה, דבר שגרם למשרדי הצי והצבא להתיר ייצור מקביל של מדליות תחת המפרט שהוגדר בצווים. למרות זאת, ניכרו הבדלים שוליים בין המדליות השונות.

מערכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

על המדליה מופיעים אבזמי מתכת אשר עליהם חרוטות המערכות אשר מקבל המדליה השתתף בהן. בסך הכול היו עשרות מערכות אשר בגינן הוענקה המדליה, ובהן: