לדלג לתוכן

מוזיאון השואה (רומא)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בערך פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.
ערך זה עוסק במיזם עתידי
ייתכן שנכללים בערך פרטים שהם בגדר הערכה, או כאלה שעשויים להשתנות עם התקדמות המיזם.
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לעדכן ערך זה.
ייתכן שהמידע המצוי בדף זה אינו מעודכן, אתם מוזמנים לסייע ולעדכן את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעדכון הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

מוזיאון השואהאיטלקית: Il museo della Shoah di Roma) תוכנן להיפתח ברומא, בירת איטליה בשנת 2013, בתחום וילה טורלוניה, מקום אשר נושא משמעות סמלית כפולה - הן מקום מושבו של בניטו מוסוליני, והן המתחם בו התגלו בשנת 1919 הקטקומבות היהודיות הקדומות ביותר בעיר.

המוזיאון ייבנה בשלבים ויכלול ספרייה גדולה ואתר זיכרון לנספים בשואה. בכך תצטרף רומא לרשימת הערים שבהן הוקמו מוזיאונים לזכר השואה: ירושלים, וושינגטון, ניו יורק, שיקגו, בודפשט, פריז, לונדון וברלין. את מימון הבנייה נטל על עצמו פרויקט הנצחת השואה של סטיבן ספילברג.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 1955 פועל במילאנו המכון המרכזי לדוקומנטציה יהודית בת זמננו (CDEC: La Fondazione Centro di Documentazione Ebraica Contemporanea) בראשות מיכֶ'ל צרפתי (Michele Sarfatti). המכון אשר ממוקם במבנה ששימש בעבר את בית הספר העממי של יהודי מילאנו, עוסק בתיעוד, חינוך ומאבק באנטישמיות. בניית מוזיאון השואה ברומא, לצד בניית מוזיאון לאומי נוסף בעיר פרארה תוכננו לחזק את זיכרון השואה באיטליה.

ב-2004 הודיע ראש עיריית רומא וולטר ולטרוני על הכוונה להקים מוזיאון לזכר השואה בעיר. לאחר עשור ובעקבות התקדמות אטית בתוכנית לפתיחת המוזיאון, קמו קולות בקהילה היהודית ב-2014 שביקשו לבטל את הקמת המוזיאון.[1]

תוכנית המוזיאון[עריכת קוד מקור | עריכה]

את המוזיאון תכננו האדריכלים לוקה זאבי (Luca Zevi) וגאורג טמבוריני (George Tamburini). מנהלו המדעי של המוזיאון הוא מרצ'לו פאצאטי (Marcello Pezzetti), והאחראי מטעם הקהילה היהודית על הפרויקט הוא סגן נשיא יהדות רומא, ריקרדו פצ'יפיצ'י (Riccardo Pacifici).

חלקי המוזיאון יהיו כולם בני קומה אחת, על מנת שלא לפגוע במראה הכללי של גן הווילה. שטח המוזיאון הוא 1,300 מ"ר ובו מתוכננים 2,500 מרחבי תצוגה לתערוכות קבועות ומתחלפות, תצוגות אור-קוליות וחדר הרצאות. כמו כן, מתוכננת במקום ספרייה. לפי תוכניתו של פאצאטי, יהיו במבנה המוזיאון עצמו ארבעה חלקים: שיחזור קרמטוריום, מרחבים ובהם עדויות ניצולים, חשיפה לחפצים אשר ליוו את הבאים למחנות הריכוז והיו עימם במחנות, ולבסוף, סקירת הגזירות האנטישמיות אשר הובילו לשואה.

שטח נוסף יוקדש לפעולות שננקטו נגד יהודי רומא ב-16 באוקטובר 1943, המועד בו הצטוו להתאסף בגטו, ממנו נשלחו 1,022 איש למחנה אושוויץ, כאשר רק 15 מהם חזרו בחיים. באבנים שחורות ייחרטו שמותיהם של 2,027 מיהודי רומא אשר נספו בשנות מלחמת העולם השנייה ובהם גם 95 היהודים שנרצחו בטבח בפוסה ארדיאטינה.

ברחבת המוזיאון מתוכננים מונומנטים נוספים ובהם עמוד זיכרון להדלקת אבוקת אש, וכן רציף של תחנת רכבת, אשר יסמל את הרציפים אליהם הגיעו היהודים באושוויץ.

מלבד הטיפול בנושא השואה, כוללת תוכנית המוזיאון גם שלב נוסף של טיפול מחודש בשרידי הקטקומבות היהודיות העתיקות המצויות במתחם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Rome May Cancel Plans for Holocaust Museum". Haaretz (באנגלית). 2014-09-16. נבדק ב-2019-09-21.