לדלג לתוכן

מונוקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ג'וזף צ'מברלין מרכיב מונוקל
המונח "משקף" מפנה לכאן. לערך העוסק במכשיר הרפואי הקרוי מַשקף, ראו אנדוסקופ.

מונוקל או מִשקף הוא סוג של משקפיים המשמש לתיקון ראייה של עין אחת בלבד. הוא מורכב מעדשה עגולה ובדרך כלל כולל גם מסגרת עשויה מתכת על מנת לאפשר חיבור שרוך. הצד השני של השרוך קשור לבגד המרכיב כדי למנוע את איבוד המונוקל.

המונוקל היה נפוץ ביותר בסוף המאה ה-19 וכיום הוא מאוד נדיר. זאת בעיקר בגלל ההתקדמות בתחום האופטומטריה אשר איפשרה הבחנה טובה יותר של כושר הראייה וכן גם בגלל היכולת לייצר משקפיים ועדשות מגע עם עוצמה שונה לכל עין.

המונוקל מוחזק במקומו על ידי שרירי הפנים של המרכיב כאשר גודל המונוקל מותאם כך שיוכל להחזק במקומו בין הגבה ללחי של המרכיב על ידי קריצה קלה. בגלל אופן ההרכבה הזו, יכול המונוקל ליפול בקלות עם הבעת פנים לא מתאימה.

השימוש במונוקל מקושר בדרך כלל עם גברים בני המעמד העליון העשיר. מונוקל משולב עם טוקסידו ומגבעת משלים תלבושת של ג'נטלמן סטריאוטיפי. גם תיאור סטריאוטיפי של קצין בצבא פרוסיה כלל מונוקל, למשל בקריקטורות של ג'ורג' גרוס.

ישנם מספר מפורסמים אשר ידועים בדבר הרכבת מונוקל כגון הפוליטיקאי הבריטי ג'וזף צ'מברלין ובנו אוסטן, הנשיא הפורטוגזי אנטוניו דה ספינולה ויוליוס אבולה האיטלקי. בין המפורסמים כיום ניתן למצוא את האסטרונום הבריטי סר פטריק מור ואת המתאגרף לשעבר כריס אובנק. בסדרת הטלוויזיה האמריקנית הגיבורים של הוגאן דמותו של קולונל קלינק הרכיבה מונוקל כחלק מסטריאוטיפ הקצין הפרוסי.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]