מזבח פרגמון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חלק של האפריז
המקום בו ניצב בעבר המזבח

מזבח פרגמון הוא מזבח שיש שהוקם במאה השנייה לפנה"ס בעיר היוונית פרגמון (כיום בסמוך לעיר ברגמה שבטורקיה, בצפון מערב אנטוליה). ככל הנראה הוקם המזבח בעקבות הניצחונות הצבאיים של אומנס השני על אויביו.

המזבח המרשים מוזכר בחזון יוחנן שבברית החדשה כ"כיסא השטן" (פרק ב' 12-13). אורכו של המזבח 113 מטרים, והוא מוקף באפריז. מחקרים מודרניים מראים שהאפריז הוקם לאחר שנת 172 לפנה"ס, וככל הנראה עיקר העבודות נערכו בשנת 160 לפנה"ס לערך.

העברת המזבח לאירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המזבח נחפר בחפירות שנערכו בשנת 1879 ו-1904 והועבר כמעט בשלמותו על ידי הארכאולוג הגרמני קארל הומן לברלין, בו הוא מוצג במוזיאון פרגמון אשר נבנה במיוחד להכיל אותו. המוזיאון, שהוקם בשנת 1910 מציג במרכזו את המזבח, ובסמוך לו את שער השוק של מילטוס ואת שער אישתר שהובא מחפירות בבל. שרידים נוספים של אפריז המזבח מוצגים במוזיאון אשמוליאן באוקספורד שבאנגליה.

העברת המזבח לגרמניה נעשתה לצרכים פוליטיים, כדי להראות את עלייתה של האימפריה הגרמנית. בהמשך אלברט שפר בנה את הבמות עבור אדולף היטלר בין השנים 1934- 1937 שהיו ממוקמות בשדה צפלין שבנירנברג בו נערכו כנסי המפלגה הנאצית, על פי מבנה המזבח. לאחר מלחמת העולם השנייה נלקח המזבח מברלין למוזיאון הארמיטאז' בלנינגרד אולם בשנת 1956 בהוראת ניקיטה חרושצ'וב הושב המזבח לברלין (אז בירת גרמניה המזרחית).

תיאור האפריז[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקובל לחלק את האפריז לארבעה חלקים. בחלקו המזרחי מתוארת ממלכת של האלים האולימפיים, בצד המערבי ממלכתם של אלי הארץ והמים, בצד הדרומי ממלכתם של אלי האור, ובצד הצפוני אלי הלילה והכוכבים.

על פי ספרה של אריקה סימון משנת 1975 Pergamon und Hesiod מתוארים באפריז המזרחי בניהם של גאיה ואורנוס (מיתולוגיה), מאבק הטיטנים באלי האולימפוס. באפריז המערבי מתוארים צאצאי של פונטוס - אלי מים, ובאפריז הצפוני צאצאי ניקס - המזוהים עם הלילה והגורל.

בצידו הפנימי של המזבח מתוארים חיי טלפוס, בנו של הרקולס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]