לדלג לתוכן

אקסטרנשטיינה – הבדלי גרסאות

מ
←‏היסטוריה: קישורים פנימיים, הגהה
מ (קישורים פנימיים)
מ (←‏היסטוריה: קישורים פנימיים, הגהה)
 
למרות שכבר בתקופת [[שבטים גרמאניים|השבטים הגרמאניים]], ועוד בטרם הופעת ה[[נצרות]] בצפון אירופה, שימש Externsteine כאתר לפעילות דתית, הרי שמחקרים ארכיאולוגיים לא העלו ממצאים מתקופות שקדמו ל[[המאה ה-11 לפנה"ס|מאה ה-11 לפני הספירה]].
בני השבטים הגרמאנים האחרונים באיזור בתקופה שלפני הופעת הנצרות היו הסקסוניםה[[סקסונים]] אשר הובסו בידי [[קרל הגדול]] בשנת [[772]]. ממצאים שונים שאינם חד משמעיים, מורים על קיומו של [[מנזר]] שהוקם באתר בשנת [[815]]. כתובת שנמצאה על אחד הסלעים מצביעה על העובדה כי הבישוףה[[בישוף]] של פדרבורן קידש את אחת המערות במקום ככנסיהכ[[כנסיה]] נוצרית בתחילת [[המאה ה-12]]. תבלית[[תבליט|תבליט אבן]] גדול מתאר את הורדת ישו מן הצלב ומסמל ככל הנראה את נצחון הנצרות על [[פגאנים|האמונה הפגאנית]] ששלטה באיזור עד לתקופה זו.
 
במהלך התקופהתקופת הנאציתהשלטון הנאצי הצביע הארכיאולוג הגרמני וילהלם טויט (Wilhelm Teudt), בעל הנטיה המיסטיתה[[מיסטיקה|מיסטית]]-עממית[[פולקיזם|פולקית]] על האתר כמקום פולחן של הציביליזציה הגרמאנית העתיקה, ושבה את ליבו של [[הימלר]] בעל השקפת העולם המיסטית, שעסק בחיפוש אינטנסיבי של מקורות העם הגרמני ומורשת האבות הפגאנית שלה.
בראש עמוד הסלע הגבוה מוצב מעין מזבח אשר שימש במקורו ככל הנראה לצורכי הקרבת קורבנות. בקיר שמעליו חצוב חור המכוון באופן מדויק למיקום זריחת השמש ביום ההיפוך של תחילת הקיץ.
 
גם כיום ממשיכות תנועות ניאו פגאניות ותנועות גרמניות-לאומניות, לראות באתר Externsteine כמקום כינוס והתוועדות בעל מאפיינים פולחניים ודתיים.
==אתר פולחן==
בראש עמוד הסלע הגבוה מוצב מעין [[מזבח]] אשר שימש במקורו ככל הנראה לצורכי הקרבת קורבנות. בקיר שמעליו חצוב חור המכוון באופן מדויק למיקום זריחת השמש ביום ההיפוך של תחילת הקיץ. מספר מערות וגומחות קטנות יותר שנחצבו בידי אדם, שימשו ככל הנראה לצרכים פולחניים שונים במהלך השנים בידי המאמינים שפקדו את האתר. במקומות שונים על פני הסלע חרוטות כתובות וסימנים בעלי משמעות דתית פולחנית כאשר הגדול והבולט מכולם הוא כאמור תחריט האבן הגדול של ישו המורד מן הצלב.
 
גם כיום ממשיכות תנועות ניאו פגאניות המאמינות בחיזוק הקשר עם כוחות הטבע, ותנועות גרמניות-לאומניות בעלות מאפיינים לאומניים, לראות באתר Externsteine כמקום כינוס והתוועדות בעל מאפיינים פולחניים ודתיים.
 
[[en:Externsteine]]