לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "ALH 84001"

הוסרו 70 בתים ,  לפני 7 שנים
מ
אין תקציר עריכה
מ (בוט: מעביר קישורי בינויקי לויקינתונים - d:q47580)
מ
 
== היסטוריה ==
הסלע הזה נחשב על פי התאוריה לאחד מחלקיה העתיקים ביותר של [[מערכת השמש]], שכביכול התגבששהתגבש מנוכחות של סלע מותך לפני 4.5 מיליארד שנה. בהתבסס על ניסיונות חוזרים ונשנים לזהות מאין הגיע המטאוריט, התברר שהוא נוצר כנראה ב[[מאדים]] והוא מקורב בתכונותיו לקבוצת מטאוריטים אחרים אשר הגיעו ממאדים. על פי התאוריה הסלע זועזע ונשבר על ידי התנגשות או כמה התנגשויות מטאוריטים על פני השטח של מאדים לפני כ-[[ארכאיקון|3.5 עד 4.0 מיליארד שנה]], אך עדיין נשאר על הכוכב. לאחר מכן הוא נופץ ועזבונזרק את פנימפני השטח של מאדים על ידי התנגשות נפרדת שקרתה לפני כ-15 מיליון שנה. בעודו מרחף לו במסע בין כוכבים הוא התנגש לבסוף בכדור-הארץ לפני כ- 13,000 שנים. תאריכים אלו נתגלו על ידי טכניקות [[תיארוך רדיומטרי|תיארוכים רדיומטרים]] מגוונים כגון: [[סמריום]]-[[ניאודימיום]] (Sm-Nd), [[רובידיום]]-[[סטרונציום]] (Rb-Sr), אשלגן-ארגון (K-Ar) ו[[תיארוך פחמן-14|פחמן 14]].
 
== צורות חיים אפשריות ==
באמצעות סריקת [[מיקרוסקופ אלקטרוני]], התגלה במטאוריט [[מאובן]] שיכול להיות שרידו של [[חיידק]]. המאובנים שנמצאו ב- ALH 84001 היו בקוטר של 20-100 [[ננומטר]], בדומה למידה של ננו-בקטריה, אך קטנים יותר מכל יצור תאי בזמנו. אם המטאוריט אכן איבן בתוכו צורות חיים, זאת תהיה העדות המוצקה הראשונה לקיומם של חיים חוצנים, במקרה שלא מדובר בזיהום שמקורו בכדור הארץ.
 
ההכרזה על אפשרות לצורות חיים חוצנים עוררועוררה מחלוקות רבות בזמנובזמנה וגרמווגרמה לעניין רב בחיפוש על מאדים. כאשר הכריזו על התגלית, רבים הניחו מיד כי המאובן הוא הראיה האמיתית הראשונה לחיים חוצנים. התגלית כבשה כותרות ברחבי העולם ואף הניעה את הנשיא האמריקני [[ביל קלינטון]] להכריז על האירוע בהופעה טלוויזיונית רשמית.
 
מספר ניסויים לגילוי חומרים אורגניים בוצעו על המטאוריט ונתגלו [[חומצות אמינו]] ו[[הידרוקרבון פוליסיקליק ארומטי]]. הוויכוח הסוער בנוגע לשאלה האם המולקולות האורגניות נוצרו על ידי תהליכים אי-ביולוגיים או על ידי זיהום הנובע ממגע עם הקרח האנטארקטי, עדיין נמשך.
 
ב-2006 מומחים מסוימים עדיין התווכחו על כך שהמיקרו-מאובנים לא מצביעים על חיים חוצנים, אלה על זיהום [[ביופילם]] ארצי. עדיין לא נתגלתה הדרך שבה נוצרו תכונות המאובן, אך מאובן בעל תכונות זהות שוחזר במעבדה בהצלחה ללא התערבות ביולוגית. אף על פי כן, העדויות לקיומה של הננו-בקטריה ממשיכות לצמוח, למרות הספקנות הראשונית (בהתבסס על הרעיון שהחלקיקים היו לא מספיק גדולים כדי להכיל [[RNA]]).
ממצאים אחרונים על ALH 84001 גילו, אף על פי שהסיכויים לכך נמוכים, שסלעי-מאדים כמו ALH 84001 היו יכולים למעשה בעבר הרחוק להעביר חיים ממאדים אל כדור-הארץ. כ-1 עד 10 מיליון מטאוריטים מגיעים ממאדים בפחות משנה, ו כ-10 סלעי-מאדים אשר שוקלים יותר מ-100 גרמים בתוך 2-3 שנים. משערים כי נבגי בקטריות ואורגניזמים המתגוררים בסלע משוערים כי יכולים לשרוד בחלל כ-5 שנים, מה שאומר שהעברת חיים מן מאדים אל הכוכב שלנו היא אפשרית בתאוריה.
 
אם ה[[אטמוספירה]] של מאדים בתקופת החיים אשר התחילה בכדור-הארץ הייתה כפי שהיא היום, הישרדות והתרבות של כל צורת חיים באשר היא לאחר הגעתה אל כדור-הארץ תהיה אף יותר חסרת שחר. סביר להניח שסביבתה הטבעית של צורת החיים תהיה שונה לחלוטין מזו שעל כדור-הארץ. למאדים יש אטמוספירה הקטנה בהרבה מזו שבפסגת הר ה[[אוורסט]], עם כמעט שום מים.