הבדלים בין גרסאות בדף "אנרגיה גרעינית"

קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קישורים לתבנית
מ (בוט: מעביר קישורי בינויקי לויקינתונים - d:q12739)
(קישורים לתבנית)
בגלל הסיבות הללו, בעולם המערבי כמעט שלא מוקמות תחנות כח גרעיניות בשנים האחרונות, וישנן מדינות כמו [[גרמניה]] שהתחייבו לסגור את הכורים הגרעיניים שלהן תוך פרק זמן קצוב, עקב לחצם של תנועות ו[[מפלגה ירוקה|מפלגות ירוקות]]. לעומת זאת, בארצות כמו [[קוריאה הדרומית]], [[סין]], [[רומניה]] ו[[רוסיה]] הולכות ונבנות תחנות גרעיניות רבות, כדי להתמודד עם הצריכה ההולכת וגוברת בחשמל. כורים אלו נבנים לפי תקנים מחמירים המאפשרים דרגת בטיחות גבוהה. בשנים האחרונות (2002-2008) החלה [[החברה לאנרגיה אטומית של קנדה]] (AECL) בשיתוף עם חברות חשמל קנדיות לשפץ כורים גרעיניים קנדים שהתישנו, לצורך הארכת השימוש בהם מעבר לתקופה המקורית שעבורה הם נבנו.
 
דוגמה לשינוי בגישת העולם המערבי כלפי תחנות כח גרעיניות היא [[איטליה]] שבעקבות אסון צ'רנוביל החליטה ב[[משאל עם]] בנובמבר [[1987]] להפסיק כל שימוש באנרגיה הגרעינית במדינה, כולל פירוק תחנות קיימות. ההחלטה התקבלה על אף תלותה של המדינה במקורות אנרגיה זרים והעלות המשוערת למשק. יחד עם זאת, בשנת [[2009]], במסגרת רפורמות לשיפור המשק האיטלקי, התקבל ב-[[9 ביולי]] חוק המכשיר מחדש את הקמתן של תחנות כח גרעיניות בשל העלייה במחירי מקורות האנרגיה בעולם.<ref>[http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1102132.html{{הערה|{{הארץ|פיליפ רידה, לה מונד|אחרי 20 שנה: איטליה שוב מתגרענת],|1.1272448|22 הארץ</ref>ביולי 2009}}}}
 
בשנת [[1993]] הוצע סוג חדשני של [[תחנת כוח]] גרעינית, בה משולבים [[מאיץ חלקיקים]] וכור גרעיני [[מסה קריטית|תת-קריטי]]. תחנת כוח מסוג זה, הנקראת [[מגבר אנרגיה]], צפויה להיות נקייה, בטוחה וזולה לתפעול. זאת בעיקר משום שלא מתחוללת בה [[תגובת שרשרת גרעינית]] ואין חשש לתגובות בלתי מבוקרות. למעשה, נבחנת האפשרות להשתמש במגברי אנרגיה לביקוע חומרים רדיואקטיביים מסוכנים לתוצרים לא מסוכנים. כך ניתן להיפטר מפסולת גרעינית במקום להטמינה. יישום זה מעורר עניין במיוחד לאור החשש משימוש עוין בפסולת גרעינית להכנת "[[פצצה מלוכלכת]]". עם זאת, עלות הפקת האנרגיה בצורה זו תהיה יקרה מאשר בכור רגיל, היעילות נמוכה בהרבה ועדיין ייווצרו חומרים רדיואקטיבים (בעיקר תוצרי ביקוע ואקטינידים כבדים) בכמות רבה.
31,925

עריכות

תפריט ניווט