לדלג לתוכן

הפיגוע במקדש השן (1998) – הבדלי גרסאות

אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
אין תקציר עריכה
 
==השלכות הפיגוע==
הפיגוע עורר זעם רב בציבור. שעות לאחר הפיגוע התגודדו המונים סביב המקדש, ו[[הצתה|העלו באש]] מרכז תרבות הינדי ומספר [[כלי רכב]]. המשטרה פיזרה את המפגינים ב[[גז מדמיע]]. ה[[נשיא סרי לנקה|נשיאה]] [[צ'נדריקה קומרטונגה]], וכן מנהיגים מקומיים, הפצירו בתושבים לא לפגוע בטמילים חפים מפשע, ולמחרת נרגעו הרוחות בעיר.
 
למחרת הפיגוע החליטה ממשלת סרי לנקה להוציא את הטיגריסים הטמילים מחוץ לחוק. הממשלה אמנם נלחמה בהם מזה 15 שנה, אך נמנעה מלהכריז עליהם כ[[ארגון טרור]], לאור עמדתה לאורך השנים לפיה ניתן יהיה לאפשר את פעילותו של הארגון כתנועה פוליטית. באותו היום נטל שר ההגנה אנורודהה ראטוואטה את האחריות למחדל האבטחתי שאפשר את הפיגוע, והתפטר מתפקידו. אירועי יום העצמאות שהיו אמורים להיערך בקאנדי נערכו בסופו של דבר בבירה [[קולומבו]].
 
מקדש השן נפתח מחדש לציבור ב-[[10 בפברואר]], אך שיקומו נמשך כשנה וחצי, והושלם רק באוגוסט [[1999]]. הגג נבנה מחדש, וכך גם מספר [[פיסול|פסלים]] שהיו בחצר ונהרסו. במהלך עבודות השיקום והשחזור במקדש נתגלו מספר ציורי קיר מ[[המאה ה-18]], שקיומם לא היה ידוע עד אז.
 
ב-[[2003]] הועמדו לדין שישה אנשי הטיגריסים הטמילים שהיו מעורבים בפיגוע. על שלושה מהם נגזר [[עונש מוות]], על שניים נגזרו 680 שנות [[מאסר]] ועל השישי נגזרו 490 שנות מאסר.
 
[[קטגוריה: סרי לנקה: היסטוריה|פיגוע במקדש השן]]
62,586

עריכות