לדלג לתוכן

כילפריך הראשון – הבדלי גרסאות

אין שינוי בגודל ,  לפני 7 שנים
תיקון קישור
מ (Removing Link GA template (handled by wikidata))
(תיקון קישור)
רוב מה שידוע לנו על אודותיו הגיע אלינו באמצעות ספרו של [[גרגוריוס מטור]] "[[היסטוריה]] של ה[[פרנקים]]". בו בין היתר הוא מתאר את כילפריק כמשכיל שחיבר חרוזים לטיניים וניסה להוסיף 4 אותיות יווניות לאלף-בית הלטיני.
 
כילפריק היה אחד מבניו של [[כלותאר הראשון]], מלך [[סואסון]]. ב-561, עם מות אביו, הוא נכנס ל[[פריז]], תפס את ה[[אוצר]] המלכותי וניסה להשתלט על כל ממלכת הפרנקים. אולם, אחיו אילצו אותו להתחלק אתם בנחלותיה של הממלכה. מלבד ה[[עיר]] סואסון, גם הערים [[אמיין]], [[אראס]], [[קמברה]], [[טורנה]] ו[[בולון -סור -מר]] נפלו בחלקו. אחיו [[כריבר]] קיבל לידיו את פריז, אחיו [[גונתרם, מלך בורגונדיה|גונתרם]] - את [[אורליאן]] ואת [[בורגונדיה (אזור)|בורגונדיה]], ואילו אחיו [[זיגיברט הראשון, מלך אוסטרזיה|זיגיברט הראשון]]. קיבל את [[אוסטרזיה]].
 
זמן לא רב אחרי מות אביהם, כילפריק הראשון החל ללחום באחיו זיגיברט הראשון, שגבר עליו, התקדם אל עבר סואסון ולקח ב[[שבי]] את בנו בכורו של כילפריק. ב-[[567]], עם מותו של כריבר, מלך פריז, אחרי שכילפריק פלש שוב לנחלותיו של זיגיברט ללא הצלחה, הם חילקו ביניהם את פריז. ב-[[573]], כילפריק וגונתרם שיתפו פעולה נגד אחיהם זיגיברט, אולם גונתרם הצטרף לפתע אל זיגיברט, וכילפריק הפסיד שוב במערכה.