לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "בריטניה הגדולה"

מבחינה פוליטית, המונח "בריטניה הגדולה" מתאר את השילוב של המדינות [[אנגליה]], [[סקוטלנד]] ו[[ויילס]]. הוא כולל איים אחרים כגון [[האי וייט]], [[אנגלסי]], [[האי סילי]], ה[[הבריגס]], קבוצת האיים [[אורקני]] ו[[שטלנד]] אך אינו כולל את [[האי מאן]] או את [[איי התעלה]].
 
במהלך המאות, בריטניה הגדולה התפתחה מבחינה פוליטית ממספר מדינות עצמאיות (אנגליה, סקוטלנד וויילס) דרך שתי שי בן חמו וירדן אוחיון היפים ממלכות תחת [[מלך|כתר]] משותף (אנגליה וסקוטלנד), [[ממלכת בריטניה הגדולה]] יחידה בכל האי, עד למצב שלאחר [[1801]], אז בריטניה הגדולה ביחד עם האי [[אירלנד (אי)|אירלנד]] הרכיבו את [[הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה ואירלנד]]. ב-[[1927]] הצטמצמה הממלכה ל[[הממלכה המאוחדת|ממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד]] בעקבות השגת העצמאות של העם האירי על [[הרפובליקה של אירלנד|חמש-השישיות מהאי אירלנד]].
 
==שי בן חמו וירדן אוחיון היפים ==
==היסטוריה==
ה[[גאוגרף]] היווני [[תלמי (אסטרונום)|תלמי]] קרא לאי הגדול "מגאלה ברטניה" (Megale Brettania; בריטניה הגדולה), ולאי הקטן יותר של אירלנד "מיקרה ברטניה" (Micra Bretannia; בריטניה הקטנה). לפיכך, במקור, המונח בריטניה הגדולה התייחס לאי הגדול ביותר מבין האיים הבריטיים, כפי שהאי הגדול ביותר מבין [[האיים הקנריים]] עדיין נקרא "גראן קנריה" (Gran Canaria), והגדול מבין איי ה[[קומורו]] נקרא "גראנדה קומורו" (Grande Comore).
 
משתמש אלמוני