לדלג לתוכן

הבדלים בין גרסאות בדף "אקלים"

הוסרו 806 בתים ,  לפני שנתיים
מ (שוחזר מעריכות של 82.166.152.130 (שיחה) לעריכה האחרונה של כובש המלפפונים)
תגיות: עריכה חזותית חשד למילים בעייתיות אות סופית באמצע מילה חזרות
 
===הגורם העולמי===
===קקי אחד גדול===
[[מערכות רום]] - חלוקת [[כדור הארץ]] לרצועות אקלים שונות. כבר ב[[העת העתיקה|עת העתיקה]], הבחינו היוונים שזווית פגיעת קרני [[השמש]] ב[[קרקע]] משפיעה על האקלים באזור מסוים. אחד הגורמים העיקריים הקובעים את מזג הרוח ואת הטמפרטורה הוא התחממות פני הקרקע. פני הקרקע מתחממים כתוצאה מפגיעת קרני שמש והפיכת [[אנרגיה|אנרגיית]] ה[[אור]] הטמונה בהן לאנרגיית חום.
 
צפיפות האנרגיה הטמונה בקרני השמש בעת פגיעתן בקרקע תלויה ב[[זווית]] פגיעתן. זווית זו משתנה בהתאם לקו הרוחב ולעונות השנה. ככל שזווית הפגיעה חדה יותר, אותה עצמת קרינה מתפזרת על שטח גדול יותר. אלומת קרינת שמש שתכסה [[קילומטר]] אחד במקום בו השמש ב[[זנית]] (זווית של 90° ) תתפזר על 2 קילומטרים כאשר השמש בזווית 30°. והשפעתה תהיה קטנה יותר.
[[קובץ:Seasons.too.png|שמאל|ממוזער|250px|אנרגיה של קרן שמש תתפזר על שטח גדול יותר ככל שהשמש בזווית נמוכה]]
המשמעות של השפעת זווית הפגיעה על ההתחממות של פני הקרקע אם כן היא שככל שקו הרוחב רחוק מ[[קו המשווה]] כן קטנה יותר כמות אנרגיית החום הנוצרת מפגיעת קרני השמש. משמעות נוספת היא יצירת ההבדל בין [[חורף]] ל[[קיץ]] - חורף מוגדר כעונה בה זוויות הפגיעה של קרני השמש הן החדות יותר, ולכן מחממות פחות.
 
הזווית הגדולה ביותר שקרני השמש יוצרות עם מישור פני כדור הארץ היא [[זווית ישרה]]. באזור [[קו המשווה]] (ב[[חוג הגדי]] וב[[חוג הסרטן]]) קרני השמש פוגעות בזווית ישרה בימי השוויון וההיפוך, בשאר [[יום|ימות]] ה[[שנה]] הן פוגעות במישור פני האזור בזווית הקרובה ביותר לזווית ישרה. באזור הקטבים קרני השמש פוגעות בזווית החדה ביותר.
 
===הגורם המקומי===
* [[טופוגרפיה]] - המבנה הפיזי של המקום מתייחס בעיקר לגובה המקום. ככל שהמקום יותר גבוה, ה[[טמפרטורה]] יורדת וכמות המשקעים עולה, ולהפך. מוקד החום הישיר הוא הקרקע, קרני [[השמש]] מחממות גוף אטום, הן מגיעות לפני הקרקע ואז הן עולות חזרה. השמש אינה מחממת באופן ישיר את האוויר אלא מגיעה קודם כל אל פני הקרקע ורק אז עולה חזרה מעלה, תהליך זה נקרא קרינה חוזרת. למשל בהרים, פני השטח בהרים הוא מצומצם יותר לכן קר יותר כי ההר מתקרר מהר.
* קרבה ל[[ים]] - הקרבה לים מתייחסת למרחק המקום מן הים. ככל שהמקום יותר קרוב לים, יש יותר לחות ומשקעים והטמפרטורה יציבה יותר, בשל [[קיבול חום|קצב השינוי]] הנמוך יחסית של טמפרטורת המים. הים הוא מקור הלחות העיקרי. ככל שמתקרבים יותר לים כמות המשקעים גבוהה יותר ויש יותר לחות, לכן יותר מזיעים.
(משרע: הפרש הטמפ' בין היום ללילה ובין הקיץ לחורף). קצב התחממות הים והיבשה שונה, היבשה מתחממת מהר יותר ומתקררת מהר יותר לעומת זאת הים מתחמם לאט ומתקרר לאט.
 
חרטא גאנג האלופיםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםםם!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!תודה
====זרמי ים====
 
זרמי ים מתייחסים להשפעת זרמי ים חמים או קרים על המקום. זרמי ים חמים מחממים את ה[[אוויר]] שמעל הים וזרמי ים קרים מקררים את האוויר שמעל הים.
האקלים משנה את טמפרטורת המים.
 
==לקריאה נוספת==
* פליצפלוצלץ
* גלן ט. טריוורתה, '''מבוא לתורת האקלים''', הוצאת יחדיו, 1976
* שמואל יפה, '''מזג־אוויר ואקלים''', [[הוצאת מסדה]]
* ד"ר דוד גרשון וד"ר בני רזניק, '''מזג אוויר''', [[ספרית מעריב]], 1995
משתמש אלמוני